Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Sperm Arttıran Gıdalar

Çocuk sahibi olmak her insanın kuşkusuz en büyük arzularından biridir. Bunun gerçekleşmesi için hem erkeğin hem de kadının sağlıklı bir üreme sistemine sahip olması gerekir. Kadında bir sorunun olmadığını varsayarak erkekte Sperm yokluğu veya düşüklüğünde yapılması yararlı olan ve Sperm sayısını artırabilecek birtakım uygulama ve bitkisel formüllere göz atalım.

Şu durum asla unutulmamalıdır ki Sperm sayısı düşüklüğü tanısı ilgili tıp alanında uzman doktorlarca (üroloji, kadın doğum, biyokimya laboratuarı..) konur ve aşagıda belirttiğim uygulama ve öneriler sadece destek amaçlıdır, Sperm sayısı düşüklüğü olanlar doktor tedavisine harfiyen uymalıdır.

Bilmek her problemin çözümünde yardımcı olan en önemli faktörlerden birisidir. Bu nedenle Sperm nedir, nasıl üretilir ? ..vs kısaca bir göz atıp bilgi sahibi olalım.

Sperm hücresi yani spermatosit  testislerde (yumurtalık da denir) üretilir ve epididim denen (Sperm biriktirme kanalı) bezde olgunlaşır. Bu işlemleri beynimizde hipofiz denen bezde üretilen FSH (folikül uyancı hormon) ve LH (luteinize edici hormon) adlı hormonlar kontrol eder.

Sağlıklı bir genç erkekte ortalama olarak testiste  saniyede 1.000, bir günde ise 100 milyon Sperm üretilir. Normal bir Cinsel boşalmada 2-6 mililitre arasında meni dışarı atılır. Her bir mililitre meni içerisinde en az  20-200 milyon arasında Sperm bulunmalıdır. Menisindeki Sperm sayısı 20 milyonun altında olan erkeklerde eşlerinde gebelik şansı anlamlı olarak düşer.

Sperm üretim döngüsü ortalama 2-3 ayda bir tekrarlanır. Bu şu demektir, bir Sperm üretildikten  2-3 ay sonra semene salgılanacaktır. Buna ilaveten Sperm üretimini bozan zararlı etkenler veya tedavi için kullanılan faydalı ilaçlar da Sperm üretimini ortalama 3 ayın sonunda etkileyer. Bu nedenle semen analizi en az 3 ayda bir kez olmak üzere toplamda 2 kez tekrarlanmalıdır.

Azospermi nedir ? : Menide canlı veya cansız hiç Sperm hücresi olmamasıdır. Bu tanıyı koyarken bazı durumlarda çok az Sperm de olsa mikroskopta o alanda görünemeyebileceğinden, santrifüj edilerek sediment denen tüpün dibindeki kısımdan da örnek alınarak inceleme tekrarlanmalıdır.

Hücre yapımının olmadığı veya çok az olduğu üretim bozukluğu tipinde olan azospermide TESE denen iğneli bir basit operasyonla Sperm bulma şansı ortalama  %30-50 civarındadır.

Oligospermi nedir ? : Sperm hücrelerinin sayı olarak azlığını ifade eden bir terimdir. Burada  Sperm sayısı 20 milyon/ml den azdır.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.