Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Tansiyon Neden Düşer
Tansiyon Neden Düşer
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Tansiyon Neden Düşer :

Kan basıncı; kanın atardamar duvarlarına yaptığı basınç. Bu basınç sayesinde, kan vücuttaki bütün organ ve dokulara kadar nakledilmekte ve böylece bu organ ve dokular hayatiyetlerini devam ettirebilmek için gerekli maddeleri kandan almaktadır.Tansiyonun belirli normal değerleri vardır. Tansiyonun bu değerlerin altına düşmesi veya üstüne çıkması sağlık için zararlı olmaktadır.

Tansiyonun iki şekli vardır: Büyük tansiyon (sistolik kan basıncı), kalbin kasılması yani kalbin kanı damarlara atması esnasındaki ölçülen tansiyondur ve yetişkin insanlar için normal değerleri 10 ila 14 cm (cıva basıncı) ise, kalbin gevşediği yani kanın kalbe dolduğu sırada ölçülen kan basıncı olup, normalde 9 cm cıva basıncını geçmemelidir. Tansiyon bebeklerde oldukça düşük değerlerdedir. Yaş ilerledikçe bu değerler artmaya başlar ve yetişkinlerdeki değerlere yükselir.

Bir kimsede hipertansiyon (yüksek kan basıncı) var diyebilmek için büyük tansiyonun 14‘ten, küçük tansiyonun 9 cm cıva basıncından yüksek olması gerekir. Hipertansiyonu değerlendirmede özellikle küçük tansiyon ehemmiyet arz eder. Bununla beraber bir kimsede tansiyon düşüklüğü var diyebilmek için, büyük tansiyonun 10 cm cıva basıncının altında olması gerekir. Yani tansiyon düşüklüğü değerlendirilirken, büyük tansiyon dikkate alınır.

Tansiyon, tansiyon sorunu olan kişilerde,yani her zaman düşük tansiyonu olanlarda,üzüntü ,yorgunluk,halsizlik gibi sorunların olduğu zamanlarda düşer. Nasıl normal hale getirilmelidir,neler yapılıp,neler yapılmamalıdır? Merak ettiğiniz herşey.. Kan basıncının düşük olması nadir olarak görülen bir durumdur.Genel olarak sağlık açısından her hangi bir tehlikesi yoktur; dahası tansiyonu düşük insanların daha uzun yaşasığını ve kalp ve böbrek hastalıklarına daha az yakalandıklarına dair bulgular mevcuttur.

Bununla birlikte bazı araştırmacılar tarafından sikulatuvar asteni (dolaşım zayıflığı denebilir) denilen bir hastalık tanımlamışlar ve bunun tedavisine yönelik oalrak kan basıncını yükselten ilaç geliştirmişlerdir.Tansiyon düşüklüğü olanlarda ani kalkışlar sırasında; hafif bir başağrısı ve zihin bulanuklığı olabilir. Bunu engellemenin en iyi yolu pozisyon değiştirirken dikkatli olmaktır. Sürekli yorgunluk ve halsizlik hissedenlerin bazılarında sinirsel kaynaklı tansiyon düşüklüğü olduğu ileri sürülmektedir.

Bu kişilerde uzun süre ayakta durmaya egzersize veya sıcak ortamlarda uzun süre kalmaya bağlı olarak ani tansiyon düşmeleri meydana gelmektedir.Benzer bir durum yaşlılarda da meydana gelebilir. Yaşlılarda özellikle yemeklerden sonra kanın sindirim organlarına hücum etmesine bağlı olarak kan basıncının yüksekliğinden dolayı göreceli olarak dolaşımda azalmış olan kanın hayati organlardan olan beyne pompalanmasının azalmaya uğramasıdır.

Eğer böyle bir probleminiz varsa günde en az 6 bardak su içerek damar içinde dolaşan kan miktarını arttırın ve yemeklerden sonra az bir miktar yürüyün. Kan basıncı düşük olan yaşlılarda ölüm oranının daha fazla olduğunu iddia eden araştırmacılar bulunmakla birlikte sorunun kanbasıncından kaynaklanmadığını öne sürenler de vardır; bunlara göre sorun kalpten kaynaklanmaktadır ve tedavi edilebilmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Feridun Gündüzkafamın arkasına ağrı giriyor ve tansiyonum genelde düşüyor ne yapabilirim
 • Şifa MarketDüşük tansiyonda potasyumun dengelenmesi hayati önem taşır. tedavi bileşeni için linki inceleyiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/dsk-tnsyn-biberiye-karisimli-set.html
 • Metin Aynalıiyi günler sayın hocam merak etiğim bir sorum olacak bu konuda sizden bilgi isteyeceğim. şimdiden teşekkür ederim.annemin tansiyonu sürekli düşüyor dengede tutacak veya tedavi edecek kürleriniz varmıdır .
 • Sezen Kars1 haftadır tansıyonum cok dusuk 10/7 yada 9/5 gıbı ve tansıyonum dusmeden soguk bır ter bosalıyor ve mıgdem bulanıyor sonra gozlerım kararıyor yuzum bembeyaz oluyor bunun nedenı ne olabılır yada ne yapmalıyım benı bılgılendırırsenız sevınırım sımdıden tesekkurler
 • Şifa MarketLütfen acil olarak bir hekime danışınız . geçmiş olsun
 • Ömer Durmuştansiyonum sürekli düşük oluy sonzamanlarda neden dir ne yapmam gerekir.tşkrler
 • Şifa MarketDüşük tansiyon olarak bilinen hipotansiyon, birçok kişide baş dönmesi, gözlerde kararma, bayılma gibi semptomlar yapabilir. ürünümüz kabızlık, tansiyon, kan dolaşımı, romatizma ağrıları, damar tıkanıklığı, sarılık, nefes darlığı ve baş ağrıları üzerindeki iyileşmeye katkı sağlayıcıdır.düşük tansiyon konusunda uzmanlarımızın reçetesi ile hazırlanmış en etkili ürünümüzü incelemek isterseniz lütfen linki tıklayınız. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/dsk-tnsyn-biberiye-karisimli-set.html
 • Tansiyon

  Neden

  Düşer