Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Ses Tellerinde Ödem
Ses Tellerinde Ödem
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Ses Tellerinde Ödem sebepleri ve belirtileri nelerdir ödem sökücü bitkiler hangileridir

Reinke ödem

Ses kısıklığına neden olan bir diğer hastalık, ses tellerinde oluşan ve Reinke adı verilen ödem. Özellikle sigara içen kadınlarda görülen bu hastalık, kadınlarda erkek gibi kalın sesle konuşma şeklinde kendini gösteriyor. Reinke, çok konuşan, reflüsü olan, günde bir paketin üzerinde sigara içen kadınların hemen hepsinde oluşan bir problem.

Ses teli ödemi ve Polip ne demektir

Ses teli polibi tek taraflı saplı kitlelerdir ve genellikle sesini kötü kullanan kişilerde görülür.Ses teli ödemi sıklıkla sigara kullanımı ile birlikte olup 50 yaş üzeri kadınlarda ses kısıklığı ve kalınlaşmasının en sık sebebidir.Ses teli nodülünde olduğu gibi cerrahi için uygun ortam hazırlanmalı ve altta yatan sebepleri ortadan kaldırmak gereklidir.

50 yaş üstünde ve altındaki hastalarda ses teli ödemi sigara ,öksürük,müzmin gırtlak temizleme alışkanlıkları ile birliktedir.Guatr bezinin az çalışması ve gastroözofageal reflü altta yatan diğer sebeplerdir.

Cerrahiden önce düşünülmesi gereken konular şunlardır:Ses teli ödemi ve polip, karakteristik bir ses özelliğine sebep olur. Bazı hastalar bunu, karakter özelliklerinin önemli ve arzu edilen bir özelliği olarak görebilirler. Bu durumda cerrahi düşünülmez.

Altta yatan sebep belirlenerek tedavi edilen hastalarda geri dönüşüm görülürse yine cerrahi ertelenir. Önemli bir nokta da, ses teli ödemi olan sigara tiryakilerinde gizli gırtlak kanseri görülme oranı fazladır.Bu durumdan şüphelenildiğinde biyopsiyle beraber yapılacak cerrahi müdahale gereklidir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Kardelenmerhaba, ben 21 yaşında bir bayanım ve daha 3 yıldır sigara içiyorum dolayısıyla ses kısıklığımı buna bağlamıyorum fakat doktora gittim ve bana hiç bir ilaç veya tedavi önermedi ve sorunun ödem olduğunu söyledi. Bitkisel bi çözümü var mıdır?
  • Şifa MarketKandaki nikotini temizleyerek sigara içme isteğini yok etmede,beyne giden bu istegi kesmede önemli bileşenlere ihtiyacınız var sigaranın vucuda verdiği zararları ortadan kaldırmak ayrıca biraz zaman alır. Karaciğeri ,akcigeri temizleyip bronşları açmada size yardımcı olacak bileşen için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
    http://sifamarket.com.com/bitkisel/carnation-karanfilli-bitkisel-karisim-120-kapsul.html
  • Sahin Kayauzun suredır ses problemım vardı. gecenlerde hastaneye gıttıgımde ses tellerımde odem olustugunu ogrendım. bır suru tedavı uygulaması varmıs. etkılı bı cozumu var mı bu konu hakkında detaylı bılgı verırsenız sevınırım. iyi günler kolay gelsin. şimdiden teşekkürler..
  • Ses

    Tellerinde

    Ödem