Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sara Başlangıcı
Sara Başlangıcı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sara Başlangıcı : Sara Başlangıcı,Sara hastalığı tedavisi için neler yapılmalı? Sorusuna yanıt olarak sara sara hastalığı tedavisi hakkında faydalanacağınız bilgiler bu makalede yer almaktadır. Bitkisel sara hastalığı tedavisi için aşağıdaki makalemize bir göz atmanızı öneririz...

Beyinde kısa süreli dikkat veya bilinç kayıplarına yol açan ve zaman zaman nöbetler şeklinde beliren davranışlara Epilepsi veya sara denir. Beyinde dejeneratif veya şekil bozuklukları, tümörler, metabolik bozukluklar, beyin elektrosu denilen grafiklerde (EEG) elektrik boşalmaları şeklinde görülür ve hastada epilepsi krizleri şeklinde yansırlar. Sebep bulunamadığı zaman hastalık idiopatik epilepsi diye isimlendirilir.

Kısa süren bilinç kayıplarına, küçük nöbet anlamında petit mal denir. Jackson epilepsisi denen sara nöbetinde ise genellikle bilinç kaybı olmaz, fakat bazı kas gruplarında kasılmalar görülür. Hasta yürürken sendeler, bir yöne döner, yüzünde anlamsız bir ifade belirir, parmaklarından başlayıp kola doğru ilerleyen titremeler olur. Uzun süren, konvülsiyon ve kasılmalarla seyreden, hastayı yere düşüren bilinç kayıplarında ise grand mal‘den söz edilir. Birbirini izleyen krizler devamlı olarak gelirse bu durum status epilepticus odını alır ki ölüme yol açabilir.

Hastaların hemen yarısında nöbetten önce aura denilen kişiye özgü bir kriz öncesi duygu vardır. Bunlar herhangi bir yerde ağrı, kulak çınlaması, koku alma, hayal görme veya titreme biçiminde belirirler. Daha sonra bilinç kaybı ile beraber hasta yere düşer. Bütün vücudu kasılan saralının solunumu durur, rengi önce solar, sonro morarır.

Tonik kasılma denen bu devre yarım dakika sonra geçer, klonik kasılma denilen ihtilaçlar başlar. Kol ve bacaklar ritmik şekilde kasılıp gevşer. Bu konvülsiyanlar esnasında hasta idrarını kaçırıp altını kirletebilir ve dilini ısırabilir. Kasılmalar gittikçe azalır ve hasta derin derin soluyarak bilincinin geri döndüğü ana kadar sakin bir şekilde yatar. Kendine geldiğinde işinin başına dönebilir. Kriz esnasında âtüm enderdir, ancak düşme sonucu ağır yaralanmalar olabilir. Bu nedenle saralı tamseter araba kullanmamalı, kısa da olsa bilinç kaybının tehlike yaratabileceği biinmelidir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Sara

Başlangıcı