Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Şiddetli Karın Ağrısı Sebepleri
(MD-SPZM) Kudret Narı Karışımlı Set
120,00 TL
Ürün Fiyatı

314
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak (10 Kapsül)
79.00 TL
Ürün Fiyatı

101876
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Yeşilex Afrodizyak Macun (230 gr.)
59.00 TL
Ürün Fiyatı

70822
Adet Satıldı

İncele
Hemen Al
Şiddetli Karın Ağrısı Sebepleri
Şiddetli Karın Ağrısı Sebepleri, Toplumun En Sık Karşılaştığı Ağrıların Başında Gelen Karın Ağrısı Problemi ve Şiddetli Karın Ağrısı Şikayeti İle İlgili Makalemiz Aşağıda Yer Almaktadır. Şiddetli Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir, Neler Yapılmalıdır, Bu Konu Hakkında Daha Detaylı Bilgi Sahibi Olmak İstiyorsanız Aşağıda Bulunan Makalemizi İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Aniden ve Şiddetli Başlayan Karın Ağrılarını Önemseyin


Toplumda en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan karın ağrıları; bademcik iltihabından apandisite kadar birçok önemli hastalığın habercisi olabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü‘nden Doç. Dr. Serdar Akça, karın ağrısının mide ve bağırsak sistemi hastalıkların teşhisinde önemli bir bulgu olabileceğini belirterek, dikkat edilmesi gerekenler noktalar hakkında önemli bilgiler verdi.

Ağrının karındaki yerini tam olarak belirlemek mümkün değildir

Karın ağrısını tasvir etmenin zorluğuna dikkat çeken Doç. Dr. Serdar Akça, “Karın bölgesinde bölgesel olarak hissedilen ağrıların tamamına “karın ağrısı” diyoruz. Bu ağrılar; bazen karın içindeki bazen karın dışındaki organlardan, bazen de sistemik hastalıklardan kaynaklanabilir. Hastalar genelde ağrıyı doğru tarif edemedikleri için ilk akla gelen mide ağrısı şikayeti ile hastanelere başvurur; ancak hiçbir zaman emin olamazlar. Çünkü karın bölgesi organlarındaki algılayıcı sinirler birleşerek beyne gider örneğin Safra Kesesi ağrıları, mide ağrıları, pankreas ağrıları aynı yerde hissedilebilir, bu nedenle yalnızca ağrının yeri değil başka özelliklerde önemlidir” dedi.

Aniden ve şiddetli başlayan ağrılara dikkat!

Doç. Dr. Akça, aniden yani 6 saat içinde ve çok şiddetli başlayan karın ağrısının “akut karın” olarak adlandırıldığını belirterek; “Hastalar genelde ağrının şiddeti nedeni ile acil servislere başvururlar. Çok kısa sürede ve şiddetli başlayan karın ağrılarının altında apandisit, safra kesesi iltihabı, mide delinmesi, pankreas iltihabı gibi önemli hastalıklar yatabilir. Ani başlayan karın ağrısı yaşayan her hasta detaylı bir şekilde ele alınmalıdır.” diye konuştu.

Karın ağrısı birçok hastalığın belirtisi olabilir


Uzun süredir devam eden ve şiddetli olmayan karın ağrılarının birçok insan tarafından önemsenmediğini vurgulayan Doç. Dr. Akça, bu ağrıların kalın bağırsak kanserinin bile bir bulgusu olabileceğinin altını çizdi ve ekledi: “Bazen çok önemli hastalıkların tek bulgusu karın ağrısı olabilirken; bazen çok önemsiz bir sağlık sorunu nedeniyle karın ağrısı hissedilebilir. Karın ağrısına sebep olan ve bizim en sık rastladığımız hastalık ise “huzursuz bağırsak sendromu” olarak da bilinen “irritabl bağırsak sendromu”dur. Çevresel faktörlerin sindirim sistemi üzerindeki olumsuz etkisi, kişinin bağırsak hareketlerini etkiliyor ve şişkinlik Gaz gibi hayat kalitesini olumsuz etkileyen şikayetlerde artış gözleniyor. Bu yüzden karın ağrısının neden kaynaklandığının, ağrıya eşlik eden diğer bulguların iyi incelenmesi ve teşhisin doğru konulması gerekmektedir.”

Doğru teşhis için hasta öyküsü çok önemli!

Doç. Dr. Akça, ağrının karakteri yani ağrının yanıcı mı ezici mi olduğu gibi bulgular, ağrının başlangıç zamanı, süresi, kilo kaybı, kusma, kanama, ele gelen kitle varlığı gibi ağrıya eşlik eden diğer bulguların varlığının teşhiste alarm bulgular olabileceğine vurgu yaparak, muayene öncesinde ve sırasında iyi bir hasta hikayesi alınması gerektiğini belirtti.

Hastaya ve şikayetlere uygun tetkik ve tedavi yöntemi seçilmeli!

Doç. Dr. Akça; muayene sırasında hastalardan alınan bilgilerin hastalığın teşhisi konusunda yön verici olduğunu söyleyerek şu bilgileri verdi: “Karın bölgesine yapılan ultrason bizim için önemli bulgular verebilir. Girişimsel olarak ise endoskopi ve kolonoskopiye başvurulabilir. Bazen MR ve tomografi ile batın içini görüntülemek, bazen tanı amaçlı laparoskopi olarak adlandırılan karının içinde bakılması dahi gerekebilir, kan ve idrar tetkikleri ile karın içi organlarının yansımalarını aramak gerekebilir. Bütün hastalara tüm tetkiklerin yapılması gerekmez, tüm bu teşhis ve tedavi yöntemlerinin hastaya ve şikayetlere göre uygulanması bize en iyi sonuçları verecektir.”
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Şiddetli

Karın

Ağrısı

Sebepleri