Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sebepsiz Burun Kanaması
Sebepsiz Burun Kanaması
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sebepsiz Burun Kanaması : Bilindiği gibi burun boşluklarının iç yüzünü örten mukoza damar bakımından çok zengindir. Burnun bazı bölgelerindeyse bu damarlar yumaklar oluşturur. Mukozanın hemen altında burun boşluğunu kuran kemik ve kıkırdakların bulunması nedeniyle bu damarların gerektiğinde durabilme yetenekleri çok sınırlıdır. İşte bu nedene bağlı olarak burun damarları kolayca kanar.

Burun kanaması bir darbeye bağlı olabileceği gibi kendiliğinden de olabilir. Burun kanamaları burun boşluğunun ön yarısından ve/veya arka yarısından kaynaklanabilirler.

Çocuk ve gençlerdeki burun kanamalarının büyük bölümü ön yarıdan olmaktadır. Yetişkinlerdeyse burun kanamaları sıklıkla burnun arkta yarısından kaynaklanmaktadır. Bu tür kanamalarda etken, darbeler değil damar sertliğidir. Damar sertliğinden etkilenen burnun arka yarısındaki damarlar, kan basıncının (tansiyon) yüksek oluşunun da yardımıyla kendiliğinden kanarlar.

Bunlar dışında pernisiyöz anemi, aplastik anemi, lösemiler, çeşitli pıhtılaşma hastalıkları gibi bazı kan hastalıkları, burun ameliyatları, grip, kızamık, kızamıkcık, difteri, boğmaca, zatürre, sıtma, tifo gibi hastalıklar da burun kanamasına sebep olabilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Sebepsiz

Burun

Kanaması