Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir
Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sedef Hastalığına Ne İyi Gelir :

Sedef (Psoriasis) toplumun yüzde 1-3‘ ünü etkileyen süreklilik gösteren bir deri hastalığıdır. Bir alerji ya da mikrobik bir hastalık değildir.

Ömür boyu süren alevlenme ve iyileşme dönemleri olan bir hastalıktır. Sedef bir kaç döküntü ile sınırlı olabilir veya deriyi orta-yaygın derecede tutabilir. Çoğu insan için sedef hafif seyretmeye meyillidir.

Sebepleri nelerdir?

Kalıtımın hastalığın gelişiminde önemli bir rolü olmasına rağmen, sedefe kimin yakalanacağını tahmin etmek mümkün değildir. Vakaların üçte birinde ailede sedef hastalığı vardır. Ancak, tespit edilmiş bir kalıtım şekli yoktur.

Deriye fiziksel travma, enfeksiyonlar (farenjit), özellikle de psikolojik Stres ve bazı ilaçlar gibi çevresel faktörler ailesinde sedef hastalığı olmayan kişilerde bile sedefin başlamasını sağlayabilirler.

Kimleri tehdit eder?

Sedef, kadınlarda erkeklerden biraz daha sık görülür. Çoğunlukla 15-35 yaş arasında ortaya çıkar. Bununla birlikte bebekler ve yaşlılar dahil herhangi bir yaşta görülebilir.

Nasıl teşhis edilir?

Sedef için özel bir kan testi veya tahlili yoktur. Teşhis genellikle doktor tarafından derinin muayenesiyle konur. Nadiren, deri biyopsisi gerekir. Tırnaklarda küçük çukurcukların varlığı sedefin göstergesidir.

Bulaşıcı mıdır?

Sedefin değişik şekilleri vardır. Çocuklardaki hastalık ile erişkinlerde ve yaşlılardaki hastalık, farklı özellikler gösterebilir. Çocuklarda yeni başlamış olduğu için küçük çaplı ve kırmızı renkli, üzeri kepekli belirtiler görülür. Erişkinlerde her tür belirti görülmekle birlikte, genellikle çocuklardakilere benzeyen daha büyük çapta belirtiler vardır. Yaşlılarda ise, hastalık uzun süreden beri devam ettiği için daha büyük çapta, çocuklardakine oranla daha soluk renkte ve üzerinde kepekten çok deri kalınlaşması halinde belirtiler görülür.

Ancak hastalığın alevlendiği dönemlerde, yaşlılarda bile kırmızı ve kepekli belirtiler ortaya çıkar. Sedef hafif dereceden ortaya ve sakatlığa yol açaçak derecede ciddi seyredebilir. Bulaşıcı değildir. Yakalanabileceğiniz veya geçirebileceğiniz bir hastalık değildir. Sedef lezyonları göze hoş görünmeyebilir, fakat mikrobik bir hastalık veya açık bir yara olarak düşünülmemelidir. Sedefli bir kişi, diğer insanların sağlığını tehdit etmez.

1. tarif

Kurt pençesi, şahdere otu, papatya, mine çiçeği, fesleğen, Lavanta çiçeği, ada çayı, kekik, ıhlamur, huş ağacı, söğüt yaprağı veya kabuğu, biberiye, enginar, hindiba, ökse otu, kuşburnu, alıç, hünnap, mayasıl otu, otların bir kısmı veya ayrı ayrı karıştırılıp çay yerine aç veya tok karnına ballı veya pekmezli içilir.

2. tarif

100 gr. ardıç katranı 50 gr. toz kükürt, karıştırılıp harici sedeflere krem gibi sürülür.

3. tarif

Mersin yağı, kantaron yağı, çam reçinesi, kayısı, havuç, buğday yağı, portakal yağı karıştırılıp harici sürülür.

4. tarif

 • 20 gr. telli sürür
 • 20 gr. mürdesenk
 • 20 gr. kurşun tozu
 • 150 gr. vazeline karıştırılıp harici sürülür.

5. tarif

 • 100 gr. arı sütü
 • 100 gr. ravent kökü
 • 100 gr. zerdeçal
 • 100 gr. polen
 • 1 kg. bala karıştırılıp 3 öğün aç karnına 1 bardak kayısı suyuna 1 yemek kaşığı karıştırılıp içilir.

6. tarif

 • 50 gr. krem tartar
 • 50 gr. ravent kökü
 • 50 gr. lüle kükürt
 • 50 gr. kil-i ermeni
 • 50 gr. demir dikeni tohumu
 • 50 gr. zerdeçal, tamamı dövülüp toz haline getirilir, 2 kg. bala karıştırılarak 3 öğün aç karnına 1 yemek kaşığı sade veya kayısı suyuna karıştırılıp içilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Ferit YorgunMERHABALAR 4 YILLIK SEDEF HASTASIYIM MEVSİMSEL OLARAK OLUŞUP BELİRLİ BİR SÜRE SONRA TEKRARDAN KAYBOLUYOR SEDEFİN BİTKİSEL BİR TEDAVİSİ VAR MI
 • Sedef

  Hastalığına

  Ne

  İyi

  Gelir