Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sedef Hastalığına İyi Gelen Kaplıcalar
Sedef Hastalığına İyi Gelen Kaplıcalar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sedef hastalığına iyi gelen kaplıcalar hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır. Sedef hastalığına iyi gelen kaplıcalar ile ilgili tüm açıklamaları bu makalede inceleyebilirsiniz...

Dünyada sedef hastalığının tek tedavi merkezi olan Sivas‘ın Kangal İlçesi‘ndeki Balıklı Kaplıca‘ya gelen sedef hastaları, bir kaç gün içinde hastalıklarının tedaviye cevap verdiğini söyledi.

Sedef hastalığının tek tedavi merkezi olan Kangal Balıklı Kaplıca, hastaların akınına uğruyor. Sedef ve cilt hastalıkları başta olmak üzere, sinir, eklem rahatsızlıkları ve dahiliye hastalığına iyi gelen hiçbir yan etkisi olmayan kaplıcaya gelen Türk hastalardan Soner Durmaz, 1 yıl önce sedef hastalığına yakalandığını söyledi.

Hastalık nedeniyle insanlardan uzaklaştığını ve 9 ay eve hapis olduğunu söyleyen Durmaz, “Buranın sedef hastalığına iyi geldiğini duyunca hemen geldim. 3 gün olmasına rağmen yaraların azaldığını fark ettim. Burası Allah‘ın insanlara bir lütfüdür. Herkesin gelerek tedavi olmasını tavsiye ediyorum” dedi.

Yıllar önce hastalığa kapılarak, Kangal Balıklı Kaplıca‘da tedavi olan İsmail Söğüt ise ikinci kez geldiğini belirterek, “1985 yılında sedef hastalığına yakalandım. Buraya gelerek tedavi oldum. Aradan 11 yıl geçti ve yine hasta olunca tekrar buraya gelerek tedaviye başladım. İlkinde sonuç almıştım. İkincisinde de sonuç alacağıma inanıyorum” dedi.

YABANCI HASTALAR KAPLICAYA BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYOR

Bu arada doktor balıklar olarak bilinen Kangal Balıklı Kaplıcaya gelen Libya vatandaşı Sasi Arebi ise selenyumlu su ve içindeki doktor balıkların hastalığını iyi ettiğini belirterek, buraya gelmenin ve tedavi olmanın mutluluğunu yaşadığını kaydetti.

Amerika‘nın California eyaletinden gelen üniversite öğrencisi Andrew Dunbralk ise, yoğun ders stresi nedeniyle sedef hastası olduğunu söyledi. Ülkesinde tedavi olma imkanı bulamadığını kaydeden Dunbralk, “Okulda internetten araştırma yaptığımda Kangal Balıklı kaplıcayı gördüm.

Araştırmalarımda buranın sedef hastalığına iyi geldiğini tespit ettim. Ben de buraya geldim. Geleli kısa bir süre oldu. Ancak hem kendimde hem de benden daha çok hasta olan insanlara baktığımda hastalığın iyileştiğini gördüm. Buradan tedavi olup gittiğimde tüm sedef hastalarının buraya gelerek. Tedavi olmasını sağlayacağım” dedi.

Ankara Çin Konsolosluğu‘nda çalışan Yue Zeng ise kısa süre önce hasta olduğunu ve arkadaşlarının tavsiyesiyle buraya gelerek tedavi olmaya başladığını belirtirken, ikinci kez gelen Portekizli Filipe Roldao, geçen yıl geldiğinde tedavi olduğunu, bu yıl da gelerek, tedavisini devam ettirdiğini söyledi.

TEDAVİLER BİLİMSEL GÖZLEMLE YAPILIYOR

Bu arada kaplıcanın özellikleri hakkında bilgiler veren Kaplıca işletmecisi Fuat Ünsal, doktor balıklar olarak bilinen Kangal Balıklı Kaplıca‘da 6 havuzun bulunduğunu belirtti. Hasta olan kişilerin bir doktor ve bir hemşire nezaretinde muayene sonrasında tedaviye başladıklarını söyleyen Ünsal, günde 4 saat suda kalınarak, 21 gün içinde sedef hastalığının tedavi edildiğini söyledi.

Buradaki suyun sıcaklığının 37 derece olduğunu, su içindeki selenyumun cilt hastalıkları başta olmak üzere eklem rahatsızlıkları, Romatizma ve sinir hastalıklarına iyi geldiğini, bunun da uluslararası bilim adamları tarafından onaylandığını kaydetti.

Ünsal, sadece kaplıca suyunda yaşayan doktor balıkların da hastalıkların tedavi edilmesinde önemli rol oynadığını dile getirerek, “Buradaki su içinde 2 çeşit balık bulunuyor. Sazan ve Bufala adındaki bu balıkların 3 görevi bulunuyor. Bir balık gelerek vücuttaki yarayı daraltıyor. Diğer balık gelip, yarayı deliyor ve üçüncü balık ta gelerek, yara içini temizliyor” dedi.

Ünsal, kaplıcaya dünyanın dört bir yanından hastaların geldiğini ve 12 ay süreyle tedavi yapıldığını sözlerine ekledi.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Zülfikar ÇakmakMerhaba 5 yıldır sedef hastasıyım . Görüntü beni rahatsız ediyor ve kaşıntı yapıyor . Tedavisi mümkün müdür acaba , ne kullanmalıym ve ne kadar süre kullanmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim . Teşekkür ederim iyi çalışmalar diliyorum sizlere .
  • Sedef

    Hastalığına

    İyi

    Gelen

    Kaplıcalar