Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sürekli Uyuma İsteği
Sürekli Uyuma İsteği
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Sürekli Uyuma İsteği Hakkında Bilgiler.

Aşırı uyuma, uykusuzluk kadar sık görülmeyen bir hastalıktır.Sürekli uyuma isteğiniz varsa aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Aşırı Uyuma Bozukluğunun Sebepleri Nelerdir?

-Narkolepsi sendromu: Merkezi sinir sisteminde REM veya diğer adıyla D uykusunu idare eden mekanizmanın bozulması ile ortaya çıkan anormalliğe NARKOLEPSİ denir. Narkolepsi, aşırı uyuma arzusu, uyku felci, hipnogojik hallusinasyonlar ve katalepsi olarak 4 şekilde gelişir.

Uyku felci; Hasta gündüz uYanık iken, birkaç saniye müddetle hiçbir kasını oynatamaz duruma gelir. Uyku felcinin sona ermesini müteakip hasta uyuma ihtiyacı duyar.Hipnogojik hallüsinasyon ise hasta uykuya dalmak üzere iken veya uykudan uyandığı zaman birkaç saniye müddetle tuhaf sesler ve görüntüler algılar.

Bu zaman içinde dehşete kapılır ve çok korkar. Hallünasyonlar geçince şuuru yerine gelir, yanıldığını anlayıp normal akıl durumuna döner. “Katalepsi “ ise çoğu zaman çene ve baş kaslarında nadiren bütün vücut kaslarında kontrolün kaybolması halidir. Kaslarda aniden başlayan gevşeme, organların sarkarak anormal bir görünüş kazanmasına yol açar.

1-Alkol ve diğer bastırıcı ilaçlar.2-Uyku-uyanıklık çizelgesinde bozulma.

3-Mastruasyon (aybaşı) ile gelen aşırı uyku.4-Huzursuz Bacak sendromu ve uyku apneleri.

Aşırı uyku bozukluklarının hemen hepsi, on ile yirmi bir yaşları arasında ortaya çıkmakta; kırk yaşına doğru da kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Kırk yaşından sonra devam eden aşırı uyku bozuklukları bir rahatsızlık işareti sayıldığından dikkatle incelenmesi gerekmektedir.Gece vardiyalarında çalışanlar, gece ders çalışmayı alışkanlık haline getiren öğrenciler, akşamları alkol ve uyuşturucu alanlar, gece eğlencelerine düşkün olanlar, Cinsel arzularını kontrol altında tutmasını bilemeyenler aşırı uyku bozukluğu çeken hastaların büyük ekseriyetini oluşturmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Cengiz ŞaşıHocam ben 12 yıldır üç vardiya olarak çalısıyorum.Yani uzun zamandır uyku düzenim hiç yok.Gece yatağa yattığımda uyuyamaz iken sabahları uyandığımda ise hiç kalkmak istemiyorum..Yıprandım yıllarca vardiya değişmekten.Yardımcı olabilecek uyku sorunlarıma bir ürün varmıdır acaba?
  • Sürekli

    Uyuma

    İsteği