Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Sperm Azlığı Nedir

Sperm Azlığı Nedir: Erkeklerde Sperm azlığı, testislerde meni üretiminde Sperm sayısının az olması veya menideki spermin değerlerinin düşük olması olarak tanımlanabilir.

Öncelikle Sperm azlığı veya spermin olmaması bi hastalık değildir ve tedavisi günümüzde mümkün olabilmektedir.Erkekte Sperm hücrelerinin üretiminde sayısal azlık, hareket azlığı veya yokluğu, hücrelerin kümelenmeleri gibi nedenler tek başına olabileceği gibi bütün bu faktörler bir arada bulunabilir.

Bazen, Sperm hücresi, Sperm kanallarının tıkalı olması nedeniyle dışarı çıkamaz (tıkanıklığa bağlı Sperm yokluğu) veya hücre yapımının olmayışı ile ilgili olan yapısal Sperm yokluğu görülebilir. Üreme yeteneği için erkek menisi içinde bulunan erkek üreme hücrelerinin spermlerin belli sayıda ve hareketlilikte olmaları gerekmektedir.

Spermin her ml. için 120 milyon kadar olan normal sayının azalması yumurtanın döllenme şansını olumsuz yönde etkiler. Sperm molitesinin ( hareketlilik ve canlılık oranı )% 60 %70 civarında olması gerekir. Sperm yapımı ve olgunlaşmasına ait problemler, erkek kısırlığı nedenleri arasında en geniş grubu oluşturur. Sperm hücreleri, yeterli sayı, şekil veya hareket özelliklerinde olmamaları nedeniyle yumurtayı döllemeyebilirler.

Bazı enfeksiyon hastalıkları üreme organlarını etkileyerek testislerde Sperm yapımını bozabilirler. Ergenlik çağından sonra geçirilen kabakulak hastalığının %25 oranında infertiliteye sebep olması en iyi bilinen örnektir.

Sperm yapımını sağlayan FSH ve LH hormonlarındaki düzensizlikler de Sperm eksikliğine veya yokluğuna neden olabilmektedir.Çalışma ortamı,çevresel faktörlerde Sperm oluşumunu etkileyebilmektedir.Radyasyon vs. gibi.Bunun yanında genetic faktörler de Sperm konusunda sorun yaşanmasına neden olabilmektedir.
 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.