Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Sık Aralıklarla Adet Görme

Yıllık görülen adet kanaması sayısının azalmış olması (adet döngülerinin 35 günden daha uzun sürmesi) durumudur.Adet kanaması yılda 3-4 kez görülür.Üreme çağında adet kanaması gecikmelerine sık rastlanır. Cinsel aktif olan ve etkin bir korunma yöntemi kullanmayan kadında görülen adet kanaması gecikmesinin en muhtemel nedeni gebeliktir.

Diğer neden de herhangi bir şekilde o döngüde yumurtlama olmaması ve bu nedenle rahim iç tabakasının kanamayla atılmasının gecikmesidir. Düzenli adet kanaması gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin nedeni stres, mevsimsel değişiklikler,ani kilo kaybı, mekan değişiklikleri olabilir.

Bir kadında senede bir kez adet kanaması gecikmesi olması ileri inceleme gerektiren bir durum değildir. Ancak adet kanaması gecikmesi sık oluyorsa, veya uzun süreli kanama göremiyorsa hormonal tetkik yapılarak durumun açıklığa kavuşturulması ve tedavi edilmesi kadının sağlığı açısından çok önemlidir.Tiroid bezindeki bozukluklar adet gecikmelerine neden olabilir.

Polikistik Over sendromu (PKOS) adı verilen kilo fazlalığı, aşırı tüylenme ve kanama düzensizliklerinin görüldüğü bu hastalıkta da sikluslar uzar. PKOS vakalarında östrojen hormonunun fazla salınmasına bağlı olarak rahim kanseri gelişebileceğinden bu vakaların hekime başvurarak tedavi görmesi gerekir.Adet kanaması gecikmesinin veya uzun süreli kanama görememenin diğer önemli nedenleri arasında korunma iğnelerinin, implanonun ve doğum kontrol haplarının içinde bulunan hormonların yan etkileri sayılabilir.

Adet siklusu hangi durumlarda kısa sürer? (sık,erken adet görme)

Yıllık görülen adet kanaması sayısının artmış olması (adet döngülerinin 21 günden daha kısa sürmesi) durumudur.Adet kanamalarının sürekli olarak erken görülmesinin en muhtemel nedeni hormonal dengesizliktir.Stres,egzersiz,hayattaki ani değişiklikler,fazla sigara-Kahve tüketimi de neden olur.

Ancak düzenli aralıklarla adet kanaması görmeye alışmış bir kadının beklenmedik bir şekilde erken kanama görmesi durumunda bu kanamanın aslında adet kanaması değil bir ara kanama olabileceği her zaman göz önünde bulundurulur ve tanıya yönelik incelemeler bu ihtimale göre şekillendirilir.

Adet kanamasının olmamasının sebepleri nelerdir?

Aktif Cinsel hayatı olan kadınlarda menstrual kanamanın gecikmesinin en sık görülen nedeni gebeliktir. Altı ay veya daha uzun süre menstrual kanama olmamasına amenore denir. Menstrual kanama olmadığı zaman yumurtlama da gerçekleşmez. Bu durum ani ve kilo kayıplarından sonra, yaşam tarzındaki değişiklikler ve Stres nedeni ile ortaya çıkabilir. Amenore kürtaj veya diğer cerrahi girişimler sonrasında rahim içinde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak da görülebilir. Kırk beş yaş üzerindeki kadınlarda ise Menopoz öncesi dönemde adet kanamaları çok uzun aralıklarla gerçekleşebilir. Amenore vakalarında östrojen hormonun azalmasına bağlı kemik kayıpları görülebileceğinden mutlaka hekime başvurulması gerekir.

Az kanamalı veya kısa süreli adet görme neden olur?


Bir adet siklusunda görülen kanama miktarının veya gününün azalması durumudur.Adet döneminde görülen kanama miktarı yaşla birlikte azalma eğilimi gösterir. Doğum kontrol hapı kullanımı da adet kanamasını önemli ölçülerde azaltan bir durumdur. Sorunlu seyreden kürtajlar sonrası oluşan Asherman sendromu rahim iç tabakasında ortaya çıkan yapışıklıklar nedeniyle az adet görülmesine, ileri derecede yapışıklıklar nedeniyle ise hiç adet görülememesine neden olabilir.

Halk arasında üstüne görme adı verilen durum, gebelik olmasına rağmen beklenen adet kanaması zamanında genellikle normalden az ve farklı niteliklerde kanama görülmesi durumudur. Bu nedenle kanama miktarının az olması durumunda muhtemel bir gebelik yönünden araştırmalar da mutlaka yapılır.

Aşırı kanamalı veya uzun süreli adet görme neden olur?

Bir adet döneminde görülen kanama miktarının veya gününün artması durumudur.Normal şartlarda devam eden adet kanamasının en azda tutulmasında rahim kaslarının kasılmasının etkinliği çok önemlidir. Bunun yanında adet döngüsünde yumurtlamanın gerçekleşmesiyle devreye giren progesteron hormonunun uygun seviyelerde kalması da kanamanın kabul edilebilir düzeyde kalmasını sağlar.

Bu mekanizmalardan birindeki bozukluk kanamanın normalden fazla olmasını ve uzun sürmesine neden olur.Rahim kaslarının kasılma işlevini bozan miyom veya adenomiyozis gibi durumlar sıklıkla bu duruma neden olurlar.Spiral kullanımı rahim içinde yarattığı kitlesel etkiyle rahmin kasılma işlevini bozarak adet kanaması miktarının artmasına neden olabilir. Korunma iğneleri ve implanon da kanama miktarını artırabilen diğer nedenler arasında sayılabilir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 1 Ayda 2 Kez Adet Görme 1 Hafta Arayla Adet Görme
 10 Yaşında Adet Görme 15 Günde Adet Görme
 15 Günde Bir Adet Görme 2 Gün Adet Görme
 21 Günde Adet Görme Adet Ağrıları
 Adet Dönemi 2 Adet Düzensizliği 7
 Adet Düzensizliği 4 Adet Gecikmesi
 Adet Gecikmesi 2 Adet Görme 2
 Adet Görme Belirtileri Adet Görme Nasıl Olur
 Adet Görme Nedir Adet Görme Süresi
 Adet Görme Yaşı Adet Görmeyi Kolaylaştırmak İçin
 Adet Görmeyi Kolaylaştırmak İçin 2 Adet Kanamalarını Azaltıcı
 Adet Kanamasi Adet Kanaması 5
 Adet Kanamasi Nedir Adet Kanı Kesilmesi
 Adet Kanının Söktürülmesi Adet Nedir
 Adet Öncesi Meydana Gelen Gerginlik-Sinirlilik Adet Öncesi Şikâyetler
 Adet Sancisi Adet Sancısı 8
 Adet Sokturucu Adet Sorunları
 Adet Sorunları Adet Zamanında 3
 Adetin Kisa Surmesi Adetli Hamilelik
 Ağrılı Adet Görme Aşılama Sonrası Adet Görme
 Asiri Adet Kanamasi Aşırı Adet Kanamsı
 Ay Başı Kanaması Ay başı kanaması 1
 Ay hali (REGL) Aybaşı Kanamaları
 Aybaşı Kanaması Azlıgı Ve Gecikmesi Aybaşı Kesilmesi 2
 Aybaşı Sancıları Aybaşı Sancısı
 Aybaşı Sancısı 1 Aybaşını Normale Dönüştürmek 2
 Ayda İki Kere Adet Görme Çok Kanamalı Adet Görme
 Çok Sık Adet Görme Dogum Sonrasi Adet Gorme
 Dogumdan Sonra Adet Gorme Düzensiz Adet Görme Nedenleri
 Emzirirken Adet Görme Erken Adet Gorme
 Erken Adet Görme Hamilelik Erken Adet Görme Hamilelik Belirtisimi
 Erken Adet Görme Nedenleri Erken Yaşta Adet Görme
 Fazla Adet Görme Gebelik Sonrası Adet Görme
 Gebelikte Adet Görme Olurmu Gebeyken Adet Görme
 Geç Adet Görme Gününden Önce Adet Görme
 Hamile İken Adet Görme Hamilelik Adet Görme
 Hamilelik Sonrası Adet Görme Hamilelikte Adet Görme Olurmu
 Hamilelikte Ustune Adet Gorme İlk Adet Düzensizliği
 İlk Adet Düzensizlikleri İlk Adet Görme
 İlk Adet Görme Belirtileri İştahın Artması
 Kadinlarda Adet Donemi Kadınlarda Adet Görme
 Kafein 2 Kilo Alma 2
 Kızlarda Adet Görme Kurtaj Sonrasi Adet
 Kürtaj Sonrası Adet Görme Lohusalık Sonrası Adet Görme
 Menopozda Adet Görme Menopozdan Sonra Adet Görme
 Regl Sancılı Adet Görme
 Sezeryan Sonrası Adet Görme Sık Adet Görme Nedenleri
 Sık Adet Görme Sebepleri Sık Aralıklarla Adet Görme
 Su 2 Üstüne Adet Görme Belirtileri
 Üstüne Adet Görme Kaç Gün Sürer Üzerine Adet Görme

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.