Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sirozun Son Evresi
Sirozun Son Evresi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sirozun Son Evresi ve merak ettikleriniz: Sirozun Son Evresi,Sirozun Belirtileri,Siroz İçin,siroz nedenleri,siroz hastalığının tedavisi,siroz hastalığının tedavi yöntemleri,siroz hastalığının bitkisel tedavi yolları hakkında bilgiler aşağıdaki makalede yer almaktadır.siroz hastalığı ve bu hastalıkla ilgili tüm bilmek istediklerinizi aşağıdaki makalede bulabilirsiniz.

Siroz; karaciğer işlevlerinin yitimiyle sonuçlanan, normalde karaciğerde bulunan lobül işlevsel birimlerinin sertleşme ve nebdeleşme ile yerini geridönüşümsüz fibrozis dokusunun aldığı patolojik duruma verilen addır. Ancak bu terim neredeyse her zaman kronik karaciğer yangısı için kullanılır.

Siroz sözcüğü Antik Yunanca'da portakal sarısı ya da koyu sarı renk anlamına gelen "scirrhus" sözcüğünden kaynaklanmakla birlikte ilk defa 1826 yılında Laennec tarafından kullanılmıştır.

Türkiye'de sirozun en sık nedenlerinden ikisi viral Hepatit enfeksiyonları ve alkolizm. Ayrıca biliyer siroz gibi bazı otoimmun hastalıklar ve hemokromatozis, alfa 1 antitripsin eksikliği gibi metabolik hastalıklar da siroza neden olabilir. Ülkemizde en sık siroza neden olan etken hepatit B ve C virusleridır. Atatürk'ün ölüm nedeni de bu hastalık olmuştur.

Belirtileri


Hafif olgularda genellikle halsizlik dışında yakınma mevcut değildir.

Hastalık ilerledikçe

- Ciltte ve mukozalarda sararma,
- Vücutta Kaşıntı (özellikle "primer bilyer siroz" ve hemokromatoz da belirgindir.)
- Palmar eritem
- Karında sıvı (asit) toplanması
- Bacaklarda ve ileri vakalarda vücudun tümünde basmakla iz bırakan şişme (ödem)
- Ciltte spider anjiom adı verilen vasküler oluşumlar.

Dekompanse (kontrolden çıkmış) vakalarda ise;


-Ellerde flapping tremor (kanat çırpma şeklinde titreme)
-Konuşma ve hareketlerde yavaşlama
-Kişilik değişiklikleri ve hırçınlaşma
-Hepatorenal sendrom olarak adlandırılan, idrar çıkımında azalma ve böbrek fonksiyonlarında bozulma
-Hepatopulmoner sendrom olarak adlandırılan solunum yetmezliği
-Yemek borusunda Varis olarak adlandırılan damar genişlemelerinin neden olduğu ciddi kanamalar görülebilir.

Tedavi

Hastalık bulguları ortaya çıktıktan sonra yapılacak tedaviler küratif olmaktan çok palyasyona yöneliktir. Bilinen en etkili tedavi kadavra veya canlı donör kaynaklı karaciğer naklidir. Viral nedenli sirozlarda sebebe yönelik interferon ve antiviral ilaç tedavileri kısmi fayda sağlayabilir. Bu durumlarda hastalığın ilerlemesi bir süre için durdurulabilmektedir.Sindirim sistemi hastalığıdır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Cemile SuzerBi yakinim siroz hastasi ve suan hastanede yatiyo hergun karnindan su aliniyo bu tehlikelimi yada hastaligina daha mi iyi ve suanlik zayiflama oluyo zatenytaktan hic kalkmiyo ve yemek yiyemiyo bunlar normalmi sizce ???
 • Şifa MarketEvet bunlar normaldir. Çünkü bu belirtiler sirozun ilerlemiş aşamalarında görülen sonuçlardır. Allah şifa versin
 • Zeliha Okyaymerhabalar sirozun son evresinde olan akrabam var onunu için bitkisel krlere bakıyorum önerebileceğiniz yan etkisi olmayan kürleriniz veya ürünlerinz var mıdır sayıglar
 • Mert Özkarın şişliginden sonra yaşam süresi
 • Şifa MarketSiroz; karaciğer fonksiyonlarının kaybıyla sonuçlanan, normalde karaciğerde bulunan lobül işlevsel birimlerinin sertleşme ve nebdeleşme ile yerini geri dönüşümsüz fibrozis dokusunun aldığı patolojik durumudur. Bitkisel tedavisi için linki tıklayınız irtibat no:0224 2 3 4 5 6 7 8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/srz-biberiye-karisimli-set.html
 • Filiz KahveciMrb benim amcam siroz hastasi alkole bagli. Su an hastanede yuzu vucudu gozlerinin ici tamamen sarardi. Serumla besleniyo. Karni cok sis. Surekli lagma yapiliyo. Bundan sonra bitkisel olarak yapabilecegimiz bisey varmi. Yoksa elimiz kolumuz bagli kaybetmeyimi bekliycez.
 • Şifa MarketSiroz; karaciğer fonksiyonlarının kaybıyla sonuçlanan, normalde karaciğerde bulunan lobül işlevsel birimlerinin sertleşme ve nebdeleşme ile yerini geri dönüşümsüz fibrozis dokusunun aldığı patolojik durumudur. Bitkisel tedavisi için linki tıklayınız
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/srz-biberiye-karisimli-set.html
 • S BAnneme 3 gün önce siroz tanısı kondu.karın ağrısı nedeniyle yapılan tetkikler sonucunda öğrendik.diabete bağlı olduğu ve şekerini dengede tutması gerektiği söylendi fakat endokrin uzmanı şekeri iyi olduğu için ilaç kullanmamasını önerdi.kan tahlillerimizde nmal.bitkisel bir kür yada başka bir tavsiyede bulunabilirmisiniz.yardımcı olursanız çok seviniriz.
 • Şifa MarketDeve dikeni kapsülü özellikle karaciğer hastalıkları ve zehirlenmelerinde faydalı olur.Ateşi düşürür.Terletir ve vücuda rahatlık verir. Mideyi kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır ve sindirim sistemi hastalıklarına yardımcı bitkisel gıda takviyesidir. Lütfen detaylı bilgi için linke tıklayın. Bilgi Hattı :0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/yesilex-deve-dikeni-ekstrakti-700-mg-60-kapsul.html
 • Sirozun

  Son

  Evresi