Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Saçta Sedef Hastalığı
Saçta Sedef Hastalığı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Saçta Sedef Hastalığı :

Başımda sedef çıktı bir türlü geçmiyor

Nedenini bilmediğim bir şekilde yaklaşık 6 ay önce başımda pul pul dökülme tarzı yaralar çıktı. Doğal şampuan, Antibiyotik ve kremler kullandım ama geçmedi; doktorum da yardımcı olamadı.

Bu arada saç derimde yaralardan oluşan iltihaplar çıktı ve patladığı yerde saç çıkmadı. Ne yaptıysam geçmedi. En son bir deri hastalıkları doktoru 'sedef olabilir' dedi.

Ne yapmam lazım?

Sedef hastalığı; özellikle diz kapaklarında, dirseklerde, ellerde, ayaklarda belde ve kafa derisinde ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Bu hastalıkta deri hücrelerinin bir kısmı normalden daha hızlı çoğalarak o bölgelerde kalın, beyazdan kırmızıya değişen renklerde yama gibi döküntülere sebep olurlar.

Çoğunlukla yetişkinlerde görülmekle beraber, çocuklarda da hastalık belirtileri ortaya çıkabilir. Normal olarak deri hücreleri yavaş yavaş gelişirler ve 28 gün sonra en üstteki tabaka kendiliğinden dökülür. Alttan olgunlaşıp gelen yeniler, dökülenlerin yerlerini alır. Sedef hastalığında ise alttaki hücreler henüz olgunlaşmadan 3-6 gün içinde üste çıkarak yerleşir ve o bilindik plakları oluşturur.

Sedef hastalığının kesin sebebi bilinmemekle beraber, çoğu vakada kalıtımın rolü ön plana çıkar. Bununla birlikte Bağışıklık Sistemi bozuklukları, soğuk ve kuru iklim, deri yaralanmaları, mikrobik hastalıklar, bazı ilaçlar, endişe ve stresin de hastalığın gelişiminde etkili olabileceği varsayılır. Hastalığın belirtileri çok çeşitlilik gösterir ve farklı tablolar içerisinde ortaya çıkabilir.

Hafif seyreden vakalarda küçük döküntüler görülür. Orta şiddetlilerde üstü beyaz kabukla kaplı kırmızı kabarık döküntüler belirginleşirken; şiddetli vakalarda bu tabloya kaşıntı ve hassasiyet de eklenir. Döküntüler kendi aralarında birleşerek büyük alanları kaplar ve harita benzeri görünüme bürünebilir.

Cildi nemli tutun

Eklemlerde ağrı ve şişlik, el ve ayak tırnaklarında bozukluk, sedef döküntüleri ile beraber görülebilen tablolardır. Tüm belirtiler hiç tedavi uygulanmasa bile kendiliğinden ortadan kaybolup bir süre gizlenebilirler. Genellikle hastalığın görüntüsüne ve hastanın hikayesine dayanılarak teşhis konulabilir. Hafif vakalarda mantar enfeksiyonlarından ayırmak için özel bazı tetkikler gerekir ama genellikle ileri tetkike ihtiyaç yoktur. Sedef tedavisi; önce cildi nemli ve yumuşak tutmakla başlar.

Bunun yanında; döküntüleri söndürmeye yönelik kremler, losyonlar, mor ötesi ışın tedavisi ve bağışıklık sistemini baskılayan tabletler kullanılır. Sizin gibi kafa derisinde döküntü olan hastalar özellikle şampuan formundaki ilaçlardan fayda görür. İlaçlar belirtileri kontrol altında tutmakla beraber, bu hastalık için henüz kesin tedavi yoktur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Gamze Burcuselam ben gamze 23 yaşındayım saçlarımda sedef var bu sedefi nasıl tedavi edebilirim hangi bitkiler iyi gelir. siz hangi bitkileri öneriyorsunuz. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum teşekkürler iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar.
 • Firdevs Yıldızsaclarımda sefes var ne yapmaıyım cok kasıntı oluy yenı başladı
 • Şifa Market-saç derisinde kızarıklıklar ve derinin pu pul dökülmesi -saçta fazla yağlanma -kaşıntı-akıntılı iltihaplanma-saç derisi üzerinde küçük kabarıklıkların olması Belirtileriniz bunlarsa linki tıklayabılırsınız. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/sc-egzms-argan-karisimli-set.html
 • Aysel KalaySaçının belirli yerlerinde Pul pul dökülenbir sedef var neler surmeliyim
 • Şifa MarketSiyah Çörek Otu Yağı soğuk pres sıkma yöntemi ile elde edilmiş olup %100 tamamen saftır ve katkı maddesi yoktur. ürün linktedir. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/herboil-corekotu-yagi-250-ml.html
 • Saçta

  Sedef

  Hastalığı