Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Sistit İçin Antibiyotik
Sistit ani idrar şikayetleri ile başlayan, genç erişkinlerde daha sık görülmekle birlikte her yaşta ortaya çıkabilen idrar torbasının (mesane) iltihabıdır. Her iki cinsiyette de ortaya çıkar. Ancak, anatomik yapıdaki farklılıklara bağlı olarak kız çocukları ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık izlenmektedir. Her 5 kadından biri yaşamının herhangi bir döneminde en az bir kez Sistit atağı geçirmektedir.

Sistitin kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmesinin çeşitli nedenleri vardır. Bunlar kısaca şu şekilde özetlenebilir:

İdrar yolu kadınlarda erkeklere göre daha kısadır. Bu durum mikropların dış ortamda idrar torbasına daha kolay ulaşmasına neden olur.Erkeklerde idrar yolu uzunluğunun yanı sıra idrar yolu etrafında yer alan Prostat dokusu bir hem anatomik yerleşimi hem de salgısındaki bazı maddeler nedeni ile dışarıdan ulaşan mikroplara karşı koruyucu rol oynar.Erkeklerin ve kadınların idrar yapma pozisyonları (kadınların oturarak-erkeklerin ayakta) bu anatomik özelliklerin de katkısı ile kadınlarda daha fazla Sistit gelişimine neden olur.Cinsel ilişki sırasında vajen (rahim ağzı) içindeki mikroplar mesane içine yayılabilmektedir.Menopoz gelişimi ile Cinsel organlar ve mesane dokusundaki bazı fizyolojik değişiklikler (Cinsel kuruluk gibi) idrar yolu enfeksiyonları için kolaylaştırıcı bir yapı oluşturmaktadır.

Sistit için Risk Grupları Nedir?

Sistit gelişimi için bazı risk faktörleri vardır. Bu faktörlere sahip kişiler sistite dahayatkındırlar ve daha sık Sistit atakları geçirirler. Sistit için risk faktörleri şunlardır: 1) Genital hijyenin iyi olmaması; 2) Genital/vajinal enfeksiyonlar; 3) Gebelikten korunmak için diyafram gibi dışarıdan takılan aletlerin kullanılması; 4) Hamilelik; 5) Şeker hastalığı; 6)Kabızlık; 7) Kullanılan iç çamaşırı alışkanlıkları (dar ve sentetik iç çamaşırları); 8) Menopoz; 9) İdrar yapmayı erteleme, mesaneyi geç boşaltma; 10) Mesane çalışmasını engelleyen bir sinir sistemi hastalığının bulunması; 11) Cinsel ilişki sıklığı; 12) İleri yaş; 13) İdrar akışını engelleyen taş, tümör veya erkeklerde Prostat büyümesi gibi bir durum olması.

Sistittin Nedenleri ve Türleri Nelerdir?

Üreme organları ile anüs bölgesinde normalde bakteriler bulunmaktadır. Bu bakteriler bazen idrar yollarında ilerleyerek mesaneye gelirler; ancak, işeme ile tekrar dışarı atılırlar. Bununla birlikte, mesaneye gelen bakteri sayısı atılandan fazla ise mesanede iltihaplanmaya yol açarlar.Bulaşma Cinsel birleşme sırasında veya genital temizliğin az olduğu durumlarda olabileceği gibi yukarıda belirtildiği üzere uzun süre idrar tutulması, idrar yollarını daraltıcı hastalıklar gibi ek problemler nedeni ile de oluşabilir.

Sistitin en sık rastlanılan sebebi halk arasında “koli basili” olarak da bilenen Escherichia coli adlı mikroorganizmadır. Bu mikroorganizma ile olan sistitler “bakteriyel sistit” olarak adlandırılır.Akut bir enfeksiyon olan Sistit 1 yıl içinde 3 veya daha fazla sayıda tekrarlayan, arada asemptomatik bakteriüri devreleri gösteren bir klinik tabloya dönebilir Bu duruma kronik bakteriyel Sistit adı verilir. Akut ve kronik bakteriyel sistitin yanı sıra non-bakteriyel sistitler de vardır. Bazı virüsler (adenovirus) idrarda kanamaya yol açan sistite (hemorajik sistit) neden olabilir. Genç erkeklerde daha sık görülen bu durum genellikle herhangi sekel bırakmadan iyileşir. Gardanella, Üreoplasma, Candida veya Herpes simpleks gibi parazit, mikroorganizma veya virüsler da sistite neden olabilir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Akut Sistit Çocuklarda Sistit
 Erkeklerde Sistit Hamilelikte Sistit
 Hemorajik Sistit İntersitisyel Sistit
 İnterstisyel Sistit İnterstisyel Sistit Tedavisi
 Kanamalı Sistit Kronik Sistik Tedavisi
 Kronik Sistit Şifalı Bitkiler Sistit
 Sistit Sistit 2
 Sistit 3 Sistit 4
 Sistit 5 Sistit 6
 Sistit Antibiyotik Sistit Antibiyotikleri
 Sistit Belirtileri Sistit Bitkisel Çözüm
 Sistit Bitkisel Tedavi Sistit Bitkisel Tedavi
 Sistit Bitkisel Tedavisi Sistit Doğal Tedavi
 Sistit Hangi Antibiyotik Sistit Hastalığı
 Sistit İçin Antibiyotik Sistit İçin Bitki
 Sistit İçin İlaç Sistit İlaç
 Sistit İlaç İsimleri Sistit İlaç Tedavisi
 Sistit İlacı Sistit İlaçları
 Sistit İlaçları Nelerdir Sistit Neden Olur
 Sistit Nedenleri Sistit Nedir
 Sistit Tedavi Sistit Tedavisi
 Sistit Tedavisi Bitkisel Sistite
 Sistite Bitkisel Çözüm Sistite Bitkisel Çözümler
 Sistite Faydalı Bitkiler Sistite Hangi Bitki İyi Gelir
 Sistite Hangi Doktor Bakar Sistite İyi Gelen Bitki
 Sistite İyi Gelen Bitkiler Sistite İyi Gelen İlaç
 Sistite Kesin Çözüm Sistite Ne İyi Gelir
 Sistitin Sistitin Belirtileri
 Sistitin Bitkisel Tedavisi Sistitin Doğal Tedavisi
 Sistitin Nedir Sistitin Sebepleri
 Sistitin Tedavisi Sistitin Zararları
 Sistitte Sistitte Bitkisel Tedavi
 Sistitte Cinsel İlişki Sistitte Kan Gelir Mi
 Sistitte Kanama Olur Mu Sistitte Kullanılan Antibiyotikler
 Sistitte Kullanılan İlaçlar Sistitten Korunma Yolları
 Sistitten Korunmanın Yolları

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.