Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Takma Diş Çeşitleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Takma Diş Çeşitleri

Takma Diş Çeşitleri Nelerdir

Takma diş çeşitleri, 1.) Çene ve Yüz protezleri 2.) Sabit Protezler Porselen-Seramik Zirkon Kron kaplama, Köprü, Laminate Veneer 3.) Hareketli Protezler (Tam) Total Protezler ve (Parçalı) Parsiyel Protezler) 4.) İmplant Protezleri hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyunuz.

Takma Diş Çeşitleri

Diş Hekimliğine özel Dental Protez Diş (Denture) kavramı, tüm genel prosthetics tanımına uyacak şekilde kullanılır. Ancak Protez diş, genel olarak sadece "yapma diş ~ kaplama diş" mahiyetinde anlaşılır. Oysa misal; diş hekimliğinde implant nedir? konusunda değinildiği üzere, cerrahi girişimlerden olan dental implant vidası da sonuç olarak bazı tip protez dişlerin bir parçasını oluşturan bir protez bileşendir. İmplant vidası, üzerine yapılan kron kaplama ile birlikte protezinin bütününü oluşturur ve ismi artık implant-protezi olur.

Diş organının yapay olarak taklit edilmesi olarak özetlenebilecek "yapma diş / takma diş / Suni diş" şimdiki konumuzdur. Prostodonti (Prosthodontics) bu konu üzerine uzmanlaşmış diş hekimliği bilimi dalıdır. İleri derece komplikasyonlar içeren çok zorlu vakalarda diş protezi yapabilmek üzerine uzmanlaşmış diş hekimine Protodontist (Diş Protezi Uzmanı Diş Hekimi) denir.

Mevcudiyetini devam ettiren ancak işlevselliği yetersiz gelen doğal dişlerin, küçültülerek yeniden boyutlandırılması ve şekillendirilmesi akabinde üzerine kaplama kronu yapıştırılarak yeni bir diş oluşturulması veyahut da artık kaybedilmiş dişlerin boşluklarındaki yerlerine çeşitli teknikler ile yeni bir diş yapısı tertiplenerek üretilen diş hekimliği çözümlerinin genel tıp terminolojisindeki tabiri; Yapma diş = Diş Protezi konseptidir.

Üretim malzemelerine (seramik/porselen, zirkon -metalli-metalsiz ...), ağız içerisindeki implantasyon şekillerine (sabit-hareketli...), protez ağız içerisine yerleştirilirken kullanılan cerrahi uygulanma prosedürlerine (çene-yüz cerrahisi, implant, kaplama, dental veneer...) ve hastalar tarafından kullanılma tekniklerine göre çeşitlenen farklı yapıları dolayısı ile Diş Hekimliğindeki Diş Protezi Çeşitleri ; 4 temel gruba ayrılırlar :

1. Çene ve Yüz protezleri+


2. Sabit Protezler (Porselen-Seramik Zirkon Kron kaplama, Köprü, Laminate Veneer

3. Hareketli Protezler ((Tam) Total Protezler ve (Parçalı) Parsiyel Protezler)

4. İmplant Protezleri

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Takma

Diş

Çeşitleri