Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Safra Kesesi Mide Bulantısı
Safra Kesesi Mide Bulantısı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Safra Kesesi Mide Bulantısı :

Karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karacigerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organ-dır.Kesenin görevi, safrayı depolayıp, yoğunlaştırmak, ve gerekli aralıklarla oniki parmak barsağına (duodenuma) safra salgılamaktır.

Safra Kesesi İltihabı

Safra kesesi taşlarının neden olduğu bir çeşit iltihaplanmadır. Tıp dilinde koleSistit denir. İki çeşidi vardır. - Müzmin safra kesesi iltihabı safra kesesi büzülür, gereği gibi çalışamaz hale gelir.Hastanın karnında, özellikle yemeklerden sonra gaz ve gerginlik vardır.Ayrıca; sağ taraftan başlayıp, kaburgaların altına kadar yayılan geçici bir ağrı ve Sarılık nöbetleri de görülür.

Tıp dilinde kronik kolestit denir. Bu hastalık genellikle 40 yaşını geçmiş şişman kadınlarda görülür. - Akut safra kesesi İltihabıBilhassa, safra yollarına yerleşmiş taşın neden olduğu bir hastalıktır.Tıp dilinde akut kolestit denir.

Hastada karnın sağ üst kısmına gelen ani, şiddetli ve çabuk gelişen, sırta, hatta sağ omuzun ucuna kadar yayılan ağrı vardır.Ateş artar, kusma ve bulantı görülür. Her iki çeşit safra kesesi iltihabında da; vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Ameliyat gerekebilir.

Safra depolayan ve sindirim için gerekli olan miktarı bağırsaklara aktaran bir organ olan safra kesesi hastalıkları belirtileri genellikle karın bölgesinde ağrı ve hazımsızlık olarak kendini gösterir. Safra kesesi hastalıkları belirtileri hastalığın türüne ve bölgesine göre değişiklikler gösterebilir ancak sağ üst karın bölgesinde yaşanan ağrılar en sık görülen belirtidir.

Ağrı: Safra kesesinde yaşanan sorunlar karnın sağ üst bölgesinden başlayıp sırta kadar yayınlan ağrılara neden olabilir. Kolik görülen kişilerde safra kesesi ağrısı göğüs kafesinin arkasına kadar çıkabilir. Bu ağrı geleneksel ağrı kesicilerle, gaz çıkarmakla ve pozisyon değiştirmekle hafiflemez. Fazla miktarda yemek yemek ve ağır yağlı gıdalar tükettikten bir kaç saat sonra ağrılar artabilir. Gece uykudan ağrıyla uyanma görülebilir.

Hazımsızlık: Safra kesesi hastalıkları sindirimi yakından ilgilendirdiği için hazımsızlık görülebilir. Özellikle yağlı yemeklerden sonra mide bulantısı, kusma, şişkinlik, karın ağrısı ve gaz oluşabilir. Sanfra kesesinde sorun olanlarında daha uzun süreler tokluk hissi yaşaması normaldir çünkü tüketilen gıdalar çok daha yavaş sindirilir. Hastalarda gastroözofageal reflü görülebilir.

İshal ve Kabızlık: Sindirim sürecinde gerekli olan safra eksikliği ishale veya kabızlığa neden olabilir. Safra kesesi rahatsızlığı yaşayan kişiler genellikle müshil gibi sindirimi rahatlatıcı ilaçlara ihtiyaç duyar. Bağırsağın alt kısmında görülen ve genellikle safra kesesi hastalıklar ile karıştırılan ağrılar kroniktir ve safra ağrıları gibi akut ağrıya yol açmaz. Safra kesesinde yaşanan sorunlar nedeniyle oluşan ağrılar ısrarcıdır ve düzenli olarak görülür.

Safra Kesesi Hastalıklarının Diğer Belirtileri

 • Dışkıda renk değişimi
 • Cilt üzerinde beyaz, sarı lekeler
 • Göz aklarında sarı lekeler
 • Omuz altında ağrılar
 • Karın ağrısı
 • Yemeklerden sonra mide bulantısı
 • Hazımsızlık
 • Gece yaşanan karın ağrıları

Safra Kesesi Hastalıkları Teşhisi

Doktorunuz öncelikle safra kesesinin bulunduğu bölgeye hafifçe baskı uygulayarak ağrıya neden olup olmadığını görmek için fiziksel muayene yapabilir. Eğer bakteriyel bir enfeksiyon varsa safra kesesi alması gerekenden daha büyük olabilir. Ultrasonografi genellikle safra taşı teşhisi doğrulamak için yapılır. Diğer bir safra kesesi hastalığı olan poliplerin iyi huylu olup olmadığını görmek için örnek alınabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Ahmet Uyrukselam ben ahmet safra kesesi iltihaplanması var bende ve aşırı derecede mide bulantısı oluyor hangi bitkiler mide bulantısına iyi gelir ve bu iltihaplanmayı nasıl tedavi edebilirim bilgileriniz için teşekkürler.
 • Perihan ŞahinMerhaba.. sayın hocam ben doguştan gilbert hastasıyım onunla alkalı olurmu bilmem ama aşırı safra salgısından rahatsızım ara ara bulantılar hazımsızlık midede şişkinlik ve gece agız akıntılarım var. zaman zaman doktora gidiyorum ama düzenli bir tedavi görmedim....Lütfen bilgilendirirmisiniz saygılarımla
 • Şifa MarketHem safrayı hemde karaciğeri dolaylı olarak etkiliyor olabilir. tedavi aşamasında size yardımcı olacağız . detaylar için linki inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/sfr-kss-enginar-karisimli-set.html
 • Nevzat Bozbeysafra kesemde tas var şiskinlik karında ağrı gaz ateş ve kulakta duymama gibi sorunlarım var bana yardımcı ola bilirmisiniz
 • Şifa MarketSafra taşını eriterek dışkı ile atılmını saglayan bitki takviyesi için linki inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/sfr-ts-sahtere-karisimli-set.html
 • Mehtap KurtBenim safra kesesinin etrafinda intihaplanma,var dedi dokt mide bulantisi var yemeklerden sonra daha cok oluy bunun icin napa bilirim..
 • Şifa MarketSafra kesesinde oluşan fonksiyon bozuklukları , iltihaplanma , salgılama problemleri vb. şikayetlerin ortadan kaldırılması için izlediğimiz tedavi yolu için linke tıklayınız.Yada daha detaylı bilgi için bilgi hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Bilgi hattı:0224 2-3-4-5-6-7-8
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/sfr-kss-enginar-karisimli-set.html
 • Safra

  Kesesi

  Mide

  Bulantısı