Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sol Venöz Yetmezliği
Sol Venöz Yetmezliği
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sol Venöz Yetmezliği :
(KVYVenoz Yetmezligi Belirtileri postflebitik sendrom)
Kronik venöz yetmezlik (KVY)Venoz Yetmezligi Belirtileri ayaklarda ve bacaklarda kanın göllenmesiyle sonuçlanacak şekilde bacak venlerinin yetersiz hale geldiği bacak damar hastalığının ilerlemiş evresidir. Bacak venlerinde bir tıkanıklık veya venlerdeki tek yönlü kapakçıklarda bir hasar olduğunda ortaya çıkar. Normal koşullar altında bu kapaklar kanın sadece geriye kalp yönünde akmasını sağlar. Yetersiz kapaklar ise bacaklardan kalbe doğru olan kanın yerçekiminin etkisiyle geriye kaçmasına ve alt tarafta göllenmesine yol açar.
Kronik venöz yetmezlik nedenleri
Venlerdeki kan akımını tıkayan kan pıhtısı (venöz tromboz)Venoz Yetmezligi Belirtileri iltihap (flebit) veya hasarlanmış kapaklar
Bacak yaralanması veya cerrahisi
Bacak venlerinde kapaklarda hasarlanmaya yol açacak şekilde basınç artışına yol açan obezite
Hareketsiz olarak uzun süre ayakta durma
Doğumsal genetik eksiklikler
Dikkatli bir tedavi yapılmaz iseVenoz Yetmezligi Belirtileri KVYVenoz Yetmezligi Belirtileri bacak ülserlerine ilerleyebilirVenoz Yetmezligi Belirtileri bu durum uzun vadede KVY‘li hastaların yüzde 25‘inde meydana gelir.
Bacak ülserleriVenoz Yetmezligi Belirtileri KVY‘ne eşlik eden ciddi bir komplikasyondur. KVY‘ne eşlik eden bacak ülserleri dış tarafta olabilirse de genellikle ayak bileği iç yüzünde lokalizedir. Ayağın ön yüzünde ve dizden daha yukarıda oluşmazlar.
KVY‘in belirti ve bulguları
KVY sıklıkla derin ven trombozu nedeniyle ortaya çıkar.
Belirtiler ve yatkınlaştırıcı faktörler şöyledir:
Bacaklarda veya ayak bileklerinde şişme (ödem)
Bacaklarda uzun süreli Kaşıntı veya ağrı
Ayakta uzun süre durma ile alevlenen bacaklardaki dolgunluk hissi
Deri altı katmanlarının sertleşmesi (indürasyon)
Derinin kahverengi renk değişikliğiVenoz Yetmezligi Belirtileri özellikle ayak bilekleri çevresinde
Derinin inflamasyonu (dermatit)
Varisler
Ayak bileklerinde veya daha üst seviyede ağrılı ülserasyonlar (bacak ülserleriVenoz Yetmezligi Belirtileri staz ülserleri)
Sol tarafta kronik venöz yetmezlikte görülen deri renk değişikliklerini (kahverengi) görüyoruz. Sağda ise daha ileri safhada deri renk değişikliklerine ödem de eklenmiş (sol bacak).
Kronik venöz yetmezliğin en kötü komplikasyonu olan ülser. Bu ülserler ciddi bakım gerektirir ve iyileşmesi zordur. Kronik venöz yetmezliği nasıl teşhis ederiz?
Bir çok vakadaVenoz Yetmezligi Belirtileri karakteristik şikayetlerin varlığı (örn. ayaklarda şişmeVenoz Yetmezligi Belirtileri deri renk değişikliği ve yara gelişimi (ülserasyon) KVY tanısını kolayca koydurur. Aşağıdaki durumlar da tanıya yardımcı olabilir:
Hastanın ve ailesinde ven hastalığı bulunması
Fizik muayene. Venöz yetmezlikle ilişkili ülserlerin varlığı ve lokalizasyonu ilave herhangi bir teste gerek kalmadan tanıyı koymaya yeterli olabilir.
Dupleks ultrason: Venöz kan pıhtılarını tespit etmeye yönelik olarak yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan ağrısız bir testtir. Test ayrıca yetersiz venleri de gösterir.
Ayak bileği-kol indeksi (ABI):
Bu test atardamarların kan basıncını koldaki kan basıncıyla karşılaştırır. Venöz hastalıklarla birlikte bulunabilen periferik arteryel hastalıkların taramasında kullanılır. Bu bilgiVenoz Yetmezligi Belirtileri tavsiye edilen tedaviyi değiştirebildiği için önemlidir.
Venogram: Venlere özel bir boyanın (kontrast madde) enjekte edilerek X ışınları yardımıyla filmlerinin çekilmesidir.
KVY için tedavi seçenekleri
Cerrahi olmayan tedaviler:
Bacakları yükseğe kaldırma: BuVenoz Yetmezligi Belirtileri hastalar istirahat halindeyken bacaklardaki venöz basıncı azaltmaya yönelik önemli bir metoddur. Hastalar günde üç veya dört defa olmak üzere 30 dakikalığına bacaklarını kalp seviyesinden yukarıda tutmaları yararlıdır.
Kompresyon çorapları (Varis çorapları) giyme: BunlarVenoz Yetmezligi Belirtileri ayak bileğinden maksimumla başlayıp yukarı gidildikçe (turkeyarena.com) giderek azalan oranda bacaklara sürekli bir basınç uygulayarak kan akımına yardımcı olmak üzere dizayn edilmişlerdir. Kompresyon terapisiVenoz Yetmezligi Belirtileri KVY tedavisinin önemli bir parçasını oluşturur. Diz üstüVenoz Yetmezligi Belirtileri diz altıVenoz Yetmezligi Belirtileri külotluVenoz Yetmezligi Belirtileri parmak ucu açık olan vb. bir çok çeşit çorap bulunmaktadır. Çalışmalar göstermiştir kiVenoz Yetmezligi Belirtileri çorap giymek zor olduğu içinVenoz Yetmezligi Belirtileri çoğu hasta giymeleri gereken süre kadar bu çorapları giymemektedir. Ancak önemli olan hastaların çorapları durum düzelinceye kadar giymeleri gerektiğidir. Çorapları giyme konusunda ciddi sorunları olan hastalar için uzmanlar fermuarlı veya velkrolu (cırt cırt bantlı) yeni çorapları tavsiye edebilirler.
İlaç tedavisi:
Diüretikler (idrar söktürücüler): Bunlar genellikle bacak şişlikleri olan hastalarda kısa süreli kullanım içindir.
Aspirin: Aspirin bacak ülserlerinin iyileşmesine yardım edebilir.
Oral pentoksifilin: BuVenoz Yetmezligi Belirtileri bazen bacak ülserlerinin iyileşmesine yardımcı olmak için kompresyon terapisi ile birlikte kullanılır. Ciddi KVY‘i olan hastalardaVenoz Yetmezligi Belirtileri özellikle bacak ülserleri olanlarda uzmanlar cerrahiyiVenoz Yetmezligi Belirtileri muhtemelen kompresyon terapisi ile birlikte önerebilir.
Özellikle ciddi hastalığı olan hastalarda olmak üzere KVY‘ni düzeltebilen cerrahi prosedürler şunları içerir:
Venöz soyma ve bağlama (ligasyon)
Angioskopik olarak valvüloplasti: Hasarlanmış venöz kapakların angiyoskop (venin iç yapısının video görüntülerini alan fiberoptik bir cihazdır) kullanılarak cerrahi tamiridir. Ancak bu işlemVenoz Yetmezligi Belirtileri bir çok merkezde yapılamıyor ve uzun süreli sonuçları bilinmiyor.
Kapak oto transplantasyonu:
Vücudun diğer bir bölgesinden alınan sağlıklı veninVenoz Yetmezligi Belirtileri hastalanmış venin bir parçasıyla değiştirmek üzere transplantasyonudur. Bir veya iki tane işlev gören kapağı içeren segmentin transplantasyonunu etkilenmiş bacaktaki dolaşımın yerine konması için yeterlidir. Ancak bu işlem deVenoz Yetmezligi Belirtileri bir çok merkezde yapılamıyor ve uzun süreli sonuçları bilinmiyor.
Subfasiyal endoskopik perforatör cerrahi:
Bu işlem bütününde dolaşımın devamlılığını sağlarken ülsere iyileşme şansı verir. Ancak bu işlem de yenidir fakat hızla kabul görmektedir. ÇalışmalarVenoz Yetmezligi Belirtileri klasik yöntemlere göre bu yöntemle ülserlerin iyileşmesinin dört kat daha hızlı olduğunu göstermiştir.
Bacak ülserleri olan hastalar içinVenoz Yetmezligi Belirtileri iyileşmeyi hızlandırmaya yönelik olarak kompresyon terapisi ile birlikte ülserli bölgeye yeni bir insan derisi eşdeğeri greft kullanılabilir.
KVY‘i olan hastalar doktorlarının tavsiyelerini (örn. bacakları yüksekte tutma ve bandajlama) mutlaka uygulamalıdırlar. Aksi takdirdeVenoz Yetmezligi Belirtileri bacak ülserleriyle ilgili tekrarlayan problemlerVenoz Yetmezligi Belirtileri ven iltihabına (flebit) neden olabilir. Bazı hastalar içinVenoz Yetmezligi Belirtileri hayat boyu antikoagülasyon (kan sulandırıcı) tedavi tavsiye edilebilir. Tedavisi zor olan venöz ülserli hastaların tedavilerinin planlanmasında multidisipliner ekipleri olan merkezler genellikle daha başarılıdırlar. Bu ekipler genellikle vasküler cerrahlarıVenoz Yetmezligi Belirtileri plastik cerrahları ve fizik tedavi ile yakın koordinasyonu içerir. Vasküler cerrahlar altta yatan venöz patolojiyi düzeltmek için çalışırlar. Plastik cerrahlarVenoz Yetmezligi Belirtileri yara bakımı ve rekonstrüksiyonunu üstlenirVenoz Yetmezligi Belirtileri fizik tedavi ise masaj teknikleri ve sofistike bandaj ve uygulamalar ile şişliği azaltırlar.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Sol

Venöz

Yetmezliği