Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Tansiyonu Ne Çıkarır
Tansiyonu Ne Çıkarır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

" Tansiyonu ne çıkarır ve bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir hakkında bilgiler. "
Tansiyonu ne çıkarır ve bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Tansiyonu ne çıkarır ile ilgili tüm açıklamaları bu makalede inceleyebilirsiniz...

Kanın damar çeperlerine yaptığı basınca tıp dilinde tansiyon denir.Düşük tansiyona “hipotansiyon” yüksek tansiyona ise “hipertansiyon” adı verilir.Günümüzün insanı daha ziyade “hipertansiyon” dan yani yüksek tansiyondan şikayetçidir.Tansiyon yaşa göre değişik durumlar gösterir.

Yaşlara göre normal tansiyon ölçüleri şöyledir :

l - 6 yaşlarında 9
6-12 yaşlarında 11
12-20 yaşlarında 12
20-30 yaşlarında 12, 5

30-40 yaşlarında 13
40-50 yaşlarında 13, 5
50-60 yaşlarında 14
60-70 yaşlarında 15

Bu rakamların üstüne çıkan durumlarda tansiyon yüksekliği söz konusudur.

Tansiyonu yükselten çeşitli etkenler vardır. Kalp veya böbrek hastalıkları, iç salgı bezlerindeki düzensizlikler, sinir sistemi bozuklukları başlıca etkenler arasındadır.

Gelip geçici bir tansiyon yüksekliğini sinir bozukluklarına bağlamak mümkündür. Ancak devamlı tansiyon yüksekliklerinde bunun sebebini araştırmak ve bu sebebi ortadan kaldırıcı tedavi yollarına başvurmak gerekir.

Tansiyon yüksekliği çok defa belirli bir rahatsızlık vermez. Ancak çok yüksek tansiyonda Baş Dönmesi ve ağrısı,kulak uğuldamaları görme bozuklukları hissedilir.

Tansiyonu yüksek olanların sakin bir hayat sürmeleri yorucu çalışmalardan kaçınmaları ve gıdalarına çok dikkat etmeleri gerekir. Örneğin, et balık ve tuzlu yiyecekleri azaltmaları şarttır. Tansiyon düşürücü çeşitli ilaçlar vardır. Ancak bunların bir doktor kontrolunda kullanılması gerekir.

Tansiyon yüksekliği gibi, tansiyon düşüklüğüne sebep olan etkenlerde çeşitlidir. Bunların en çok rastlananları ciddi kalp ve böbreküstü muhafazası hastalıkları başlıca etkenlerdendir. Bunun yanısıra ruhi depresyonlar,sinir bozuklukları, yorgunluk da tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.

Tansiyonu düşük olanlar,bitkinlik,yorgunluk duyarlar,gözleri kararır,başları döner.
Kendilerinde devamlı başağrısı,kulak uğuldaması, başdönmesi ve gözkararması hissedenlerin tansiyonlarını kontrol ettirmeleri gerekir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Adil Öztürkselam ben adil annem 48 yaşında tansiyonu sürekli çıkıyor hangi besinler tansiyonu çıkarır ona göre dikkat edelim yemesine en kısa sürede cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar.
  • Tansiyonu

    Ne

    Çıkarır