Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Sarılık İçin Dua

Yeni doğan dönemi, hayatın ilk bir ayını kapsamaktadır. Bu dönemdeki önemli hastalık belirtilerini geçen aylardaki yazılarımızda incelemiştik. Bu yazımızda, yeni doğan döneminin önemli problemlerinden biri olarakkarşımıza çıkan *"sarılık"* konusunu ve -önümüzdeki yazımızda da- üç aydan küçük bebeklerdeki *"ishal"*i teferruatlı bir şekildeanlatmaya çalışacağız.

*Yeni doğan döneminde Sarılık niçin görülmektedir?*

Bebek dünyaya geldiğinde, anne karnında iken sahip olduğu alyuvarları yıkılarak, süratle yeni alyuvar üretimi başlar. Ayrıca bebeklerde, alyuvarların ömrü, erişkine göre daha kısadır. Bu yıkım esnasında bol miktarda bilirubin maddesi açığa çıkar. Ortaya çıkan bilirubin, bebeğin karaciğer kapasitesini aşar. Bebeğin bağırsak pasajı yavaş olup, enzim sistemi de henüz tam olgunlaşmadığından, bilirubin kanda yükselmeye başlar.

Bilirubin miktarı belirli düzeyi aştığında, bebekte Sarılık fark edilir hâle gelir. İlk önce göz akları sararır. Kanda bilirubin yükseldikçe, sırasıyla ilk önce baş-boyun bölgesi, sonra gövdenin üst, daha sonra alt kısımları, peşinden kol ve bacaklar sararır. El ve ayaklar sarardığında, bilirubin miktarı oldukça yükselmiş demektir. Şüpheli görülen durumda bebekten kan alınarak tahlil yapılmalıdır.

Normalde Sarılık doğumdan 2-3 gün sonra ortaya çıkıp, 7-10 gün sonra kaybolur. En son göz aklarındaki sararma geçer. Erken doğan bebeklerde Sarılık daha şiddetli görülür ve 4-5. günlerde belli olur. Sarılık tespit edilen bebeklerdeki tedavi, bebeğin kaç günlük olduğuna, kaç haftalık iken doğduğuna, kaç kilo olduğuna, bilirubinin kandaki düzeyine... vb. göre belirlenmektedir. Sarılık olan bebeğe hangi tedavinin yapılacağına dair hazırlanmış çizelgeler vardır. Bu tablolar, bebeklerin özel durumlarına göre farklılık gösterebilir. Bebeğinizin tedavi şeklini hekiminiz belirleyecektir.

Sarılık hastalığı için okunabilecek özel bir dua'dır.Hemen okumanızı tavsiye ederim.''Bismillahil halikıl ekber hirzün likülli haifin la takate li-mahlükın maallahi azze ve celle.Bismillahirrahmanirrahim.Le-kad caeküm resulün min enfüsiküm aziz aleyhi ma annitüm harisün aleyküm bilmü'minine Raüfün Rahim.Fein tevellev fekul has biyallahü la ilahe illa hü aleyhi tevvekkeltü ve hüve rabbül arşil azim.''

Bu işlemler 3 defa tekrarlanır.İğneler sudan çıkarılırken iğnelerede nefes edilir.Ve aynı şekilde burun kökünden yukarı çıkarılırken yukarıdaki sure okunur ( Bismillahil halikıl'dan-azime kadar olan sure).

Bu işlemler 3 defa tekrarlandıktan sonra iğneler suya atılarak suyada üflenir.İğneler 3 gün suda bırakılır.Bu 3gün boyunca hasta bu tas ve iğnelere 5 dakika kadar bakar.Bu süre zarfında hastalık geçer,su ve iğneler tenha bir yere dökülür.Bu su 3 gün içerisinde hastalığın şiddetine göre sapsarı olur.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.