Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sezen Akupunktur
Sezen Akupunktur
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sezen Akupunktur :

Klinik, Doktor Ali SEZEN'in denetimi altındadır. Doktor Sezen Dünya Sağlık Teşkilatı'na (WHO) bağlı Medicina Alternativa Birliği Genel Sekreterliğini yaptı. Akupunkturla Zayıflama, İnfertilite (kısırlık), Kronik Alkolizm, Yüksek Koleste- rolün düşürülmesiyle ilgili bilimsel çalışmalarıyla Aternatif Tıp alanında uluslar- arası bir isme sahiptir. Alternatif tıp alanındaki çalışmalarını bilimsel araştırma- larıyla ve yayınladığı eserleriyle .......

Dr. Ali Sezen

1954 Yılında Karaman‘da doğdu. 1980 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1984 yılında Sri-Lanka International University Medicina Alternativa‘da Akupunktur ve Homeopathi ihtisası yaptı. 1986 yılında Güney Kore‘de Seul Üniversitesi International Acupuncture Science‘de Doktorasını tamamladı. 1986 Yılında Merkezi Brüksel‘de olan Academia Diplomatique De La Paix‘in (PAIX- MUNDI) yönetim kuruluna seçildi ve PAIX-MUNDİ tarafından Diplomatik Pasaport verildi. 1987 Yılında İngiltere Kraliçesi Elizabeth‘in onur başkanlığını yaptığı Commonwealth Institute Of Acupuncture & Natural Medicines‘in kurucu üyesi oldu. 1987 Yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO), PAIX -MUNDI ve Medicina Alternativanın ortak kararı ile Danimarka‘da yapılan Dünya Alternatif Tıp Kongeresinde Altın Madalya ile Ödüllendirildi. 1988 Yılında İspanya‘da yapılan 15‘inci Dünya Medicina Alternativa Acupuncture& Naturel Medicines Kongeresinin başkanlığını yaptı. 1989 Yılında Profesör oldu ( The Open International University For Complementary Medicines) 1989 Yılında Uluslararası Medicina Alternativa Birliği (I.M.A) tarafından “ROYAL ORDER” ödülü verildi. 1990 yılında Küba‘ın başkenti Havana‘da yapılan Word Acupuncture & Naturel Medicines Kongeresinin Organizaston Komitesi Başkanlığını yaptı. 1990 yılında Türkiye‘de Sağlık Bakanlığında Akupunktur Komisyonunda görev aldı ve Akupunktur yasasını hazırladı. 1991 Yılında Merkezi Çin‘de olan ECIWO BIOLOGY ASSOCIATION‘ın kurucu üyesi oldu. 1992 Yılında Pakistan Multan Üniversitesi Fahri Profesörlük ünvanı verdi. 1993 Yılında I.M.A ( Uluslararası Medicina Alternativa Birliği ) Hanourable Pandit ( Onur Ödülü ) verdi. 1993-1996‘da WHO‘ya bağlı I.M.A ( Uluslararası Medicina Alternativa Birliği) genel sekreteri oldu. 2005 yılında International Magnetotherapy Association‘ın genel başkanlığını yaptı. 2007 yılından beri Uluslararası Engelliler Vakfının Ömür Boyu Mütevelli Heyeti Üyesidir. 1997 Yılında Ankara Ümitköy‘de bir parka “ Dr. Ali SEZEN PARKI” adı verildi.

Akupunktur Latincedde “Akus” iğne”ve Punk “ nokta” kelimelerinden oluşmuştur. Noktanıniğnelenmesi anlamına gelir.Hıpokrates‘in dediği gibi "hastalılar dışardan yapılan müdahale ileiyileştirilemiyorsa, iç hekimin müdahalesine bırakılır.” Bu felsefeden hareketle Akupunktur.insan vücudunun kendi kendisini yenileme yeteneğinden faydalanarak koruyucumekanizmanın çalıştırılmasıdır.

Akupunkturun başlangıcı insanlığın tarihi ile başlar. Zaman fırtınasında yıpranmadan, bir mermer sağlamlığında günümüze kadar gelir. İnsanlığın tarihsel gelişimine paralel olarak çağdaşlaşma sürecinde ki her atılımdan nasibini almıştır. Başı ağrıyan ilk insan şakaklarını bilinçşizce ovalarken ağrının azaldığını ve bir müddet sonra kaybolduğunu gözlemiştir. İşte akupunktur boyle oluşmuştur. Çinlilerin iyileştirme sanatı olan akupunktur masallarda ki canavarlardan, uçan kaplumbağalardan ilham alınarak şekillendirilmiştir. Hastalılar Çinlilerin yaşam felsefesi olan YİN-YANG felsefesi ile izah edilmeye çalışılmıştır. İlk akupunktur kitabı M:Ö 200 yıllarında Sarı İmparator Huang Ti Nei Jing tarafından yazılmıştır. Sarı İmparatorun bu kitabında ki figurlerin giyim tarzına ve saç bağlayış şekline bakılırsa ilk akupunkturun Uygur Türkleri tarafından yapıldığını söyleyebiliriz.

Tarihin karanlık çağlarında “Bian”adını verdiğimiz ucu sivri taş parçaları ile yapılan akupunktur tedavisi, maden devrinde yerini madenden yapılmış iğnelere bırakmıştır. Akupunkturda kullanılan iğneler altın, gümüş, paltin, çeli ve bakır iğnelerdir. BeYaz metallerden yapılmış olan iğnelerin sedasyon adını verdiğimiz Sakinleştirici özelliği vardır. Renkli iğnelerin ise uyarı yani Ağrı Kesici özelliği fazladır. Altın iğneler ağrıyı kesmede, iltihabı iyileştirmede ve yorgunluğun giderilemesi tedavisinde etkilidir. Gümüş iğneler ağrı için,hiper aktivite tedavisinde, depresyon tedavisinde ve travma tedavisnde tercih edilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Sezen

Akupunktur