Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Saçlı Deride Kaşıntı
Saçlı Deride Kaşıntı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Saçlı Deride Kaşıntı hakkında genel bilgiler;

Kepek ve saç derisindeki kaşıntı kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Şiddetli olduğunda uykusuzluğa, gerginliğe ve depresyona neden olabilir... Saç derisinde kepeklenmeyle beraber oluşan kaşıntısının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini bu sayfamız üzerinden öğrenebilirsiniz...Saçlı deride kaşıntı durumu hakkında tüm merak ettikleriniz bu makalemizde yer almaktadır...

Seboreik egzema ve kepek saçlı deride kaşıntı ile seyreden kepeklenme durumudur. Ancak seboreik egzema ve kepek farklı hastalıklardır. Kepek hastalığında, iltihap ve kızarıklık olmadan saçlı deride yaygın ince kepeklenme görülür.

Seboreik egzemada ise kepek ile beraber, saçlı deri, yüz ve gövdede iltihaplı, kızarık alanlar ve kabuklanma oluşur. Seboreik egzema, yüz bölgesinde özellikle kaşlarda, kirpiklerde, burun kenarı ve kulak arkasında görülür. Vücutta ise göğüs ön yüzünde , sırtta ve hatta göbek deliğinde ortaya çıkabilir. Hastalığın bölgesel şiddeti ve yoğunluğu her hastada farklıdır.

Seboreik egzemanın nedeni bu bölgelerde deride hücre atılımının hızlanmasıdır. Normal bir saçlı deride yaklaşık 3700 hücre/sq cm varken kepekte 25 000, seboreik egzemada ise 76000‘dir.

Seboreik egzemanın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Pityrosporum ovale mikroorganizması, bağışıklık sistemi, atmosferik koşullar ve Stres seboreik egzemayı etkiler. Yaz aylarında özellikle tatillerde seboreik egzemanın azaldığı , hatta kaybolduğu bilinmektedir.

P.ovale derimizde zaten var olan bir mantar türüdür. Seboreik egzemalı hastalarda P.ovale normalde bulunduğundan daha yüksek sayıdadır. Ayrıca seboreik egzema hastaları mantar ilaçları ile iyileşebilmektedirler.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Saçlı

Deride

Kaşıntı