Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Solunum Alerjisi
Solunum Alerjisi
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın
Solunum Alerjisi :

SOLUNUM YOLU ALERJİLERİ

Her yıl mevsimsel olarak gözlerinizde sulanma, kaşınma veya burun akıntısı ya da kaşıntısı oluyor mu? İşyerinde ya da evcil hayvanların bulunduğu ortamlarda sık sık hapşırıyor musunuz? Bu sorulardan herhangi birisine cevabınız evet ise allerjisi olan pek çok insandan biri olabilirsiniz (bakınız allerjik reaksiyonlar, sayfa 12 ve Hi-ves, sayfa 123).

Allerjik Reaksiyonlar ve Bağışıklık Yanıt

Allerji, Polen veya evcil hayvan gibi normalde zararsız olan maddelere karşı bağı­şıklık sistemin aşırı reaksiyonudur. Allerjen olarak da adlandırılan bu madde ile kar­şılaşıldığında immünglobulin E(IgE) antikor üretimi tetiklenir. Ig E, göz ve havayo­lu epitelindeki bağışıklık hücrelerden Histamin gibi yangı maddelerin salınımına yol açar.

Bu kimyasallar salındığında allerjinin bilinen bulgularını oluştururlar: kaşıntılı, kırmızı ve şiş gözler, burun akıntısı ya da kaşıntısı, sık hapşırma ve öksürme, ciltte şişme ya da kabarıklıklar. Bu allerjik reaksiyon bazı Astım formlarına neden olur ve­ya onları ağırlaştırır (bakınız sayfa 165).

Dış ortamda ya da evde bulunan maddeler ve tükkettiğimiz besinler allerjik re­aksiyonlara yol açabilirler. En sık rastlanan allerjenler solunum yoluyla alınanlardır:

• Polen: Çoğu bölgede sonbahar, yaz ve ilkbahar mevsimlerinde polen miktarı ar­tar. Bu mevsimlerde havayolu ile ağaç, çim ve tohumlardan polenlerin saçılması kaçınılmazdır.

• Akar: Ev tozu, polen ve küfler dahil olmak üzere tüm potansiyel allerjenleri içe­rir. Fakat esas allerjiyi tetikleyen ev akar’ larıdır. Bir tane ev tozunda bu mikros­kobik örümcek benzeri böceklerden binlercesi bulunur. Ev tozu, yıl boyunca gö­rülen allerji belirtilerinin esas sebebidir.

• Evcil hayvan: Köpekler ve özellikle kediler allerjik reaksiyonlara en sık neden olan evcil hayvanlardır. Evcil hayvanların cildinde bulunan mikroskopik canlı­lar, tükrük, idrar ve bazen kıllar esas uyaranlardır.

• Küfler: Çoğu kişi havayolu ile gelen küf sporlarına duyarlıdır. Dış ortamdaki küfler, kuzey iklimlerinde, sıklıkla yaz ve ilkbaharın ilk dönemlerinde, subtropi-kal ve tropikal iklimlerde ise yıl boyu spor üretirler. Ev küfleri tüm yıl boyunca spor üretirler.

Nedenin Tespit Edilmesi

Bazı insanların polen gibi allerjenlere neden duyarlı olduğu bilinmemektedir. Fakat doktorlar allerji geliştirme eğiliminin kalıtımsal olduğunu bilmektedirler. Eğer aller­ji sorununuz varsa aile içinde aynı sorunu paylaşan başka birisinin de olması muh­temeldir.

Bu durumda akrabanızın ve sizin aynı allerjenlere duyarlı olmanız gerekmez. Bir maddeye karşı duyarlı olmaktan ziyade allerji geliştirmeye olan eğilim kalıtımsal­dır.

Belirtilerin hafif olduğu durumlarda ihtiyacınız olan tek tedavi reçetesiz satılan allerji ilaçları olabilir. Eğer belirtiler kalıcı ya da rahatsız edici ise doktora başvurma­nız gerekebilir.

Doktorunuz allerjilere doğru tanı koyabilmek için şunlar hakkında bilgi edinmek isteyebilir:

• Belirtiler

• Allerjenlerle olası temas

• Geçmişteki tıbbi problemler

• Aile öyküsü

• Geçmişteki ve şimdiki yaşam koşulları

• Diyet, yaşam tarzı ve yeniden düzenlenen alışkanlıklar

Bir sonraki adım fizik muayene ve cilt testleridir. Cilt testi sırasında şüphele­nilen allerjenlerin küçük, seyreltilmiş damlaları cildinize uygulanır. Sonra dam­lacıkların üzerinden küçük çizikler yapılır. Eğer allerjene olan yanıtınız pozitif ise yaklaşık 20 dakika içerisinde test bölgesinde sinek ısırığı gibi cilt reaksiyonu ya da kabarıklık oluşur.

Cilt testinde ortaya çıkan pozitif sonuç bu maddeye allerjik olabileceğinizi gösterir. Doktorunuz nedenin tespiti için cilt testi sonuçları ile öykü ve fizik mu­ayene bulgularını birleştirir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Solunum

Alerjisi