Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Tavuk Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesinin birkaç nedeni var. Tavuk eti, et ve kaynamamış sütte bulunan bazı bakteriler gıda zehirlenmesi'ne yol açıyor. Bu tür gıda zehirlenmesi'nin en önemli belirtisi 1-7 gün süren ishal.Mikrop bulaştıktan iki ya da beş gün sonra belirtiler başlıyor. Başağrısı, sırt ağrısı, bacak kaslarında ağrı ve Mide Bulantısı da zehirlenme'nin diğer belirtileri.

Salmonella mikrobu, gıda zehirlenmesi'nin ikinci en önemli nedeni. Mikrop tavuk eti, yumurta, et ve sütte gelişiyor. Mikrop alındıktan yaklaşık 12 saat sonra belirtiler ortaya çıkar. Salmonella mikrobunun neden olduğu zehirlenme'de ishalin yanı sıra Kusma da görülür.

E Coli 0157 adıyla bilinen bakteri de gıda zehirlenmesi'ne neden olur ama bu bakteri yüzünden zehirlenme vak'aları diğerlerine oranla daha azdır. Mikrop vücuda girdikten üç gün sonra ishal ve Kusma başlar. Genellikle dışkıda kan görülebilir. İyi pişmemiş et özellikle hamburger ve sosis, kaynatılmamış Süt bu mikrobun çoğaldığı besinlerdir.

Listeria adıyla bilinen bir başka gıda zehirlenmesi de gribi anımsatan belirtilerle ortaya çıkar. Daha çok hamile kadınlarda tehlikelidir. Düşüklere ve yeni doğan bebeklerde çeşitli sorunlara neden olabilir. Gıda zehirlenmesi'nden korunmak için öncelikle şu hususlar akılda tutulmalı: Bakteriler, sıcak ortamlarda çoğalıp gelişirler. Bu nedenle yiyecekleri ılık ortamlarda tutmak doğru değildir. Gıdalarımızın iyi kalitede olmasına da ayrıca özen göstermeliyiz.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.