Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Süt Kesilmesi
Süt Kesilmesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Süt Kesilmesi,kendi haline bırakılan sütün kesilmesi hakkında bilgiler aşağıdaki makalemizde yer almaktadır.Süt kesilmesi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıda bulunan makalemize göz atmanızı öneririz.

Süt neden kesilir?

Taze sağılmış süt, kendi haline bırakılacak olursa, yağ tanecikleri yavaş yavaş sütün üstünde toplanmaya başlar, bir kaymak tabakası meydana getirir. Böylece üstte koymak, alta ise yağı az, zayıf süt ayrılmış olur.

Bu süt bir miktar daha havada kalırsa, süt asidi bakterileri işe karışır, mayalanma olur ve süt ekşir. Süt asidi bakterileri, süt şekeri ile beslenirler, süt şekerini süt asidi haline çevirirler.

Süt ekşiyince, kazein pıhtılaşarak çöker, buna sütün kesilmesi denir ki, peynirin esası budur. Geri kalan sıvı kısımda ise, tuzlarla, süt şekeri kalmıştır.

Temel besinimizi meydana getiren süt ve sütten yapılan yiyecekler, ya çabuk tüketilmelidir ya da saklama koşullarına uygun olarak saklanmalıdır.

Bunların yanı sıra, bilinen ve güvenilir yerlerden süt alınmalıdır. çünkü sütü insanlar kadar mikroplar da çok sevmektedir. Sütle geçen başlıca hastalıklar vardır. Sığır sütünden verem mikrobu olanların sayısı çoktur.

Bunun için sütü sağılan sığırların sağlam olmasına çok dikkat edilmelidir. Malta humması da keçi sütünden geçmektedir. Süt taşınan kapların mikroplu olması, hile için süt katılan suların pis olması da insanlara sütten birçok hastalıkların geçmesine yol açar.

Başlıca, tifo, paratifo, dizanteri, kolera gibi hastalıklar insanlara bazen süt yoluyla da geçmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Gamze Doğanay28 yaşındayım ve 2. çocuğum daha 8 aylık ve sütümde kesilme olmayı başladı süt artıcı olarak rezeneyi duydum emzirme döneminde zararlımıdır çocuğa zararı olur mu ve başka hangi bitkileri kullanabilirim.
  • Süt

    Kesilmesi