Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sağırlık Tedavisi kısaca
Sağırlık Tedavisi kısaca
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sağırlık Tedavisi :

İşitme kayıpları genetik olarak tabi ki ortaya çıkabilir.Bizim iç kulak yapılarımız genellikle çocuk doğduğu zaman tamamen gelişmiştir.Ve artık bundan sonra gelişim olmaz son yapısına varmıştır o yüzden de bu tip yapılarda sonradan oluşmuş patolojiler diyelim ki kırıklar veya oradaki çarpmaya düşmeye bağlı veya herhangi bir başka nedenle oluşmuş veya enfeksiyonla oluşmuş dejenerasyonlar artık tahammül edemiyoruz

.O yüzden artık kalıcı işitme kayıpları ortaya çıkıyor.O yüzden de anne karnında gebelik sırasında geçirilmiş olaylar ki konjenital olaylar diyoruz tabii buna yine çocuk işitma kayıplı olarak doğabilir.Amam tabii biz genetik işitme kayıpları ya da çok erken yakalanmış işitme kayıplarını ikiye ayırabiliyoruz.

1.'si konjental dediğimiz gebelik sırasında veya doğum sırasında oluşmuş olaylara bağlı

2.'si de genetik yani genlerle ilgili olabilir.Tabii bunun için çok çeşitle araştırmalar yapılabilir ortaya koymak için ama tabi yine nedeni ortaya koymak bazen çok güç olmakta.

Diyelim ki gebelik sırasında anne kızamıkcık geçirdi mutlaka iç kulak tipi işitme kaybı ortaya çıkacaktır ama ancak çok detaylı genetik çaılşmalar yaparsak hani genlerle ilgili bir bozukluk var mıydı ondan dolayı mı oluştu yoksa enfeksiyondan dolayı mı ancak ona karar verebiliriz.

Kromozom anomalilerine bağlı yine işitme kayıplarını görüyoruz.Onun dışında otozomal dominant ya da resesif geçen ya da seks kromozomlarına bağlı geçen işitme kayıpları var.Bunları belirleyebilmek dediğim gibi çok uzun pahalı ya da çok detaylı çalışmalarla ancak biz bunu ortaya koyabiliyoruz.

O yüzden de tabii ki bazı risk faktörleri var eğer genetik olarak bir işitme kaybı var mı yok mu ya da ne yapılabilir veya böyle bir çocuğa sahip olmak istemiyorsak neler yapmamız gerekir diye daha önceden tabii genetik danışma almak gerekiyor.

Tabi herkesinde genetik danışma alması tabii ki çok zor. Ama diyelim ailesinde anne babasında herhangi birisinde nedeni belli olmayan genetik olduğu düşünülen bir işitme kaybı varsa tabii bu çocukları mutlaka çok daha detaylı araştırılması lazım ya da aileye risk konusunda bilgi vermek gerekiyor.

Onun içinde tabii yakın akrabalar yine taranır ve sonra %100 olmasa bile doğacak çocuğun ne gibi riskler altında olduğu kişilere bilgi verilir ve ondan sonra tabii son karar yine ailenindir.Çocuk sahibi olup olmama konusunda.

Ama mesela anne babanın herhangi birinde bu tip bir işitme kaybı varsa o zaman çocuklarında özellikle ilk çocuklarında olma ihtimali %10'lara kadar çıkmakta.Ama ilk çocuk sağlam doğmuşsa işitmesinde sorun yoksa tabii bu çok çok azalmaktadır.

Onun içinde mutlaka genetik olarak ortaya çıkabilir.Fakat bunu baştan belirlemek tabii çok zor.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Sağırlık

Tedavisi

kısaca