Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sivilceleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Sivilceleri


Sivilceleri hakkında bilgiler.


Sivilceler,sivilceler!Küçük ama başımızın büyük belası sivilceler.Biz ŞifaMarket olarak Sivilce karşıtı ürünleri öneriyoruz.Sivilceleri hakkındaki makalemiz aşağıda yer almaktadır.
Hafif sivilce (akne)ler jel, losyon ve kremlerle tedavi edilir.

Yüzünüzü hafif bir temizleyici jel ile günde iki kez yıkayınız. Sivilce (akne) ürünlerini sadece sivilce (akne) üzerlerine nokta halinde değil, tüm etkilenen alanlara yayarak uygulayın.
Sivilce (akne) tedavi ilaçları, ilk 2-4 hafta kuruluk yaratabilir. Sivilce (akne)ler artabilir. Zamanla cilt bu reaksiyonları göstermez.

Sivilce (akne) tedavileri cildi inceltir ve hassaslaştırır. Bu nedenle sivilce (akne) tedavilerinde güneş lekesi oluşma riski artar. Bu nedenle, sabahları sivilce (akne)li ciltlere uygun, yağsız, en az 30 faktörlü güneşten koruyucu kullanılmalıdır. Güneşten koruyucular aynı zamanda cildi nemlendirerek cilt tahrişini engeller. Sivilce (akne) ilaçlarının neden olduğu kuruluk ve tahrişi azaltmak için, akşamları cilt temizliğinden sonra yağsız bir nemlendirici kullanılmalıdır.

Yağlı kozmetikler, yağlı fondoten, yağlı krem ve yağlı güneşten koruyucular kullanılmamalıdır.İyileşme 2-4 ay arasında ortaya çıkar.Şiddetli tahrişlerde tedavi bırakılmalı, doktorunuzla görüşülmelidir.Hafif derecedeki sivilce (akne)lerde, genellikle cilde sürülerek kullanılan (topikal) ilaçlar kullanılır

Cilde sürülerek uygulanan sivilce (akne) ilaçları

 • Antiseptik deri temizleyicileri
 • Benzoyl peroxide
 • Azelaik asit
 • Antibiotikler: clindamisin, eritromisin, sodium sulfacetamide, nadifloxasin
 • Retinoidler: tretinoin, adapalene, tazorac, isotretinoin
 • Niacinamide içeren ürünler
 • Salisilik asitli ve meyve asitli ürünler
Orta dereceli sivilce (akne)lerde tedavi:

Orta dereceli sivilce (akne) tedavisinde, hafif derecedeki sivilce (akne) tedavisinde cilde sürülerek kullanılan ilaçların yanı sıra, oral (ağız yoluyla alınan) tedaviler de uygulanır. Sivilce (akne) tedavisinde ağız yoluyla tedavi ne zaman gerekir?- Yaygın sivilce (akne)lenme- Ağrılı, derin papül ve nodüller- Sivilce (akne) sonrası koyu leke ve derin izlerin kalması- Moral bozukluğu Ağız yoluyla kullanılan antibiyotikler çeşitlidir: Tetrasiklin, eritromisin, doksisiklin, azitromisin, roxithromycin, trimethoprim-sulfamethoxazole vb. Sadece kadınlarda ağız yoluyla kullanılan östrojen ve antiandrojen tedaviler: Cyproterone acetate, sprinololakton, doğum kontrol hapları vb. Tedaviye dirençli sivilce (akne)de, isotretinoin önerilebilir Şiddetli sivilce (akne)lerde tedavi: Şiddetli sivilce (akne), ağızdan ilaçlarla tedavi edilir. Hasta mutlaka dermatolog kontrolünde olmalıdır.

Pek çok hasta oral isotretinoin ile tedavi edilir. Bu tedavi hasta için uygun değilse; topikal tedaviler, uzun süreli antibiyotikler ve kadınlarda antiandrojenler tedavide kullanılabilir. Hafif dereceli sivilce (akne)de tedavi Komedonal hafif sivilce (akne) Topikal retinoid ve komedon temizliği Veya Diğer Topikal retinoid , Azelaik asit, AHA, BHA, Kombinasyonları Topikal retinoidle idame Papulo-püstüler hafif sivilce (akne) Topikal retinoid ve/ veya Benzoyl peroxide Veya Diğer topikal retinoid, Topikal antimikrobiyal, Azelaik asid Topikal retinoidle idame. Orta dereceli sivilce (akne)de tedavi Papulo-püstüler orta sivilce (akne) Oral Antibiyotik ve bir Topikal retinoid +/- benzoyl peroxide Veya Oral isotretinoin Topikal retinoid +/_ benzoyl peroxide ile idame Kadınlarda : Hormon tedavisi ve bir topikal retinoid +/- benzoyl peroxide

 • Nodüler orta sivilce (akne)
 • Oral antibiyotik ve bir Topikal retinoid +/- benzoyl peroxide
 • Veya Oral isotretinoin
 • Topikal retinoid +/_ benzoyl peroxide ile idame
 • Kadınlarda : Hormon tedavisi ve bir topikal retinoid +/- oral antibiyotikŞiddetli derecede sivilce (akne)de tedav
i

 • Oral isotretinoin
 • Veya Yüksek doz oral antibiyotik ve Topikal retinoid ve benzoyl peroxide
 • Topikal retinoid +/_ benzoyl peroxide ile idame
 • Kadınlarda : Hormon tedavisi ve bir topikal retinoid +/- oral antibiyotik


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Sivilceleri