Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Stresten Kurtulma Yolları
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın
Stres: insan vücudunun içsel ve dışsal olaylara verdiği otomatik bir tepki ve kendi arasında fizyolojik ve psikolojik olarak da ikiye ayrılmakta.  Bitkilerle stresten kurtulmak için merak ettiğiniz tüm bilgilere bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Stresten Kurtulma :

İşte size stresi azaltmanın 52 yolu. Deneyin işe yaradıklarını göreceksiniz... 

1. Sabahları 15 dakika erken kalkın. Böylece yaşanılan telaşın ve aksiliklerin yarattığı stresi azaltmış olursunuz.


2. Sabaha bir gece önceden hazır olun. Mesela kahvaltı sofrasını yada kıyafetlerinizi hazırlayın.

3. Hafızanıza bel bağlamayın. Randevularınızı, ödeme günlerinizi, önemli günleri, numaraları ve bunun gibi hatırlanması gereken bilgileri bir yere not edin.

4. Yalan söylemenize neden olacak davranışlardan kaçının.

5. Bütün anahtarlarınızın kopyasını yaptırın. Evinizin yedek anahtarını gizli bir yere saklayın (örneğin bahçeniz varsa gizli bir yere gömün) ve arabanızın yedek anahtarını anahtarlığınızın dışında örneğin cüzdanınızın içinde taşıyın.

6. Kırılmaya, bozulmaya yada yıpranmaya karşı önlem alın. Böylece arabanız, gereçleriniz, eviniz ve ilişkileriniz beklenmedik zamanlarda sizi yarı yolda bırakmaz.

7. Beklemeye hazırlıklı olun. Banka kuyruğunda beklerken bir kitap yada gazete okumak sürenin daha çabuk geçmesini sağlar.

8. Sürüncemede kalmak her zaman stress kaynağıdır. Yarın yapmak istediğiniz her şeyi bu gün yapın ve bu gün yapmak istediğiniz her şeyi şimdi yapın.

9. Geleceği planlayın. Benzin deponuzun çeyrek deponun altına inmesine izin vermeyin; faturaları ödemek, ödev yada proje hazırlamak için son dakikayı beklemeyin, vb.

10. İşe yaramayan yada bozuk bir eşya ile uğraşmayın. Eğer saatiniz, cüzdanınız, ayakkabı bağlarınız, silecekleriniz – kısaca size sürekli rahatsızlık veren her şeyi ya tamir eDin yada yenisini alın.

11. Randevularınıza 15 dakika önce gidin.

12. İçinde kafein bulunduran yiyecek ve içeceklerden uzak durmaya çalışın.

13. Her zaman beklenmedik olaylara karşı plan yapın. Örneğin: Eğer randevuya gecikirseniz ne yapacaksınız gibi…

14. Kurallarınızı gevşetin. Televizyonun arkasında ki tozları almamak dünyanın sonu değil.

15. Polyana-Gücü! Her yanlış giden bir iş için en az 10 iyi bir şey oluyor. Yaşamda ki güzellikleri sayın!

16. Soru sorun. Bir dakika zaman ayırıp gideceğiniz adresi tekrar sormak size büyük zaman kazandırabilir.

17. "Hayır!" demeyi öğrenin. Ekstra projelere, istemediğiniz sosyal aktivitelere ve zamanınız olmayan davetlere hayır demek huzurlu bir yaşama kavuşmanız için önemli bir adımdır. Bunun için pratik yapmanız, kendinize saygı duymanız ve herkesin zaman zaman sakinleşebileceği yalnız kalabileceği, sessiz bir ortama ihtiyacı olduğuna inanmanız gerekir.

18. Telefonun fişini çekin. Rahatsız edilmeden uzun bir Banyo almak, uyumak yada kitap okumak mı istiyorsunuz? Kısa bir süreliğini dünya ile ilişkinizi kesme cesareti gösterin.

19. "İhtiyaçlar" ınızı tercihlere dönüştürün. Temel ihtiyaçlarımız yemek, su ve kendimizi ısıtmaktan ibarettir. Geriye kalan her şey tercihtir. Dolayısıyla yaşamda ki tercihlere aşırı derecede bağlanmayın.

20. Basitleştir, basitleştir, basitleştir. . .

21. Endişeli ve kuruntulu olmayan insanlarla arkadaş olun. Hiç bir şey karamsar bir insanın duygularının bulaşıcı olması kadar etkili değildir. Kısa bir süre içinde siz de onun gibi olabilirsiniz. Bu insanlardan uzak durum.

22. Eğer işiniz uzun süre oturmanızı gerektiriyor ise arada bir ayağa kalkıp vücudunuzu esnetin.

23. Eğer sessizliğe ihtiyacınız varsa kulak pamuğu kullanın.

24. Uykunuzu alın. Eğer zamanında yatma alışkanlığınız yoksa, uyuma vaktinizi hatırlatması için alarm saatinizi kurun.

25. Kaos içinde düzen yaratın. Evinizi ve işinizi öyle bir şekilde organize edin ki neyin nerde olduğunu bilin. Eşyalarınızı yerlerine koymayı alışkanlık haline getirin böylece bir şeyleri kaybetmenin stresinden korunmuş olursunuz.

26. İnsanlar stresli olduklarında genelde kısa soluklar alırlar. Bu şekilde nefes aldığınızda vücudunuzda ki kullanılmış hava dışarı atılamaz, dokular yeterli oksijen alamaz ve kaslarda gerilme olur. Gergin bir an yaşarken soluk alış verişinize dikkat edin, eğer mide kaslarınızın gerildiğini hissederseniz ve kısa kısa yüzeysel soluk aldığınızı farkederseniz olduğunuz yerde durup vücudunuzun sakinleşmesini sağlayın. Bütün kaslarınızı gevşetin, bir iki defa derin ama yavaş soluk alıp verin.

27. Düşüncelerinizi ve duygularınızı bir günlüğe yada bir kağıt parçası üzerine yazmak (istersiniz sonra atabilirsiniz) olayları daha net olarak görmenizde yardımcı olabilir.

28. Rahatlamaya ihtiyacınız olduğunda aşağıda ki yoga egzersizini deneyin. Burnunuzdan derin bir nefes alırken sekize kadar sayın. Sonra dudaklarınızı büzerek içerdeki havayı çok yavaş bir şekilde verirken 16’ya kadar sayın. Dikkatinizi nefesinizin sesine verin ve gerginliğinizin azalmasını hissedin. Bu egzersizi 10 defa tekrarlayın.

29. Korktuğunuz olaylara karşı kendinizi hazırlayın. Örneğin: Topluluk içinde konuşmadan önce, yapacağınız her davranışı ve karşılaşabileceğiniz her tepkiyi kafanızın içinde yaşamaya çalışın. Ne giyeceğinizi düşünün, dinleyiciler neye benzeyecekler, ne tür sorular sorulacak ve bu sorulara nasıl cevap vereceksiniz gibi… Olayı nasıl yaşamak istiyor iseniz o şekilde hayal edin. Gerçek konuşma zamanı geldiğinde, her şeye hazırlıklı olduğunuzu ve heyecanlanmadığınızı farkedeceksiniz.

30. Yapılması gereken işlerin huzursuzluğu, yapmanız gereken işlere engel olmaya başlamış ise iş ortamınızda yada üstlendiğiniz görevlerde değişiklik yapma zamanı gelmiş demektir. Belki değişiklik tam ihtiyacınız olan çözümdür.

31. Konuşun. Güvendiğiniz bir arkadaşınız ile sorunları konuşmak daha net sorunlara bakmanızı saglar. Böylece sorunun çözümü üzerine konstanre olabilirsiniz.

32. Gereksiz stresten kurtulmanın bir yolu da içinde yaşadığınız çevreyi ihtiyaçlarınıza ve arzunuza göre seçmektir (İşiniz, eviniz, eğlence yeriniz vb). Eğer masa işinden nefret ediyorsanız bütün gün masa başında oturmanızı gerektirecek bir iş teklifini kabul etmeyin. Eğer politika konuşmaktan hoşlanmıyorsanız, politika konuşmaktan zevk alan insanlarla bir araya gelmeyin…

33. Günlük yaşamayı öğrenin.

34. Her gün gerçekten zevk aldığınız bir şey yapın.

35. Yaptığınız her işe bir parça sevgi katın.

36. Gerginliğinizi azaltmak için duş yada banyo alın.

37. Bir başkası için bir şeyler yapın.

38. Anlaşılmaktan çok anlamaya yoğunlaşın. Sevilmekten çok sevmeye yoğunlaşın.

39. Görünümünüzü iyileştirecek değişiklikler yapın. Güzel görünmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

40. Gününüzü gerçekçi olarak planlayın. Bir randevudan diğerine koşmayın, kendinize randevular arasında nefes almak için boşluk bırakın.

41. Daha esnek olun. Bazı işler mükemmel olmasada yapılmaya değerdir ve bazıları mükemmel olmasa da olur.

42. Kendi kendinize yönelik negatif konuşmalardan kaçının: "Bunu yapmak için çok yaşlıyım. . .," "Bunu giymek için çok şişmanım. . .," "Bu insan ile olmak için çok çirkinim. . .," gibi.

43. Hafta sonunu temponuzu değiştirmek için kullanın. Eğer haftanız yavaş ve tekdüze bir iş içinde geçiyor ise, haftasonunu biraz hareket ve macera ile geçirmeye özen gösterin. Eğer hafta içinde pek çok insanla bir aradaysanız ve hızlı bir tempo ile çalışıyorsanız, haftasonunda huzur ve sakinlik içinde geçirebileceğiniz ortamlar yaratın. Eğer iş yerinde başarılı olduğunuz hissine ulaşamıyorsanız, haftasonunda zevkle yapacağınız ve başarı ile bitirebileceğiniz bir iş üzerinde çalışın.

44. Elinizden geldiğince bu günü yaşamaya çalışın. Dün ve yarın siz olmadan kendi kendilerine idare edebilirler.

45. Bir seferde bir iş yapın. Eğer bir insan ile birlikte iseniz sadece o insan ile zaman geçirin. Ne bir başka işle ne de bir başka insan ile zamanınızı bölmeyin. Eğer bir proje ile meşgul iseniz sadece projeye konsantre olun ve yapmanız gereken diğer işleri unutun.

46. Her gün kendinize yalnız kalabileceğiniz, sessizlik içinde dinlenebileceğiniz ve sakince düşünebileceğiniz bir zaman yaratın.

47. Eğer istemediğiniz bir iş yapmanız gerekiyorsa, günün erken saatlerinde bitirmeye ve kurtulmaya çalışın. Böylece günün geri kalanını endişe ve huzursuzluk içinde geçirmekten kurtulmuş olursunuz.

48. İşleri diğer insanlara yeteneklerine göre dağıtmayı öğrenin.

49. Öğle yemeği için ara vermeyi asla unutmayın. Masanızdan yada çalıştığınız alandan hem bedensel hemde zihinsel olarak uzaklaşmak için kendinize zaman yaratın. Hatta 15 dakikalığına bile.

50. Durumu daha kötüleştirebilecek bir şeyler yapmadan yada söylemeden önce değil 10 en az 1000’e kadar sayın.

51. İnsanlara ve olaylara karşı affedici olun. İçinde yaşadığımız dünyanın mükemmel olmadığı gerçeğini kabul edin.

52. Dünyaya karşı pozitif bakış açısı ile yaklaşın. Bir çok insanın elinden gelenin en iyisini yaptığına inanın

 

Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Sami Taşselam ben sami 22 yaşındayım aşırı stresli bir insanım en küçük şeyi kafama takıyorum strese iyi gelecek bitkiler nelerdir. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum teşekkürler iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar.
 • Diğer Makaleler
 • Ağır Depresyon Belirtileri
 • Depresyondan Nasıl Kurtulunur
 • Stresten Korunma Yolları
 • Anti Depresyon Nedir
 • Atipik Depresyon Tedavisi
 • Psikotik Depresyon Tedavisi
 • Mutluluk Veren İlaçlar
 • Bipolar Depresyon
 • Non Stres Test
 • Depresyonu
 • Psikotik Depresyon
 • Stres Kırığı
 • Depresyon İlaç İsimleri
 • Depresyon Hapları
 • Anti Depresyon İlaçları
 • Stres İçin Dua
 • Stres Nasıl Atılır
 • Adet Gecikmesi Stres
 • Bitkisel Depresyon İlaçları
 • Melankolik Depresyon
 • Hamilelikte Depresyon Belirtileri
 • Maskeli Depresyon Belirtileri
 • Kronik Depresyon Tedavisi
 • Hamilelikte Depresyon Tedavisi
 • Gebelikte Depresyon Tedavisi
 • Stresten Nasıl Kurtulurum
 • Şiddetli Depresyon
 • Stres Bitkisel Tedavi
 • Ruh Sağlığı Tedavisi
 • Korku Tedavi
 • Psikolojik İlaçlar
 • Stres Depresyon Tedavisinde Kullanılan Bitkiler
 • Depresyonun Bitkisel Tedavisi
 • Stresle Mücadele Yöntemleri
 • Depresyonu Yenmek İçin Bitkisel Öneriler
 • Anksiye Bozukluğu Tedavisi
 • Stresle Başa Çıkmanın Yolları
 • Stres Ve Depresyon Genel
 • Stres
 • Depresyon
 • Stresi
 • Stres Topları
 • Depresyon Ve Belirtileri
 • Depresyon Belirtisi
 • Depresyon Belirtileri
 • Depresyondayım
 • Stres Oyunları
 • Stres Oyunu
 • Depresyon Tedavisi
 • Stres Oyun
 • Manik Depresyon
 • Depresyon Ve Tedavisi
 • Depresyon Tedavi
 • Strese
 • Depresyon Test
 • Depresyon Testi
 • Depresyon Testleri
 • Depresyon Nedir?
 • Depresyon Tedavileri
 • Depresyondan
 • Depresyon İlaçları
 • Depresyon İlacı
 • Depresyon İlaç
 • Stresten
 • Depresyondan Kurtulma
 • Depresyondan Kurtulmak
 • Stres Yönetimi
 • Stresle
 • Stresin
 • Stres Atma
 • Depresyona
 • Stres Testi
 • Stres Nedir?
 • Depresyondan Kurtulma Yolları
 • Depresyondan Kurtulmanın Yolları
 • Stres Testleri
 • Depresyonda
 • Sınav Stresi
 • Stres Topu Oyna
 • Stresten Kurtulma
 • Stresten Kurtulmak
 • Stresle Başa Çıkma
 • Stresle Başa Çıkmak
 • Depresyon Sözleri
 • Stresten Kurtulmanın Yolları
 • Stresten Kurtulma Yolları
 • Stresi 2010
 • Depresyonun
 • İş Stresi
 • Stres Bozukluğu
 • Depresyon Sonrası
 • Stresin Etkileri
 • Depresyon Çeşitleri
 • Manik Depresyon Nedir?
 • Depresyon Belirtileri Nelerdir?
 • Stres Ppt
 • Stresin Belirtileri
 • Ağır Depresyon
 • Stres Hormonları
 • Doğum Sonrası Depresyon
 • Doğumdan Sonra Depresyon
 • Stres Belirtileri
 • Depresyon Bitkisel
 • Stres Hastalığı
 • Stres Hastalıkları
 • Stres Tedavisi
 • Stres Mide
 • Hamilelikte Depresyon
 • Beck Depresyon Ölçeği
 • Anksiyete Depresyon
 • Hamilelikte Stres
 • Manik Depresyon Belirtileri
 • Stresi Yenmek
 • Stresin Sebepleri
 • Stres Hormonu
 • Stresin Nedenleri
 • Strese Karşı
 • Stresin Zararları
 • Kronik Depresyon
 • Anti Depresyon
 • Mani Depresyon
 • Çocuklarda Depresyon
 • Endojen Depresyon
 • Depresyonda Bitkisel Tedavi
 • Posttravmatik Stres Bozukluğu
 • Sinir Stres
 • Depresyon Nedenleri
 • Depresyon Hastalığı
 • Stresle Mücadele
 • Depresyon Bitkisel Tedavi
 • Depresyon Bitkisel Tedavisi
 • Bitkisel Depresyon Tedavisi
 • Stres Atmanın Yolları
 • Stres Atma Yolları
 • Gebelikte Stres
 • Gebelikte Depresyon
 • Atipik Depresyon
 • Aşırı Stres
 • Akut Stres Bozukluğu
 • Postpartum Depresyon
 • Stres Atma Yolları
 • Stresle Mücadele Yöntemleri
 • Stres Atmak
 • Stres Azaltmanın Yolları
 • Stres Egzaması
 • Stres Ve Kalp
 • Depresyon Panik Atak
 • Panik Atak Depresyon
 • Stres Baş Ağrısı
 • Stresin Sonuçları
 • Hamilelik Ve Stres
 • Depresyon Belirtileri Testi
 • Depresyon Hapı
 • Strese Bağlı Hastalıklar
 • Evlilik Stresi
 • Stres
 • Depresyon
 • Gizli Depresyon
 • Stres Mide Ağrısı
 • Sbs Stresi
 • Dirençli Depresyon
 • Stres Çayı
 • Stres Sivilceleri
 • Stres Sivilce
 • Mevsimsel Depresyon
 • Ergenlikte Depresyon
 • Strese Bitkisel Çözüm
 • Depresyonda Mıyım?
 • Kronik Stres
 • Depresyon Nasıl Atlatılır
 • Depresyon Belirtileri Tedavisi
 • Depresyon Sebepleri
 • Öss Stresi
 • Stres Kırığı Nedir?
 • Kortizol Stres
 • Depresyon Testi Yap
 • Erkeklerde Depresyon
 • Depresyon Terapisi
 • Stres Kolyesi
 • Reaktif Depresyon
 • Klinik Depresyon
 • Kronik Depresyon Nedir
 • Depresyondan Nasıl Kurtulabilirim
 • Depresyon Nasıl Geçer
 • Stresten Nasıl Kurtulunur
 • Stres Hapı
 • Depresyon Tedavi Yöntemleri
 • Depresyon Türleri
 • Depresyon Nasıl Olur
 • Ağır Depresyon Tedavisi
 • Psikolojik Depresyon
 • Depresyon Neden Olur
 • Psikotik Depresyon Belirtileri
 • Stres Egzaması Nedir
 • Ygs Stresi
 • Strese Bağlı Egzama
 • Stres Neden Olur
 • Depresyon Başlangıcı
 • Depresyon Nedir Tedavisi
 • Depresyonda Olanlar
 • Depresyon Nasıl Yenilir
 • Depresyon Nasıl Anlaşılır
 • Depresyondan Kurtulma Yöntemleri
 • Stresten Nasıl Kurtulabilirim
 • Stresi Azaltan Yiyecekler
 • Stres Zararları
 • Depresyon Biz
 • Depresyona Bitkisel Tedavi
 • Depresyon Tedavisinde Bitkisel
 • Depresyon Nasıl Tedavi Edilir
 • İlaçsız Depresyon Tedavisi
 • Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer
 • Sinir Tedavileri
 • Sinir Hastalıkları Tedavisi
 • Panik Bozukluğu Tedavisi
 • Depresyon Tedavisi
 • Kendi Kendine Depresyon Tedavisi
 • Depresyon Tedavisi
 • Sinir Krizi Tedavisi
 • Çocuklarda Depresyon Tedavisi
 • Depresyonda Tedavi
 • Stres Kırığı Tedavisi
 • Bitkilerle Depresyon Tedavisi
 • Stres Tedavi
 • Anksiyete Tedavisi
 • Depresyon Tedavisinde Kullanılan Bitkiler
 • Stres Bozukluğu Tedavisi
 • Deprasyon Tedavisi
 • Stres Tedavisi
 • Antidepresan İlaçlar
 • Antipsikotik İlaçlar
 • Anksiyolitik İlaçlar
 • Sakinleştirici Bitkisel İlaçlar
 • Depresyonda Kullanılan İlaçlar
 • Bitkisel Antidepresan İlaçlar
 • Asabiyet Ve Sinirlilik
 • Sinir Ve Yüz Ağrıları
 • Depresyonu Yenmek İçin Doğal Taktikler
 • Stresten

  Kurtulma

  Yolları