Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Soğuk Alerjisi Tedavisi
Soğuk Alerjisi Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Soğuk Alerjisi Tedavisi :

Sıcağa ve soğuğa karşı hipersansivite'i (aşırı duyarlılık) tedavi etmek için en iyi metot bunlardan mümkün olduğu kadar kaçınmaktır. Soğuk havada kalın kıyafetler giyiniz.

Aşırı sıcak veya soğuk duş veya Banyo yapmaktansa ılık banyo yapınız. Eğer vücudunuz soğuğa maruz kaldığı zaman kurdeşen meydana geliyorsa soğuk suda yüzmekten veya banyo yapmaktan kaçınınız.

Doktorunuz güçlü bir antiHistamin ilacını reçeteyle yazabilir. Güneşin meydana getirdiği kurdeşenin en iyi şekilde tedavisi güneşten (veya saloryum kullanmaktan) parfümlerden ve antibiyotikler, antihistami-nikler, diüretikler, mantar ilaçları, trankilizanlar ve hipoglisemikler (şeker düşürücü ilaçlar) gibi böyle reaksiyonlara sebep olduğu bilinen maddelerden uzak' durmaktır.

BULGU VE BELİRTİLER

* Isıya, soğuğa, güneşe veya sürtünmeye maruz kalma sonucu bir döküntü veya kurdeşen gibi şişkinlikler meydana gelir.

ACİL DURUM BELİRTİLERİ

* Adale krampları, kusma ve bayılma durumlarının soğuk suya batırılma sonucunda meydana gelmesi.

Alerjiye benzeyen reaksiyonların en anlaşılmaz olanlarından biri, basınç, sıcaklık, soğuk, ışık ye güneş gibi fiziki uyarıcılara karşı olan tepkidir.

Ürtiker en yaygın görülen semptomdur. Bu tip tepki gösteren kişilerin sıklıkla çok duyarlı bir ciltleri vardır. Bazen sadece küt bir maddenin cilde sürtünmesi birkaç dakika içinde bir şişme meydana getirir. Dermografi denen durumda cilt hafifçe bir sürtünmeye maruz kaldığı zaman (tırnakla olduğu gibi) hemen derhal kızarır ve cilde dokunulduğu yerde bir kabarıklık oluşur.

Teşhis:

Fiziki alerji benzeri belirtiler arasında şunlar vardır: Güçlü bir fiziki çalışmaya, sıcak bir duşa veya duygusal strese tepki olarak ince kurdeşen tipi döküntüler, basınca tepki olarak ellerin ve ayakların şişmesi ve soğuk havaya maruz kalmış olan vücudun yeniden ısınmaya tepkisi olarak kurdeşen. Sıcak ve soğuk reaksiyonlarını test ederken doktorunuz tam olarak geçmişinizi soracak ve reaksiyon meydana gelip gelmediğini görmek için cilde uygulanan soğuk ve sıcak cisimlerle bir test yapacaktır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Ahmet YeşilyüzMerhaba hoca kolay gelsin benim oglum 12 yaşında ve soğuga alerjisi vardır bu konu hakkında yardımcı olabilecek bitkisel bir tedavi yöntemi araştırırken bu makaleyi okudum.Yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin
  • Soğuk

    Alerjisi

    Tedavisi