Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Sebase Kist

Sebase kist; daha çok baş boyun bölgesi olmak üzere,vücudun her yerinde görülen, cilt ve destek dokusunun iyi huylu bir yağ kisti hastalığıdır.Yağ folikülü kanalı  dış ağzının kapanmasıyle, folikülde üretilen yağ dışarı atılamaz ve uzun vadede sebase kist oluşur. Bir Yağ Bezesi büyümesi olan Lipom’la sıkça karıştırılır. Sebase kistin, içinde yağ, dışında ince bir kapsül bulunur.Kist içeriği kokuludur ve sıklıkla enfekte haldedir. Yağ Bezesi nadir olarak enfekte olur ve daha sıklıkla baş boyun dışında ki bölgelerde görülür. Uzun vadede oluşması nedeniyle çocuk yaşta daha az olmak üzere, her iki cinsde de görülür.

Genellikle yuvarlaktır , dışarıya doğru büyür ve travmaya sıklıkla maruz kalır. Drene olmadığı  taktirde gittikçe  hacmi artar ve kanser özelliği taşımamasına  rağmen, çevre dokulara bası yaparak ek hastalıklara sebep olur. Saçlı deride saç kesimlerinde ve taranmalarda , yüzde ise estetik sorunlar oluşturur. Tek bir tane olabildiği gibi vücudun her yerinde aynı anda onlarca olabilir.

Tedavisi cerrahidir. Enfekte olan kistlerde öncelikle enfeksiyon tedavisi yapılır daha sonra cerrahiye geçilir.Saçlı derinin iyi kanlanması nedeniyle genellikle cerrahi sonrası sorun olmaz ancak tekniğine uygun yapılmadığında sorunlar oluşabilir.Yüze yapılan girişimler sonrası kalıcı izler bakımından yine cerrahi kurallara uyulması, sonrasında ise izler için takip ve tedavi önemlidir.

Öneri olarak şunu şöyleyebiliriz: Suya,sabuna ve keseye dokunun ki yağ kanalları tıkanmasın!…

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.