Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Sebase Kist
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Sebase kist; daha çok baş boyun bölgesi olmak üzere,vücudun her yerinde görülen, cilt ve destek dokusunun iyi huylu bir yağ kisti hastalığıdır.Yağ folikülü kanalı  dış ağzının kapanmasıyle, folikülde üretilen yağ dışarı atılamaz ve uzun vadede sebase kist oluşur. Bir Yağ Bezesi büyümesi olan Lipom’la sıkça karıştırılır. Sebase kistin, içinde yağ, dışında ince bir kapsül bulunur.Kist içeriği kokuludur ve sıklıkla enfekte haldedir. Yağ bezesi nadir olarak enfekte olur ve daha sıklıkla baş boyun dışında ki bölgelerde görülür. Uzun vadede oluşması nedeniyle çocuk yaşta daha az olmak üzere, her iki cinsde de görülür.

Genellikle yuvarlaktır , dışarıya doğru büyür ve travmaya sıklıkla maruz kalır. Drene olmadığı  taktirde gittikçe  hacmi artar ve kanser özelliği taşımamasına  rağmen, çevre dokulara bası yaparak ek hastalıklara sebep olur. Saçlı deride saç kesimlerinde ve taranmalarda , yüzde ise estetik sorunlar oluşturur. Tek bir tane olabildiği gibi vücudun her yerinde aynı anda onlarca olabilir.

Tedavisi cerrahidir. Enfekte olan kistlerde öncelikle enfeksiyon tedavisi yapılır daha sonra cerrahiye geçilir.Saçlı derinin iyi kanlanması nedeniyle genellikle cerrahi sonrası sorun olmaz ancak tekniğine uygun yapılmadığında sorunlar oluşabilir.Yüze yapılan girişimler sonrası kalıcı izler bakımından yine cerrahi kurallara uyulması, sonrasında ise izler için takip ve tedavi önemlidir.

Öneri olarak şunu şöyleyebiliriz: Suya,sabuna ve keseye dokunun ki yağ kanalları tıkanmasın!…

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler

Sebase

Kist