Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sigaranın Akciğere Etkisi
Sigaranın Akciğere Etkisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sigaranın Akciğere Etkisi : Sigara içimi hem ana hem küçük hava yollarını, akciğer yüzey hücrelerinin yapı ve fonksiyonlarını bozar, akciğerin bağışıklık sistemini değiştirir. Sigara içimiyle normal akciğer yapısı değişir (psödostratifiye silyalı epitel, yassı hücreli metaplaziye, karsinoma in situya) ve sonuçta kansere dönüşür. Sigara içenlerde kronik öksürük, balgam ve Nefes Darlığı olur. Sigara içimi KOAH (kronik bronşit, Amfizem vb.) gelişimi için esas risk faktörüdür. Solunum yolu enfeksiyonları da sigara içenlerde daha fazladır.

Ameliyat sonrası komplikasyonlar ve pnömotoraks da içenlerde daha sıktır. 1964 yılında sigara içimiyle Akciğer Kanseri arasında nedensel bir ilişki varlığı gösterildi. Daha sonra net ilişkiler tanımlandı. Sigara miktarı ve içilen süre riski belirlemektedir. Günde 1 paket sigara içenlerde akciğer kanserine yakalanma riski 10 kat fazlayken 2 paket içenlerde risk 25 kat artmaktadır. Son yıllarda kadınlardaki sigara içme alışkanlığının artmasıyla kadınlarda da akciğer kanseri görülme riski artmaktadır.

Sigarada farmakolojik olarak aktif, hücreleri öldüren, hücre yapısını değiştiren ve kansere neden olan 4000den fazla madde vardır. Bu maddelerden bazıları direkt mukozaya etki ederken diğerleri kana geçer veya tükrükte eriyerek yutulur. Sigara içenlerin akciğerlerindeki alveolar makrofajları belirgin oranda artmıştır ve bu hücrelerin metobolizmaları da bozulmuştur. Sigara içimi santral ve periferik hava yolları, alveol kapillerin yapı ve fonksiyonları ve akciğerin immun sistemini değiştirir.KOAH gelişiminde ana çevresel risk faktörü sigara içiciliğidir. Solunum semptomları sigara içenlerde oldukça artmıştır. Sigara içenlerde kronik öksürük, balgam, nefes darlığı mevcuttur.Bir çok çalışmada akciğer fonksiyonlarında, sigaranın zararlı etkisi olan havayolu reaktivitesinde artış gösterilmiş olmasına rağmen buna neden olan olaylar zinciri hala aydınlanamamıştır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Sigaranın

Akciğere

Etkisi