Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Süt Kabızlık Yapar Mı
Süt Kabızlık Yapar Mı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Süt Kabızlık Yapar Mı : Süt Kabızlık yaparmı kabızlık hastalığının sebepleri ve kabızlık hastalığına iyi gelen bitkiler bu makalede yer almaktadır. Kabızlık tedavisine yardımcı olan %100 bitkisel ürünleri bu makalede inceleyebilirsiniz...

Dışıkılamanın sıklığı ve hacmi kişıiden kişıiye değişımekle birlikte, dışıkılamanın gecikmesi veya dışıkı sert, kuru ve dışıkılama çok zor ise konstipasyon olarak kabul edilir.

Normal dışıkılama haftada 3 ile 12 defa ve günlük dışıkı miktarı 35 ile 235 gram arasında değişımektedir. Bundan daha seyrek ve az dışıkılama kabızlık olarak tanımlanır.Kabızlık sorunu yaşıayan kişıiler günde en az 1.5-2 litre su içmeli, fiziksel hareketini artırmalı ve dışıkılama alışıkanlığını düzeltmelidir.

Kabızlıkta bol posalı diyet uygulanmalıdır. Posa barsak çapını genişıletir, barsak hareketlerini artırır. Barsak lümenindeki basıncı azaltır.Su emilimini artırarak barsağa su çekilmesine neden olur. Dışıkının hacmini, yumuşıaklığını artırır.

Posa içeriği yüksek olan besinler sırasıyla; kuru baklagiller, tahıllar, taze sebze ve meyvelerdir. Kepekli ekmek, tam buğday ekmeği, tam çavdar ekmeği, yulaflı ekmek, tahıllar, kuru baklagiller sık tüketilmeli, her gün en az 4 porsiyon sebze ve meyve yenmelidir.

Sabahları aç karnına kuru kayısı ya da kuru erik ve üzerine ılık su ya da bu kuru meyvelerden yapılmışı marmelattan 1 kaşıık yenilmesi ve üzerine su içilmesi barsak hareketlerini artırır. Keten tohumunun da barsakları yumuşıatıcı etkisi vardır. Günde 1-2 Tatlı kaşıığı, yoğurda veya salataya eklenerek tüketilebilir.

ıshal (Diyare)

ıshal dışıkının sıklığında, miktarında ve hacminde bir artma olarak tanımlanır.Diyarede su ve elektrolit kaybı olur. Süresi uzarsa kişıide dehidratasyon (su kaybı), deri tonusunda azalma, zayıflık, halsizlik ve kansızlık görülür. Öncelikle diyareye sebep olan etmenler saptanıp ilaç ve diyet tedavisi yapılmalıdır.Kişıinin su ve elektrolit kaybı karşıılanmalıdır. Enerji ve besin öğeleri gereksinimi karşıılanarak, besin depolarının boşıalması önlenmelidir.

Barsakların hareketlerini artıran posalı besinler azaltılmalıdır. Az posa içermesi ve su tutucu etkisi sebebiyle patates (haşılama), pirinç (yağsız), elma, şıeftali ve muz tüketimi artırılabilir. Yiyeceklerin yağı mümkün olduğunca azaltılmalı, şıekerli besinler yenmemelidir. Vücuttan su kaybı nedeniyle bol sıvı alımı gerekmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Nihat Alsaçselamlar ben günlük süt içiyorum faydalarının çok ollduğunu biliyorum ama süt kabızlık yapar diyorlar doğru mu? en kısa sürede cevabınızı bekliyorum ilginize çok teşekkür ederim iyi çalışmalar hayırlı günler.
  • Süt

    Kabızlık

    Yapar