Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sarılık İçin Dua
Sarılık İçin Dua
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sarılık İçin dua :

Yeni doğan dönemi, hayatın ilk bir ayını kapsamaktadır. Bu dönemdeki önemli hastalık belirtilerini geçen aylardaki yazılarımızda incelemiştik. Bu yazımızda, yeni doğan döneminin önemli problemlerinden biri olarakkarşımıza çıkan *"sarılık"* konusunu ve -önümüzdeki yazımızda da- üç aydan küçük bebeklerdeki *"ishal"*i teferruatlı bir şekildeanlatmaya çalışacağız.

*Yeni doğan döneminde sarılık niçin görülmektedir?*

bebek dünyaya geldiğinde, anne karnında iken sahip olduğu alyuvarları yıkılarak, süratle yeni alyuvar üretimi başlar. Ayrıca bebeklerde, alyuvarların ömrü, erişkine göre daha kısadır. Bu yıkım esnasında bol miktarda bilirubin maddesi açığa çıkar. Ortaya çıkan bilirubin, bebeğin karaciğer kapasitesini aşar. Bebeğin bağırsak pasajı yavaş olup, enzim sistemi de henüz tam olgunlaşmadığından, bilirubin kanda yükselmeye başlar.

Bilirubin miktarı belirli düzeyi aştığında, bebekte sarılık fark edilir hâle gelir. İlk önce göz akları sararır. Kanda bilirubin yükseldikçe, sırasıyla ilk önce baş-boyun bölgesi, sonra gövdenin üst, daha sonra alt kısımları, peşinden kol ve bacaklar sararır. El ve ayaklar sarardığında, bilirubin miktarı oldukça yükselmiş demektir. Şüpheli görülen durumda bebekten kan alınarak tahlil yapılmalıdır.

Normalde sarılık doğumdan 2-3 gün sonra ortaya çıkıp, 7-10 gün sonra kaybolur. En son göz aklarındaki sararma geçer. Erken doğan bebeklerde sarılık daha şiddetli görülür ve 4-5. günlerde belli olur. Sarılık tespit edilen bebeklerdeki tedavi, bebeğin kaç günlük olduğuna, kaç haftalık iken doğduğuna, kaç kilo olduğuna, bilirubinin kandaki düzeyine... vb. göre belirlenmektedir. Sarılık olan bebeğe hangi tedavinin yapılacağına dair hazırlanmış çizelgeler vardır. Bu tablolar, bebeklerin özel durumlarına göre farklılık gösterebilir. Bebeğinizin tedavi şeklini hekiminiz belirleyecektir.

Sarılık hastalığı için okunabilecek özel bir dua'dır.Hemen okumanızı tavsiye ederim.''Bismillahil halikıl ekber hirzün likülli haifin la takate li-mahlükın maallahi azze ve celle.Bismillahirrahmanirrahim.Le-kad caeküm resulün min enfüsiküm aziz aleyhi ma annitüm harisün aleyküm bilmü'minine Raüfün Rahim.Fein tevellev fekul has biyallahü la ilahe illa hü aleyhi tevvekkeltü ve hüve rabbül arşil azim.''

Bu işlemler 3 defa tekrarlanır.İğneler sudan çıkarılırken iğnelerede nefes edilir.Ve aynı şekilde burun kökünden yukarı çıkarılırken yukarıdaki sure okunur ( Bismillahil halikıl'dan-azime kadar olan sure).

Bu işlemler 3 defa tekrarlandıktan sonra iğneler suya atılarak suyada üflenir.İğneler 3 gün suda bırakılır.Bu 3gün boyunca hasta bu tas ve iğnelere 5 dakika kadar bakar.Bu süre zarfında hastalık geçer,su ve iğneler tenha bir yere dökülür.Bu su 3 gün içerisinde hastalığın şiddetine göre sapsarı olur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Mehmet ŞafakçıHocam benim oğluk sarılık hastası ve burada paylaştığınız duayı sık sık ediyorum..Allah tüm sarılık hastalarına yardımcı olsun ve hepsine buradan bende dua ediyorum..Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim kolay gelsin
  • Sarılık

    İçin

    Dua