Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Soğuk Havale Nedir
Yeşilex Propolis Sıvı Ekstraktı 150 ml.
80,00 TL
Ürün Fiyatı

21648
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak (10 Kapsül)
79.00 TL
Ürün Fiyatı

101083
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak Macun (230 gr.)
59.00 TL
Ürün Fiyatı

70198
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Soğuk Havale Nedir
Soğuk Havale Nedir :

Çekirge Çocuk Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Selçuk Yüksel beyindeki kontrolsüz anormal ve istemsiz elektrik boşalımlarının vücudun el kol yüz gibi belirli bölgelerinde bilinç dışı kasılma ve gevşemelere neden olmasına tıpta "konvülziyon" halk arasında ise "havale" denildiğini belirtti.

Havalenin ateşin eşlik etmediği şekline “soğuk havale” denildiğini kaydeden Yüksel şunları söyledi: Havale bilinç kaybına neden olur "Havale geçiren bir çocuk bilincini kaybeder vücut üyelerinin tümü ya da bir kısmında kasılıp gevşemeler olurken gözler tek yöne kayar ve ağızdan köpükler gelir.Ancak bu görüntülerin hepsi aynı anda olmak zorunda değildir.

Ayrıca sadece kasılma ya da tam tersi sadece ani gevşeme şeklinde nöbetler de olabilir. Hatta dalma gülme tuhaf sesler çıkarma gibi bulgularla ortaya çıkabilen havale nöbetleri de vardır. Havale sırasında dışkı ya da idrar kaçırılması ve havale sonrası eğer çocuk büyükse olayı hatırlamaması tipik bulgulardır. Bu tip nöbetlerin tekrarlaması ise Sara (Epilepsi) olarak adlandırılır."

Yüksel soğuk havalenin çocuklarda birkaç saniyeden dakikalara varan değişik sürelerde görülebildiğine işaret ederek “Havale geçirme genellikle beyinde hasar bırakmamakla birlikte 30 dakikadan daha uzun süre devam eden havale nöbetleri beyinde uzun süreli oksijensiz kalmaya bağlı olarak kalıcı hasara neden olabilir” dedi.

Ne yapmalı?

En yaygın yanlış uygulamanın havale geçiren çocuğun soğuk suyun altına tutulması olduğunu belirten Dr. Selçuk Yüksel şunları kaydetti:

"Bir çocuk bir kez dahi soğuk havale geçirse mutlaka konunun uzmanı bir doktora gösterilmelidir. Nöbet sırasında en önemli nokta çocuğun nefes yolunun tıkanmasını ve beynin oksijensiz kalmasını önlemektir. Bunun için öncelikle yapılması gereken çocuğun yan yatırılarak ağzını açık tutmaya çalışmaktır. Aynı anda havale sırasında dilin geriye kaçarak nefes borusunu tıkaması önlenmiş olur.

Havale geçirirken ortaya çıkan istemsiz kol ve bacak hareketleri çevredeki cisimlere çarpma ve ciddi hasarlanmaya neden olabileceğinden etraftaki eşyalar uzaklaştırılmalıdır. Çocuğun yaşamsal işlevleri izlenirken kısa sürede acil yardım ekibine haber vermek en doğru davranıştır. Havale sırasında eğitimsiz kişiler tarafından yeniden canlandırma girişiminde bulunulmasının çocuğa daha ağır zararlar verebileceği unutulmamalıdır."

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Soğuk

Havale

Nedir