Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sperm Azlığı Nedir
Sperm Azlığı Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Sperm Azlığı Nedir: Erkeklerde sperm azlığı, testislerde meni üretiminde sperm sayısının az olması veya menideki spermin değerlerinin düşük olması olarak tanımlanabilir.

Öncelikle sperm azlığı veya spermin olmaması bi hastalık değildir ve tedavisi günümüzde mümkün olabilmektedir.Erkekte sperm hücrelerinin üretiminde sayısal azlık, hareket azlığı veya yokluğu, hücrelerin kümelenmeleri gibi nedenler tek başına olabileceği gibi bütün bu faktörler bir arada bulunabilir.

Bazen, sperm hücresi, sperm kanallarının tıkalı olması nedeniyle dışarı çıkamaz (tıkanıklığa bağlı sperm yokluğu) veya hücre yapımının olmayışı ile ilgili olan yapısal sperm yokluğu görülebilir. Üreme yeteneği için erKek menisi içinde bulunan erkek üreme hücrelerinin spermlerin belli sayıda ve hareketlilikte olmaları gerekmektedir.

Spermin her ml. için 120 milyon kadar olan normal sayının azalması yumurtanın döllenme şansını olumsuz yönde etkiler. Sperm molitesinin ( hareketlilik ve canlılık oranı )% 60 %70 civarında olması gerekir. Sperm yapımı ve olgunlaşmasına ait problemler, erkek kısırlığı nedenleri arasında en geniş grubu oluşturur. Sperm hücreleri, yeterli sayı, şekil veya hareket özelliklerinde olmamaları nedeniyle yumurtayı döllemeyebilirler.

Bazı enfeksiyon hastalıkları üreme organlarını etkileyerek testislerde sperm yapımını bozabilirler. Ergenlik çağından sonra geçirilen kabakulak hastalığının %25 oranında infertiliteye sebep olması en iyi bilinen örnektir.

Sperm yapımını sağlayan FSH ve LH hormonlarındaki düzensizlikler de sperm eksikliğine veya yokluğuna neden olabilmektedir.Çalışma ortamı,çevresel faktörlerde sperm oluşumunu etkileyebilmektedir.Radyasyon vs. gibi.Bunun yanında genetic faktörler de sperm konusunda sorun yaşanmasına neden olabilmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Sperm

Azlığı

Nedir