Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Stresten
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Stresten

Stresten hakkında bilgiler;

Herhangi bir antidepresan Sakinleştirici vs kullanmadan kendini yaptıklarınızda rahatlamak stresten uzak yaşamak o kadar da zor değil, Nasıl mı? Olumlu düşünmeye başlamak, zamanı iyi kullanmak, sizi sıkan işlerle değil de rahatlatıcı uğraşlar edinmek, düzenli ve sağlıklı beslenmek stresinizi azaltacak ve depresyone girmenizi önleyecektir.

Stresten Uzak Kalmak:

Gündelik hayat zor gelmeye baslayinca
Süresinde yetismesi gereken isler, zamanla yarisma, ögrenim ve meslek alanindaki yüksek beklentiler, hem isin hem ailenin yarattigi çifte yük: Istemesek de Stres bizim sürekli refakatçimiz ve genellikle insanin kendi kendine yarattigi “bos vakit degerlendirme stresi” ile daha da artiyor.

Stres temelde olumsuz bir sey degil hatta uzmanlar büyük basarilarin elde edilebilmesi için insan bedeninin bir miktar gerginlige ihtiyaci bile oldugunu söylüyor. Böyle hallere ‘pozitif stres‘ adi veriliyor (kisa vadeli / bir kereye mahsus). Ancak insanlar yeni enerji depolamak, dengeli ve randimanli olmak için son derece gerekli olan ve bir zamanlar kendiliginden gerçeklesen gerilme - gevseme ritmini kaybediyor. Gündelik hayatta karsimiza çikan onca stres faktörü, karsisinda dengeleyici bir unsur olmaksizin daimi bir gergin olma haline, kalici bitkinlige ve dengesiz ruh haline neden oluyor. Böyle uzun süren sikintilar ‘negatif stres‘ olarak adlandiriliyor.


Eger gündelik hayatta yasanan bu baskinin karsisina uzun vadede dengeleyici bir unsur konulmazsa bu çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Asiri yüklenme ailede ve iliskilerde krizlerin yasanmasina, insanin kendi bedenine karsi yabancilasmasina, uyku bozukluklarina, depresyona ve psikosomatik sikâyetlere neden olabiliyor. Bundan baska stresin kalp/damar hastaliklarini tetikleme etkisi bulunuyor ve Hormon dengesinin kaymasindan iktidarsizliga ve kisirliga kadar kötü tesirleri de olabiliyor. Stresten dolayi bagisiklik sistemi zayifliyor, insan bedeni bulasici hastaliklarla ve tümörlere daha kolay yenik düsüyor. Dünya Saglik Örgütü, hastaliklarin yüzde 80'inin stres takviyesiyle meydana geldigini tahmin ediyor. Özellikle bagimliliklar, bas agrilari ve asiri kilo stresin en sik rastlanan sagliksal sonuçlarindan. Tüm bunlar, insanin kendi hayatinda strese karsi aktif önlem almasi ve keyif alabilecegi dengeleyici unsurlari temin etmesi için yeterli nedenler olarak görülebilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Stresten