Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sırt Ağrısı Egzersizleri
Sırt Ağrısı Egzersizleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sırt Ağrısı Egzersizleri :

Sırtımız neden ağrır?

.İnatçı ve şiddetli gece ağrıları varsa, beraberinde ateş ve terleme de yaşanıyorsa, mutlaka hekime başvurulması gerekir. Yaşlı nüfusta Osteoporoz (kemik erimesi) ve omurga kırığı söz konusu olabileceği için, özellikle 60 yaş üstü insanlarda ve 12 yaş altı çocuklarda sırt ağrıları ciddiye alınmalı ve hekim tarafından sebebi araştırılmalıdır.

Kimlerde sırt ağrıları daha çok görülür?

Ağır yük altında kalarak ve eğilip bükülerek iş yapanlarda sırt ağrıları daha sık görülür. Örneğin Diş hekimleri, sağlık profesyonelleri ve ofislerde çalışanlar ile daha az egzersiz yapanlarda daha çok görülür. Fibromiyalji (yumuşak doku romatizması) denilen, kadınlarda daha fazla görülen kas kökenli ağrılar da sırt ağrılarının en sık sebeplerindendir.

Sırt ağrısı sürekli hale geldiyse hangi hastalıklar söz konusu olabilir?

Tüberküloz, brusella ya da bir tömür, sırt ağrılarına sebep olabilir. Ama bunların görülme yüzdesi düşüktür. Sırt ağrılarının sebebi, çoğunlukla genç nüfusta, duruş bozukluğu, yanlış hareket ve sırtı iyi kullanamama; 60 yaş üstünde boy kısalması ve duruş bozukluğu ile beraber seyreden osteoporozdur (kemik erimesi). Gece yarısı görülen şiddetli ağrılarda tümörden şüphelenilebilir. Bu ağrılara bazen kilo kaybı da eşlik edebilir.

Sırt ağrısına neden olan yanlışlar nelerdir?

Özellikle yanlış oturma pozisyonları, ofislerde bilgisayar başında yanlış postürde uzun süre kalma, sırt ağrılarına neden olur. Bilgisayarın göz seviyesinde olması, otururken belin dik pozisyonda kalması, bel çukurunun bir yastıkla desteklenmesi, dirseklerin yere paralel olacak şekilde ve görme açısının yer ile paralellik gösterecek biçimde olması, nispeten rahatsızlıkları azaltır. Örgü, nakış, dikiş gibi işlerle uğraşan kadınların da bu işler esnasında sık sık ara vermeleri ağrıları azaltacaktır.

Sırtağrılarında masaj ne kadar işe yarar?

Ağrıya sebep olan hastalık tanındıktan ve üstesinden gelindikten sonra yapılan masaj, sırt ağrılarında etkilidir. Kas kökenli sırt ağrılarında diğer tedavi yöntemlerinin yanında masaj önemlidir. Ancak omurgada kayma, enfeksiyon veya tümörel oluşumlar da sırt ağrısına sebep olabileceğinden, fizik tedavi yöntemi uygulanmadan veya tanı konulmadan yapılan masaj girişimi, hastaya yarar yerine zarar verecektir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Sırt

Ağrısı

Egzersizleri