Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sistite Hangi Doktor Bakar
Sistite Hangi Doktor Bakar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sistite Hangi Doktor Bakar :

Kadınlarda görülen en sık enfeksiyonlardan biride Sistit yani alt üriner sistem enfeksiyonlarıdır. Bu hastaların büyük bir çoğunluğunda (%70) enfeksiyon idrar kesesi ve alt idrar yollarındadır. % 30‘ luk kısmında da gizli bir böbrek enfeksiyonu vardır.

HASTALIK BELİRTİLERİ:

Belirtiler ani başlangıç gösterir. Genellikle sık ve ağrılı idrara çıkma görülür. İdrar kesesi (mesane) üzerinde bastırmakla ağrı hissedilir. Nadir olarak idrarda kan görülebilir.

Ateş, bulantı, Kusma ve bel ağrısının sistitte görülmez.

TANI:

Tanı genellikle klinik semptomlar ve idrarda lökosit ( iltahap hücresi ) varlığının gösterilmesi ile konur. İdrar kültürüne gerek yoktur. Vajinit ile sıkça karıştırılır.

TEDAVİ:

Genellikle 3 günlük Antibiyotik tedavisi yeterlidir.En sık önerilen antibiyotik siprofloksasindir ( 2x250 mg, 3 gün). Ancak gebe kadınlar, diyabetik hastalar ve 65 yaşının üzerinde olanlarda tedavi 7 güne kadar uzatılmalıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Selmamerhaba. bende iki yıla yaklaştı sol tarafımda ağrılar oluy ani bir idrar geliy tuvalet olmayan veya gidilmesi z olan yerlerde mesela alışverişe çıktığımda veya otobüste o kadar çok ağrım oluy ki insan idrarı gelince bilir ve tutabilir bir müddet ben tutamıyum iki kez üzerime kaçırdım çok oldu buna tabi ama bu ağrılar için genel cerrah prof gittim mide ve bağırsakta sıkıntı çıktı onlar için de tedavi oluym bu ağrılar için kadın doğuma görünmemi söyledi o bölüme de gittim ultrasn vs tetkikleri yaptırdım kadın doğum branşı ile ilgili bir rahatsızlık olmadığı söylendi sonra üroloji bölümüne gittim o da şuan için antibiyotik yazdı tahlillerimde lökosit anı 124 çıktı. ilk başta gittiğim kadın doğum bölümü de ada hiç bir gan yok gösterdiğin yer boşluk var ve iç ganların ağrısı olabilir demişti. benim sosyal hayatımı etkileyen bir şey iki yıldır sebebi tam olarak belirlenemedi en kötüsü de hangi branşa gideceğini bilememek internetten araştırdım biraz sistit e benziy ama tam olarak o mu bilmiyum bu arada hemoid ve mide de metaplazi çıkmıştı kabızlıktan kaynaklı olabilir mi bu ağrılar bilmiyum ama sol tarafta bazen böbrek tarafı bazen alt taraf bazen kasıklar bazen mide kısmı değişiy geçen hafta da kalp ile ilgili bir sıkıntı yaşadım ambulansla hastaneye kaldırdılar sonra ada da ani bir idrar a çıkma isteği ve sancı oldu sonra geçti idrarım geldiği an neden bu kadar ağrım oluy akıntı geldiği an da bu ağrılar oluy birde aniden geliy bekleyemiyum sosyal hayatımı kısıtlıy buradan bu anlattıklarımla bişeyler söylemeniz z belki ama en azından yol gösterirseniz çok mutlu olurum şimdilik istanbulda dokta gitmek çok z özele gidince de gereksiz yere tahlil tetkik yapılıy maddi olarak hemde maruz kaldığımız radyosyon açısından sıkıntı oluy şimdilik üroloji nin vermiş olduğu antibiyotik kullanıyum geçmez ise acile gideceğim bir gün onlar yönlendirsin beni istiyum doğru mu yapıyum bilmiyum ama inanın iki yılda neyim olduğu veya bu ağrıların neden olduğu anlaşılamadı hastaneye gitmekten yuldum cevabınızı mail olarak gönderirseniz çok mutlu olurum iyi çalışlmalar
  • Şifa MarketDetaylı görüşülmesi gereken bir sorun bu, sorulması gereken bir kaç soru olacak. Bu sebeple 224 2-3-4-5-6-7-8 bu numaradan bizimle irtibat kurunuz. Teşekkurler.
  • Sistite

    Hangi

    Doktor

    Bakar