Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sistite İyi Gelen İlaç
Sistite İyi Gelen İlaç
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sistite iyi gelen ilaçlar nelerdir, sistitte etkili ilaçlar hakkında merak ettikleriniz ve daha detaylı bilgiler bu makalemizde yer almaktadır...

SISTİTİN TEDAVİSİ


Sistitler antibiyotikler ile tedavi edilir. Tedaviye baslamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alinmali, sonuçlar çikincaya kadar idrar yollari enfeksiyonlarinda etkili antibiyotikler kullanilmali, antibiyogram sonuçlarina göre gerekirse bu ilaçlar degistirilmelidir. kronik enfeksiyonlarda tedavi uzayabilir.

NEDENLERİ

Normal de bakteriler üreme organlari ve anüs bölgesinde yasamaktadirlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarini asarak mesaneye ulasirlar. Mesaneye ulasan bakteriler iseme ile disari atilirlar. Ancak mesaneye gelen bakteri sayisi atilandan fazla ise mesanede ve daha sonraki asamada böbreklerde iltihaplanmaya yol açarlar.

Bulasma Cinsel birlesme esnasinda veya genital temizligin az oldugu durumlarda olusabilecegi gibi uzun süre idrar tutulmasi, idrar yollarini daraltici hastaliklar, menapozda düsük östrojen seviyesi nedeniyle de olusabilir.
Kadinlarda uretra erkeklerinkinden çok daha kisa oldugu için dis ortamdan bakterilerin mesaneye ulasmasi daha kolaydir.

Bu nedenle kadinlarda sistitlerin görülme orani çok daha fazladir. Kadinlarin en az % 20'si yasamlari boyunca en az bir kez sistite yakalanirlar.

Nadir de olsa sistiti olusturan bakteriler böbrek ve idrar yollari araciligi ile yukaridan asagiya veya yakin dokulardaki enfeksiyon odaklarindan lenf yoluyla da mesaneye ulasabilirler.

Sistitin en sik rastlanilan sebebi Escherichia coli ( E.coli, koli basili) adli mikroorganizmadir. Bu bakteri kalin barsaklarda normal olarak bulunabilir ve cinsel iliski ile mesaneye ulasabilir.

Beş kadından birinin derdi: Sistit

Kadınlarda uretranın erkeklerinkinden çok daha kısa oluşu, dış ortamdan bakterilerin mesaneye ulaşmasını kolaylaştırır. Bu nedenle görülme oranı kadınlarda çok daha yüksek olan sistite, kadınların en az % 20‘si, yaşamları boyunca en az bir kez yakalanır.

- İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biri olan sistit (idrar kesesinin (mesane) iltihaplanması), zamanında tedavi edilmezse böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir, hatta mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar oluşturabilir.

Normal de bakteriler üreme organları ve anüs bölgesinde yaşarlar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarını aşarak mesaneye ulaşırlar. Mesaneye ulaşan bakteriler işeme ile dışarı atılırlar. Ancak mesaneye gelen bakteri sayısı atılandan fazla ise mesanede ve daha sonraki aşamada böbreklerde iltihaplanmaya yol açarlar.

Bulaşma cinsel birleşme esnasında veya genital temizliğin az olduğu durumlarda oluşabileceği gibi uzun süre idrar tutulması, idrar yollarını daraltıcı hastalıklar, menapozda düşük östrojen seviyesi nedeniyle de oluşabilir.

Kadınlarda uretranın erkeklerinkinden çok daha kısa oluşu, dış ortamdan bakterilerin mesaneye ulaşmasını kolaylaştırır.

Bu nedenle görülme oranı kadınlarda çok daha yüksek olan sistite, kadınların en az % 20‘si, yaşamları boyunca en az bir kez yakalanır.
Nadir de olsa sistiti oluşturan bakteriler böbrek ve idrar yolları aracılığı ile yukarıdan aşağıya veya yakın dokulardaki enfeksiyon odaklarından lenf yoluyla da mesaneye ulaşabilirler.

Sistitin en sık rastlanılan sebebi Escherichia coli ( E.coli, koli basili) adlı mikroorganizma olup bu bakteri kalın barsaklarda normal olarak bulunabilir ve cinsel ilişki ile mesaneye ulaşabilir.

Belirtileri:


İdrar yaparken yanma ve sızı. İdrar yaptıktan sonra da sürebilir.
Sık idrara çıkma.
Ağrı kasıklara ve makata yayılabilir.
Ateş.
Terleme.
Yorgunluk.
Kusma ve bulantı.
İdrar bulanık, kötü kokulu olabilir.
Cinsel ilişki esnasında ağrı hissi olabilir.

Risk Faktörleri:


Çok eşlilik.
Tümör nedeni ile aşağı idrar yolunda daralma veya tıkanma.
İdrar sondası kullanımı.
Hamilelik.
Şeker hastalığı.
Temizliğe dikkat edilmemesi.
Geçirilmiş Felç gibi mesane boşalmasını engelleyebilecek durumlar.
Yaşlılık.

Tanı:


Tanıda idrar tahlili, idrar kültürü ve ilaçla çekilen ürografi adlı film gerekebilir.

Hastalığın Gidişi:

Uygun tedavi ile sistit belirtileri 24 saat içinde kaybolur. Ancak hastalığın gidişi etken mikrobun cinsine, risk faktörlerin giderilmesine bağlı olup iyi tedavi edilemeyen olgularda hastalık kronikleşebilir.

Tedavi:

Sistitler antibiyotikler ile tedavi edilir. Tedaviye başlamadan önce idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alınması, sonuçlar çıkıncaya kadar idrar yolları enfeksiyonlarında etkili antibiyotiklerin kullanılması, antibiyogram sonuçlarına göre gerekirse bu ilaçların değiştirilmesi gerekebilir. Kronik enfeksiyonlarda tedavi uzayabilir.

Korunma Yolları:

Tuvaletten sonra önden arkaya doğru silinin. Böylece vajinal ve rektal bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarına girmesini engellemiş olursunuz.
İdrarınızı tutmayın. Mümkün olabildiği kadar sık idrarınızı yapın. Böylece mesanedeki bakterileri dışarı atarsınız.

Cinsel ilişkiden sonraki on dakika içerisinde idrarınızı yapmaya çalışın.

Cinsel ilişki esnasında yeterli kayganlığın sağlanması uretranın zedelenmesini azaltır.

Anal ilişkiye giriliyorsa daha sonra vaginal bölgeye temas edilmemeli veya edilecekse iyice temizlenilmeli.

Gün boyunca bol su içilmesi (mümkünse günde 8 bardak) idrar çıkışını ve dolayısıyla da bakterilerin atılımını arttırır.

Kahve, çay, alkol gibi içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketin. Mesane üzeride irrite edici etkileri olabilir.

Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin. Naylonlu, sıkı iç çamaşırları giymeyin. Nem bakterilerin üremesini kolaylaştırıcı bir ortam yaratır.

Genital bölgenizi günlük olarak hafif bir sabunlu suyla temizleyin.

Hergün mutlaka iç çamaşırınızı değiştirin ve pamuklu iç çamaşırları giymeyi yeğleyin.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Mehmet Çakırmerhabalar hocam kolay gelsın. sistitlere iyi gelen ılaclar hakkında bılgı alacagım. bıtkısel tedavı yontemlerı ne kadar etkılı oluyor. cevabınızı beklıyorum. detaylı bılgı verırsenız sevınırm ıyı aksamlar kolay gelsın.
  • Sistite

    İyi

    Gelen

    İlaç