Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Tavuk Zehirlenmesi
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Gıda zehirlenmesinin birkaç nedeni var. Tavuk eti, et ve kaynamamış sütte bulunan bazı bakteriler gıda zehirlenmesi'ne yol açıyor. Bu tür gıda zehirlenmesi'nin en önemli belirtisi 1-7 gün süren ishal.Mikrop bulaştıktan iki ya da beş gün sonra belirtiler başlıyor. Başağrısı, sırt ağrısı, bacak kaslarında ağrı ve Mide Bulantısı da zehirlenme'nin diğer belirtileri.

Salmonella mikrobu, gıda zehirlenmesi'nin ikinci en önemli nedeni. Mikrop tavuk eti, yumurta, et ve sütte gelişiyor. Mikrop alındıktan yaklaşık 12 saat sonra belirtiler ortaya çıkar. Salmonella mikrobunun neden olduğu zehirlenme'de ishalin yanı sıra Kusma da görülür.

E Coli 0157 adıyla bilinen bakteri de gıda zehirlenmesi'ne neden olur ama bu bakteri yüzünden zehirlenme vak'aları diğerlerine oranla daha azdır. Mikrop vücuda girdikten üç gün sonra ishal ve kusma başlar. Genellikle dışkıda kan görülebilir. İyi pişmemiş et özellikle hamburger ve sosis, kaynatılmamış Süt bu mikrobun çoğaldığı besinlerdir.

Listeria adıyla bilinen bir başka gıda zehirlenmesi de gribi anımsatan belirtilerle ortaya çıkar. Daha çok hamile kadınlarda tehlikelidir. Düşüklere ve yeni doğan bebeklerde çeşitli sorunlara neden olabilir. Gıda zehirlenmesi'nden korunmak için öncelikle şu hususlar akılda tutulmalı: Bakteriler, sıcak ortamlarda çoğalıp gelişirler. Bu nedenle yiyecekleri ılık ortamlarda tutmak doğru değildir. Gıdalarımızın iyi kalitede olmasına da ayrıca özen göstermeliyiz.

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler

Tavuk

Zehirlenmesi