Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Sedef Hastalığı İlaçları
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın


Yeşilex Yeşilex , tamamen Şifa Market güvencesi altındadır. Ürünü satın aldığınız andan itibaren karşılaşacağınız hizmet kalitesinden etkileneceksiniz.

Şifa market bünyesinde bulunan uzmanlar size tedavi boyunca gerekli tüm desteği sunmaktadırlar. Şifa market uzmanlarınca gerçekleştirilen hasta takip programı çok etkin bir şekilde uygulanmaktadır. Belirli aralıklarla uzmanlarca gerçekleştirilecek geri dönüşlerde sağlığınızla ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Şifa market uzmanları, önemli sağlık danışmanınızdır !

Etkileri :
>Sedef oluşumuna neden olan tüm faktörlerin elimine edilmesinde etkilidir;
>Karaciğerin onarılmasında ve karaciğerin toksinlerden arındırılmasında;
>Sedefli deride oluşan iltihabın giderilmesinde;
>Alerjik bünyeyi rahatlatıcı etkiyle alerji kaynaklı sedefin yardımcıtedavisinde etkilidir.

Kullanım şekli :
Sabah, öğle, akşam aç karnına 2’ şer kapsül alınması önerilmektedir.

İçindekiler:
Aynı Safa:
Calendula-sapogenin, eterli yağ, saponinler, glikozitler, carotinoid, xantophyll, müsilaj, flavonlar ve organik asitler içerir. İltihap giderici, antibakteriyel, yara iyileştirici, mantar hastalığını iyileştirici, safra salgılarını artırıcı, kramp çözücü, lenf sistemini temizleyici olarak
kullanılır.

Lavanta:

Yatıştırıcı ve uyarıcıdır. İdrar ve gaz söktürür. Karın şişliği ve migren ağrılarında faydalıdır. Romatizma şikâyetlerini azaltır. Mikrop öldürücüdür. Kokusu vücuda kuvvet ve ferahlık verir. Ateşli hastalara iyi gelir.
Özellikle Karaciğere çok faydalı olan Lavanta, karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar.

At Kuyruğu:
İdrar tutulması ve Prostat rahatsızlığının giderilmesinde kullanılan etkili bir tıbbi bitkidir.Kanı temizler, vücuttaki zehirleri dışarı atar, ürik asit eliminasyonunu hızlandırır.İdrar yolları antiseptiği ve idrar artırıcıdır.

Biberiye:
Kan dolaşımını hareketlendirir, ağrıları dindirir ve tatbiki olarak kan yapar. Yağın sindirimine yardımcı olur. Eklem ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Mikropları öldürücüdür.

Civan Perçemi:
Civanperçeminin en iyi biçimde ve doğrudan kemik iliğini etkilediğini ve orada kan üretimini düzene soktuğunu (kan yapıcı) özellikle belirtmek gerekir. Bu gücü sayesinde bitki, kemik iliği hastalıklarında faydalıdır.iyi gelir.Sindirim sistemi iltihapları ve tahrişlerine karşı koruyucu olarak kullanılır.Böbrek taşlarının eritilmesi ve prostat rahatsızlıklarında faydalıdır.

Okaliptüs:
Deri üzerindeki yaraların iyileşmesinde etkili bir tıbbi bitkidir.Ateş düşürücü özelliği verdır.Romatizma hastalıkları, üremi hastalıklarında kullanılır.Şeker düşürücüdür.Vücudu güçlendirir.Sıtmayı önler, basura iyi gelir.

Sarı Kantoron:
Başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde bu bitki yan etkisiz bir “Doğal Antidepresan” olarak bilinmektedir. Sarı kantaronun içerisindeki başta hiperisin olmak üzere ve diğer bileşikler sayesinde, beyin içerisinde sinir uyarılarının iletiminde önemli seviye artışı sağlar.

Sarımsak:
Antiseptik, idrar artırıcı, safra salgılarını artırıcı, solucan düşürücü (özellikle askarit ve oksiyürlere karşı), iştah açıcı, tansiyon (kan basıncı) ve kolesterol düşürücü, kanı sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir.

Yan etkileri :
Kullanımı güvenlidir. Hamile bayanların kullanmaması önerilir.
Uyarılar :
Tavsiye Edilen miktardan fazla tüketmeyiniz.
Doz Aşımı halinde lütfen doktorunuza başvurunuz.
Serin ve Çocuklarınların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edidiniz.
Ürünümüz ilaç değil bitkisel gıda takviyesidir.

Uzman Tavsiyesi :
Steroidler ( Kortizon ); Kortizon içeren krem, merhem veya losyonlar pek çok hastada hastalığın geçici olarak ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Genital bölge, kasıklar ve yüz gibi hassa bölgelerde gücü daha zayıf olan kortizon türleri tercih edilmelidir.
Daha güçlü kortizonlar saçlı deri, diz ve dirsekler, avuç ve ayak tabanları gibi bölgelerde kullanılmalıdır.
Bu bölgelerde etkinin daha da artırılması için ilaç sürüldükten sora üzeri ince bir naylon film ile kapatılabilir.

Güçlü kortizon içeriği olan ilaçların yan etkileri arasında, ciltte incelme, damarlarda genişleme ve deride renk değişiklikleri sayılabilir. Bu ilaçların ani olarak kesilmesi hastalığın alevlenmesine neden olabilir.

Tedavi devam ederken aylar sonra kortizon içeren ürünlere karşı direnç gelişebilir. Deri hastalıkları uzmanı tedaviye çok direnç gösteren bölgeler içine kortizon enjekte edebilir. Yan etkilerden kaçınmak için bunun küçük miktarlarda yapılması gerekir.

Saçlı deriye uygulanan tedavi; Saçlı deride bulunan sedef hastalığının tedavisi, hastalığın şiddetine, saçın uzunluğuna ve hastanın yaşam tarzına göre planlanır.

Sedef Hastalığı Nedir ?

>Sedef Hastalığı hakkında Kırmızı renkte (eritemli), sınırları keskin döküntüler veya üzerinde gümüş renkte kepeklenmeler görülen plaklar Karakteristik bölgeler: Saçlı deri, bileklerin, dirseklerin, dizlerin, kaba etlerin ve ayak bileklerinin arka kısımları veya sürekli travmaya maruz kalan bölgeler.

>Olguların yüzde ellisinde aile hikayesi vardır

>Tırnak söz konusu olduğunda, tırnak plağı altında yağ damlacığı görünümü (yüksük benzeri görünüm)

Artrit olasılığı
Psoriasis son derece yaygın bir cilt hasta­lığıdır. ABD de, nüfusun yüzde iki ila dördü arasında görülmektedir.

Psoriasis çoğunlukla beyaz ırkı etkiler. Tropikal bölgelerdeki siyahîlerde az görülürken, ılıman bölgelerde yaşayan siyahîlerde daha sık rastlanır. Japolarda yaygın bir hastalık olan sedef, Kızılderililerde ise ender olarak görülür.

Psoriasis kadın ve erkekte eşit oranda görülür ve ortala­ma başlangıç yaşı 27,8’tir ancak hastaların yüz­de 2 sinde iki yaşında ortaya çıkmaktadır. Cildi etkilemesinin yanı sıra psoriasis, artritin iltihabi bir çeşidine yol açabilir ve tırnakları etkileyebilir. Tırnaklar nokta nokta kabartılı bir özellik gösterir, yüksük görünümü alır.
UYARI: Kendi kendinize teşhis koymayınız. Sedef ile ilişkili kimi belirtilere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, doğru teşhis için hemen bir hekime görününüz.

Sedef Hastalığı Nedenleri:

Psoriasis, çok hızlı bölünen deri hücrelerinin üst üste birikmesi yüzünden oluşur. Psoriasis de deri hücrelerinin bölünme oranı, normal deriye göre bin kat daha fazladır.

Hücrelerin dökülebilmesi için bu bölünme oranı çok yük­sektir. Bundan dolayı da dökülemeyen hücreler kümelenerek psoriasisin karakteristik gü­müşi pullarını oluştururlar.

Psoriasis, deri hücrelerindeki temel bir yetersizliğin sonucudur. Belirli bazı genetik belirteçlere sahip insanlarda psoriasisin görülme sıklığı daha yüksektir; bu durum deri hücrele­rinin bölünmesinin denetiminde muhtemel bir genetik hatanın olduğunu gösterir. Genetik bağlantı, sedef hastalarının yüzde otuz altısının ailelerinde de bir ya da daha fazla kişinin sedef hastası olduğu saptanarak doğrulanmıştır

Bölünen hücrelerin oranı, iki dahili kontrol bileşiğinin arasındaki hassas denge ile kontrol edilir: Siklik adenozin monofosfat (AMP) ve siklik guanidin monofosfat (GMP).

Artan siklik GMP düzeyleri (cGMP) artan hücre çoğalmasıyla ilişkilidir; diğer taraftan, artan siklik AMP düzeyleri (cAMP), artan hücre olgunlaşması ve azalan hücre bölünmesiyle ilişkilidir.

Psoria­sis görülen insanların derilerinde, hem azalmış cAMP oranı hem de yükselmiş cGMP oranda görülmüştür. Sonuç aşın hücre bölünmesidir.

Sedef Hastalığı TEDAVİSİ

Bağırsak bakterileri tarafından çeşitli toksik bileşiklere metabolize edilir. Amino asitle­rin toksik metabolitleri olan ve poliamin (örn. putresin, spermidin ve kadaverin) olarak da bi­linen arginin ve ornitin düzeyleri, psoriasis olan kişilerde artış gösterir. Poliamin, siklik AMP oluşumunu engeller ve böylelikle hücre­lerin aşırı bölünmesine katkıda bulunur.” Cilt ve idrardaki düşük poliamin düzeyleri psoriasisin klinik gelişimiyle bağlantılıdır.

Poliamin oluşumunu engelleyen bazı doğal bileşikler vardır ve psoriasisin tedavisinde ya­rar sağlayabilirler. Örneğin, A vitamini ve ber­berin gibi hidrastis alkaloidlerleri {Hydrastis canadensis), aminoasitleri poliaminlere dö­nüştüren enzim olan bakteriyel dekarboksilazı engeller. Fakat aşırı poliamin oluşumunu engellemenin en iyi yolu, sindirim işlevini iyileştirmektir

Bağırsak Toksemisi:

Endotoksin (bakterilerin hücre duvarı bileşenleri), bakterilerin yan ürünleri, Candida albicans, mantar bileşikleri ve bağışıklık kompleks­leri gibi bağırsak kaynaklı toksinler, psoriasisin gelişiminde rol oynarlar.

Bu bileşikler deri hücrelerindeki sıklık GMP düzeylerinde yükselmeye neden olur ve böylelikle çoğalma ora­nında çarpıcı yükselmeler görülür.

Bağırsaklarda Candida albicans’ın aşın çoğalması birçok olguda büyük bir rol oynayabilir.Diyet lifi bakımından zengin olmayan bir beslenme, bağırsak kaynaklı toksinlerin artışıy­la ilişkilidir.

Diyet lifi, sağlıklı bir kolon için kritik önem taşır. Birçok lif bileşeni, bağırsak toksinlerini bağlar ve dışkıyla atılmalarını sağ­lar.

Bu yüzden psoriasisi olan kişilerin sebze ve meyve yönünden zengin bir beslenme uygula­ması yararlıdır.

Endotoksinleri bağlayan ve atılmalannı sağlayan doğal bileşikler de kullanılabilir. Örneğin New England Journal of Medicine da., 1942’de yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, sulu bir Smilax sarsaparilla ekstresinin özellikle psoriasisin daha kronik, geniş plak oluşumlu çeşidinin tedavisinde etkili olduğu görülmüştür.” Doksan iki hasta üzerinde yapılan kontrollü bir çalışmada saparna, hastaların yüzde altmış ikisinin hastalığını hafifletirken, diğer yüzde on sekizinin hastalığını tama­men geçirmiştir. (yani hastaların yüzde sekseni belirgin bir yarar görmüştür).

Bu yarar açıkça, saparnanın bakteriyel endotoksinlere bağlan­ması ve vücuttan atılmalannı sağlamasından kaynaklanır.

Psoriasisin klinik şiddeti ve tedaviye veri­len yanıt, dolaşımdaki endotoksin düzeyleriyle uyum halindedir ve bu da bağırsak kaynaklı toksinlerin psoriasis hastalannın patofizyolojilerinde büyük bir rol oynadığı anlamına gelir. Bu yüzden asıl hedef, endotoksinlerin karaciğer tarafından işlenmesini ve emilenlerin dışkı ile atılmasını destekleme yoluyla bu bileşenle­rin düzgün bağlanması ve eliminasyonu olabil­diğince sağlanmalıdır.

Saparna (aşağıda belirtildiği dozda) ve lif yönünden yüksek bir bes­lenme, bağırsaktaki endotoksinleri bağlamaya, emilimlerini önlemeye ve gerektiği gibi atılmalarına yardımcı olabilir.

Karaciğer İşlevi

Karaciğer işlevindeki anormalliği iyileştirmek psoriasisde büyük yarar sağlar. Kanu psoriasis arasındaki ilişki, karaciğerin görevlerinden birine bağlıdır; kanın filtrelenmesi ve detoksifikasyonu.

Belirtildiği gibi psoriasis kandaki çeşitli mikrobiyal yan ürünlerin varlığına bağlıdır. Eğer karaciğer bağırsaktaki bu toksinlerin aşın düzeyleri tarafından etkilenirse ya da karaciğerin detoksifikasyon iş de azalma olursa, kandaki toksin düzeyi ve psoriasis daha da ilerler.

Alkol tüketiminin psoriasisi büyük ölçüde ilerlettiği bilinmektedir.13 Alkolün bu eta toksinlerin bağırsakta emilimini artımı „ karaciğer işlevini azaltmasından kaynak Sedef hastaları alkol alımını bırakmalıdırlar.
Devedikeninin (Silybum marianıuı vonoid bileşeni olan silimarinin, psoriasis tedavisinde önemli bir rolü olduğu görülmuştur. Bu durum tahminen, karaciğer işlevini geliştirme, iltihabı engelleme ve hücrelerin aşırı çoğalmasını yavaşlatma yetilerinin bir sonucudur.

Beslenme Unsurları

Omega-3 Yağ Asitleri
Psoriasisin tedavisinde beslenme ile alınan, yağların kontrolü son derece önemlidir çünkü serumda serbest yağ asidi düzeyleri bu ila­çlarda genelde anormaldir.16 Omega-3 yağ asitlerinin bu durumda özellikle yararlıdır.

Birçok klinik araştırmada eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosoheksaenoik asit (DHA) bakımından zengin balık yağları kullanılmıştır.
Çeşitli çift kör çalışmalar, beslenmenin 10 ila 12 gram (1,8 g EPA ve 1,2 g DHA içeren) balık yağıyla desteklenmesinin önemli iyileşme sağladığını göstermiştir.

Bu EPA ve DHA miktarları, 150 gram somon, uskumru ya da ringa balığındaki EPA miktarıyla eşdeğerdir. Diğer bölümlerde de ele alındığı gibi, düzenli olarak soğuk su balığı yemek ve günde 1 yemek kaşık keten tohumu yağı almak en iyisi olabilir. Balık yağı desteği daha az avantajlıdır çünkü satılan balık yağlan antioksidan korunma mekanizmalarını büyük ölçüde baskı altına alan, yüksek düzeylerde bozulmuş yağlar (lipid peksit) içermektedirler. Bu durumda, omega-3 yağları için balık yağı kapsüllerinden ziyade soğuk su balıkları ve keten tohumu yağına güvenmek daha anlamlıdır.

EPA’nın sağladığı iyileşme, büyük ölçüde A’nın araşidonik asit bağlayıcı alanları için yarışması sonucu iltihabi bileşiklerin üretimini engellemesine bağlıdır. Psoriasis hastalarının irilerinde, lökotrienler olarak bilinen iltihabi deşiklerin üretimi normalden birkaç kat daha fazladır.20 Bu toksik bileşikler, yalnız ette ve diğer hayvansal gıdalarda bulunan bir yağ olan raşidonik asit tarafından üretilir. Lökotrienler ok güçlü iltihap yapıcı faktörlerdir ve GMP düzeylerinin yükselmesine neden olurlar.

Hastalığın bulunduğu cilt bölgesinde, serbest araşidonik asidin hücresel içeriği ve 12-IETE (araşidonik asidin toksik bir ayrışma ürünü), hastalığın bulunmadığı epidermal dokuya göre, sırasıyla 250 ve 810 kat daha fazladır. Bu yükselmeler, normalde araşidonik asidi ayrıştıran enzimi (siklooksijenaz) baskılayan henüz tanımlanmamış bir inhibitörünün plaklardaki varlığından kaynaklanmakta gibidir.

Beklendiği üzere, lipoksijenaz inhibitörleri (örn. oenoksaprofen) iyileşme sağlarken, siklooksi-ienaz inhibitörleri (örn. aspirin ve diğer nonsteroid antiinflamatuar ajanlar) genellikle psoriasisin kötüye gitmesine neden olur. Bir flavonoid olan kersetin, E vitamini, soğan ve sa­rımsak gibi doğal maddelerin lipoksijenazı engellediği ve böylelikle yarar sağladıkları bilinmektedir.

Araşidonik asit sadece hayvan dokularında bulunduğu için, hayvansal gıdaları; özellikle et, hayvansal yağ ve süt ürünlerinin tüketimini kısıtlamak gerekir.

Besin Destekleri
Düşük A vitamini ve çinko düzeyleri, sedef hastalarında yaygındır. A vitamini ve çin­konun cilt sağlığındaki kritik rolü bilindiğinden, bu bağlantı olmasa da bu besinlerin desteği gereklidir.

Krom desteğinin, insülin reseptör duyarlı­lığını artırdığı belirtilmiştir zira sedef hastaları­nın genel olarak hem insülin hem glukoz serum değerleri yüksektir.

Antioksidan enzim glutatyon peroksidaz içeren selenyum düzeylerinin, sedef hastalarında düşük olması; fazla alkol kullanımı, kötü beslenme ve aşın cilt hücresi kaybı gibi anah­tar besinleri yok eden faktörlere bağlanabilir.

Glutatyon peroksidazın baskılanan düzeyleri ağızdan alınan selenyum ve E vitamini tedavisiyle normal hale getirilebilir.

Giderek güçlenen bir başka kanıya göre, aktif D vitamininin (1,25-dhidroksikolekalsi-ferol) hücre bölünmesi de dahil hücresel sü­reçlerin denetimde rolü vardır.


 

 

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • Tırnakta Sedef Hastalığı
 • Sedef Hastalığı Nasıl Geçer
 • Sedef Hastalığı Bulaşıcı Mı
 • Sedef Hastalığı Bitkisel Tedavi
 • Ender Saraç Sedef Hastalığı Tedavisi
 • Ender Saraç’tan Sedef Hastalığı Tedavisi
 • Sedef Bitkisel Tedavi
 • Saraçoğlu Sedef Hastalığı Tedavisi
 • Sedef Nasıl Tedavi Edilir
 • Sedef Hastaliğinin Tedavisi
 • Sedef Hastalığı Tedavisi Bitkisel
 • Sedef Hastalığı Tedavisi İçin Öneriler
 • Sedef Hastalığı Tedavisi
 • Sedef Hastalığı Tedavisi
 • Sedef Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler
 • Ömer Coşkun Sedef Hastalığı
 • Sedef Hastalığı Başlangıcı
 • Sedef Hastalığı Nasıl Olur
 • Sedef Hastalığına İyi Gelen Kaplıcalar
 • Sedef Hastalığı Balıklı Göl
 • Tarkan Güveloğlu Sedef Hastalığı
 • Sedefin Bitkisel Tedavisi
 • Sedef Hastalığı Tedavi
 • Sedef Hastalığı Tedavisi
 • Sedef Hastalığı Tedavisi
 • Sedef Hastalığı Belirtileri
 • Sedef Hastalığının Nedeni
 • Sedef Hastalığı Ölümcülmüdür
 • Sedef Hastalığı 12
 • Bir Bakışta Sedef Hastalığı Tedavi
 • Sedef Hastalığı
 • Sedef Hastalığının Nedenleri
 • Sedef Hastalığı Nedeni
 • Sedef Hastalığının Çaresi
 • Sedef Hastalığı İlacı
 • Sedef Hastaları
 • Sedef Hastalığına Bitkisel Tedavi
 • Sedef Hastalığının Bitkisel Tedavisi
 • Sedef Hastalığına Bitkisel Çözüm
 • Sedef Hastalığı Bitkisel Çözüm
 • Sedef Hastalığı Sebepleri
 • Sedef Hastalığı Çeşitleri
 • Sedef Hastalığına Kesin Çözüm
 • Sedef Hastalığı Tedavi Yöntemleri
 • Sedef Hastalığı Şifalı Bitkiler
 • Çocuklarda Sedef Hastalığı
 • Sedef Hastalığına Bitkisel Çözüm
 • Sedef Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?
 • Ender Saraç Sedef Hastalığı
 • Suna Dumankaya Sedef Hastalığı
 • Bitki Derman Sedef Hastalığı
 • Kafada Sedef Hastalığı
 • Psoriazis Sedef Hastalığı
 • Tarkan Güvel Oğlu Sedef Hastalığı
 • Guttat Sedef Hastalığı
 • Tarkan Güveloğlu Sedef Hastalığı Tedavisi
 • Suna Dumankaya Sedef Hastalığı Tedavisi
 • Sedef Bitkisel Tedavisi
 • Sedefe Bitkisel Çözüm
 • Sedef Hastalığında Bitkisel Tedavi
 • Sedefin Tedavisi
 • Sedef Ve Tedavisi
 • Tırnak Sedefi Tedavisi
 • Sedef Tedavisi
 • Sedef Tedavi
 • Sedef Hastalığı Ve Tedavisi
 • Sedef Tedavisi
 • Sedef Hastalığında Tedavi
 • Sedef Hastalığının Tedavisi
 • İbrahim Saraçoğlu Sedef Tedavisi
 • Saraçoğlu Sedef Tedavisi
 • Sedef Hastalığı Tedavileri
 • Sedef Hastalığının Tedavileri
 • Sedef Hastalığı Işın Tedavisi
 • Sedef Hastalığının Tedavisi Nedir
 • Sedef Tedavileri
 • Sedef Tedavi Yöntemleri
 • Bitkilerle Sedef Tedavisi
 • Sedef Hastalığının Tedavisi Varmı
 • Sedef İçin Bitkisel Çözüm
 • Sedef Tedavisi Bitkisel
 • Sedefin Bitkisel Tedavisi
 • Sedef Hastalığında Bitkisel Tedavi
 • Sedef Hastalığı Bulaşıcımıdır
 • Çocuklarda Sedef Hastalığı
 • Psoriasis (Sedef Hastalığı)
 • Psoriasis Belirtileri ( Sedef Hastalığı Belirtileri )
 • Sedef Hastalığı Ve Gut
 • Sedef Hastalığı Tedavisi 2
 • Sedef Hastalığı Ve Omurga
 • Sedef Hastalığı 3
 • Sedef Hastalığı 4
 • Sedef Hastalığı 5
 • Sedef Hastalığı 6
 • Sedefte
 • Sedef Hastalığı 7
 • Sedef Hastalığı (Psoriasis) 2
 • Sedef Hastalığı 8
 • Sedef Hastalığı 9
 • Sedef Hastalığı 10
 • Sedefte 2
 • Sedef Hastalığı 11
 • Dang Hastalığı
 • Kaşıntı, Sedef, Ezama
 • Sedef Hastalığı
 • Sedef Hastalığı Nedenleri
 • Sedef Hastalığı Belirtileri
 • Sedef Hastalığı Komplikasyonlar
 • Sedef Hastalığı Tedavi
 • Sedef Hastalığı
 • Sedef Hastalığı
 • Sedef Hastalığı Nedir Nasıl Korunabiliriz?
 • Sedef Hastalığı Nedir
 • Sedef Hastalığı Psoriasis Nedir?
 • Sedef Hastalığının Sebepleri Ve Tetikleyicileri
 • Sedef Hastalığı Ve Beslenme
 • Sedef Hastalığı Nasıl Geçer
 • Sedef

  Hastalığı

  İlaçları