Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Romatizma Testleri
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın

Romatizma Testleri

 

Romatizma Testleri Hakkında Genel Bilgiler

Romatizma testleri hakkında merak ettikleriniz ve daha fazlası için aşşağıdaki makaleye bakabilirsiniz....

 

Testler neden yapılır ?

Testler (veya araştırmalar) artriti olan hastalar üzerinde uygulanır. Testlerin amacı şunlar olabilir:
- Tanı koymak
- Hastalığınızla ilgili diğer olasılıkları elemek
- Artritinizin ne kadar aktif olduğunu değerlendirmek
- Artritinizin nasıl ilerleyeceğini tahmin etmek
- En iyi tedavi şeklini belirlemek
- İlaç tedavisinin etkililiğini izlemek


Teşhis Neye Dayanılarak Konur

Birçok Artrit çeşidi olduğunu bilmekteyiz. Doktorunuz üç grup bilgi ile artrit tanısını koyacaktır.
- Klinik geçmişiniz: Doktorunuza söyledikleriniz
- Klinik muayene: Doktorunuzun sizi muayene ederek buldukları
- Test sonuçları: Daha ciddi nedenleri elemek için yapılabilir


--------------------------------------------------------------------------------

Ne Tip Testler Vardır ?

Kan Testleri
Birçok test çeşidi vardır ve bunlardan bazıları daha sık kullanılır. Örneğin kan grubunuz araştırılıyorsa doktorunuz sadece bunun üzerinde çalışabilir. Kan genellikle kolunuzdaki bir toplar damardan doktor, hemşire ya da flebetomist (kan almak için eğitilmiş kişi) tarafından alınır. Koruyucular içeren farklı şişelerde depolanır daha sonra laboratuvarda analiz edilir. Bir şişe kanla genellikle bir grup test yapılabilir ve diğer testler için kullanılamaz.

Bu testlerin sonuçları hemen belli olmayabilir. Bazı testlerin sonuçlarının gelmesi günler hatta haftalar alabilir. Kan sonuçları günden güne fark edebilir bu son derece normaldir ve bazı ölçütlerde küçük değişkenler önemli olmayabilir.

Kan testleri tanı koymada, hastalığın ya da ilaç yan etkilerinin takibinde yararlı olabilir. Antikorların takibinde bazı kan testleri kullanılabilir. Normal vücut bakterilerle virüslerle veya antijen dediğimiz yabancı maddelerle savaşmak için antikorlar üretir. Fakat otoimmün hastalıklar dediğimiz bazı hastalıklarda, antikorlar vücudun kendi dokularına saldırabilirler. Kanda farklı antikor tiplerinin tespiti, değişik artrit formlarının test edilmesine yardımcı olabilir.

Kan testlerinden elde edilen en önemli tahliller aşağıda listelenmiştir:


Tam Kan Sayımı (FBC): Bu test, doktorunuzun anemi veya kansızlığınız (hemoglobin eksikliği) ve akyuvarlarımız (enfeksiyonlarla savaşan hücreler) ve trombosit (kanı pıhtılaştıran hücreler) düzeylerinizin normal olup olmadığına karar vermesini sağlar. Artiritli hastaların kan sayımında genellikle az sayıda anormallik vardır. Bu durum çeşitli ilaç tedavilerine bağlı olarak da ortaya çıkabilir.


Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESR) Bu basit testle kırmızı kan hücrelerinin tüp içindeki çökme hızlarına bakılır. Bu artritinizin ne kadar enflamasyona neden olduğunu gösterir ve artrit düzeldikçe bu ölçüm de düzelir. Eritrosit sedimentasyon hızı yaşla artar ve kadınlarda erkeklerden daha yüksek olma eğilimindedir. Örneğin 65 yaşında bir kadında normallik üst sınırı 35 mm/st’dir. Bazı laboratuarlar, enflamasyon seviyesini ölçmek için, plazma viskozite (PV) veya C-reaktif protein (CRP) gibi farklı metotlar kullanırlar.


Biyokimyasal Profil Bazı kan testleri karaciğer veya böbrek fonksiyonlarınızı gösterir. Bu testler ayrıca tuz derecesini ve kalsiyum düzeylerini de gösterir. Bunların tamamı artritten veya tedaviden etkilenebilir.


Romatoid Faktörü (RF) Bu faktör, Romatoid artritli bazı bireylerde bulunan bir antikordur. Sadece Romatoid artritli hastalarda bulunmaz. Artriti olmayan ve bu antikoru bulunduran bireyler olabileceği gibi Romatoid Artritli hastaların 1/3’ünde bu antikor bulunmayabilir. Diğer bulgularla birlikte değerlendirildiğinde faydalı bir testtir. Testin pozitif olması Romatoid Artritinizin olduğu anlamına gelmez. Romatoid faktör miktarı bir rakamla belirtilir. Ankilozon spondilit, reaktif artrit denilen enflamatuar artrit tipinde bu test negatiftir.


Antinükleer Antikorlar (ANA) Bazı artrit türlerinde kanda bu antikorlar bulunur. Bunlar genellikle eklemler dışındaki bazı vücut organlarını (böbrekler gibi) etkileyen hastalıklardır. Antinükleer antikorlar, Sjögren sendromu ve skleroderma gibi bağ dokusu hastalıklarında sıklıkla görülürler ve bu test özellikle lupusun (sistemik lupus eritematosus, veya SLE) görüntülenmesi son derece uygundur. Doğru tanı koymaya yardımcı olmak üzere çok sayıda antinükleer antikor mevcuttur.


Ürat Hepimizin kanında ürat bulunmaktadır. Proteinlerin yıkım ürünüdür ve idrarla atılır. Eğer düzeyi yükselirse, özellikle el ayak eklemlerinde kristal olarak birikebilirler. Bu kristaller gut adı verilen şiddetli enflamasyona neden olur. Kandaki ürat düzeyi teşhise yardımcı olabilir ve tedaviye yanıtı değerlendirmede kullanılabilir.


Diğer Kan Testleri Şu Şu ölçümleri yapmak üzere kullanılan diğer testler:

- Kompleman (lupusta hastalık aktivitesini gösterir)
- İmmünoglobulinler (enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur ve bazı hastalıklarda değişebilir)
- Artiriti tetikleyebilen çeşitli enfeksiyonlara karşı hareket eden antikorlarGenetik Çalışmalar Bazen tanı koymak için genetik çalışmalar yapılması gerekebilir. Örneğin Ankilozon Spondilit hastalığı ile ilişkili olabilecek HLA – B27’nin olup olmadığına bakılabilir. Çoğu vakalarda genetik çalışmalar faydalı değildir.

Dikkat: Eğer doktorunuz tarafından, ilaç etkilerinin gözlenebilmesi için bir takım kan testleri yaptırmanız gerektiği söylendiyse bunları yaptırmanız son derece önemlidir.


Röntgen Filmleri Eklem ve kemiklerinizin görüntülenmesi için röntgen filmleri en çok kullanılan testlerdendir. Röntgen filmleri hastanenin özel bir bölümünde (radyoloji), size vücudunuzun hangi kısmının filminin çekileceğini söyleyen teknisyenler tarafından çekilir. Göğüs hastalıklarının artrit ile bağlantılı olduğu düşünüldüğünden romatoloji bölümlerine gelen hastalardan genellikle röntgen filmi istenir.

Filmin çekilmesi için X ışınları vücudunuzdan geçirilerek ve röntgen filminde toplanır. Bu film daha sonra basılır ve izlenir. Standart flimler kemik dışı dokulardaki problemleri nadiren gösterirken ana kemik moleküllerini göstermede özellikle iyidirler. Bunun sonucunda, artrit oluşumunun ilk evresi çok iyi gözlenemeyebilir. Fakat, doktora kemikteki hasar görmüş bölgeler gibi artrit tanısı koymada yardımcı olabilecek öğeleri gösterebilirler.

Normal bireylerde kemiklerin röntgen görüntüsü değişkendir ve yaşla beraber, bu görüntülerde değişiklikler meydana gelebilir. Örneğin, ağrıları olmayan kişilerde bile yaşa bağlı değişiklikler röntgen filmlerinde görülebilir. Sıklıkla eklem içinde veya çevresinde şiddetli enflamasyona rağmen röntgen filmleri normal olabilir. Buna ek olarak, röntgen filmlerinde anormallik görülürse de bu ağrı, şişlik ya da tutukluğun nedeni olmayabilir. Bundan dolayı doktorunuz sadece röntgen filmlerine dayanarak değil fizik, muayene ve diğer testlerle birlikte değerlendirme yapılacaktır.


Diğer Görüntüleme Yöntemleri
Eklem ya da standart röntgen filmi yanında film çekmek ve röntgen filmi kullanmak için farklı görüntüleme metotları mevcuttur:

Bu film kemiklere şiddetli hasrı göstermektedir.


Artrografi: Röntgen filmini daha ayrıntılı görmek için ekleme bir miktar boya enjekte edilir. Bazen de boya damar içine enjekte edilerek dolaşım değerlendirilebilir (buna arteriyogram veya venogram adı verilir).


Bilgisayarlı Tomografi (CT) Bu yöntem, vücut bölümleri ya da ‘dilimlerinin’ görüntülerini kaydeden x-ışınları kullanır. Bu çok sayıda görüntü daha sonra bir bilgisayar aracılığıyla kesitsel resimlere dönüşür. Bilgisayarlı tomografi iskeletin ayrıntılı biçimde görüntülenmesini sağlar, fakat aynı zamanda sıradan bir röntgen filminde görülmeyecek kaslar gibi diğer dokuların da görülmesini sağlar.


İzotop Kemik Tarama İzotop gama ışını denilen bir kimyasal türü yayan kimyasaldır. İzotopun küçük bir miktarı kana verilir ve kemikler tarafından alınır. Gama ışınları özel bir kamerayla tutulur ve bu bilgi kemiğin hangi bölgelerinde enflamasyon olduğunu gösteren bir görüntü oluşturan bilgisayara gönderilir. Verilen radyasyon dozu oldukça azalır ve hızlı bir şekilde idrarla atılır.


Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) Güçlü bir manyetik alanda yüksek frekanslı radyo dalgalarını kullanır. Radyo dalgaları vücut dokularında su molekülleri ile etkileşir ve geri dönen sinyaller bilgisayar ile işlenerek vücut görüntülemesi sağlanır. MRI röntgen filmi ile tespit edilemeyen özellikle kıkırdak tendonlar ve sinirler gibi yumuşak dokuların görüntülenmesini sağlar. MRI sıklıkla yumuşak dokulardaki erken ve küçük bozuklukları tespit etmek için kullanılır. Enflamasyon bulguları da görüntülenir. Özellikle omur ve diz için faydalıdır. MRI görüntüleme bireyler arsında farklılık gösterir ve çoğunluğu normaldir ve sonucun isteği yapan doktor tarafından değerlendirilmesi önemlidir.


Dual Enerji X Işını Absorbsiometre (DEXA) Bu görüntüleme yöntemi kemik yoğunluğunu ölçmek için kullanılır ve osteoporozun tanı ve takibinde özellikle özellikle faydalıdır.


Ultrason Bu görüntüleme yöntemi vücut içindeki görüntüleri oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Eklemlerin ve tendonların çevresinde sıvı toplanıp toplanmadığını görmek için uygulanan yöntem, osteoporoz riskini belirlemek içinde kullanılmaktadır.


Sinoviyal sıvı Analizi

Bütün hareketli eklemler kayganlık için az miktarda sıvı içerirler. Eğer bu artarsa eklem şişebilir. Bu sıvının incelenmesi enfeksiyonların veya gutun tespitinde önemli olabilir muayene için iğne veya şırınga ile eklemden sıvı alınır. İğne kemiğe değil kemikler arasındaki eklem boşluğuna sokulur. Kan testinden daha fazla can yakıcı değildir. Sıvının alınması rahatsızlık ve şişliğe de iyi gelir. Sıvı daha sonra laboratuarda incelenir. Rengine ve berraklığına bakılır ve mikroskop altında kan hücreleri, kristal ve bakteri için incelenir.


Biyopsi
Biyopsi vücuttan küçük bir doku parçasının alınmasıdır; bu doku parçası mikroskop altında incelenebilir. Biyopsi vücuttaki hemen hemen her dokuya yapılabilir ve genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Yalnızca, tanı için mutlaka gerekli görüldüğü takdirde yapılır. Bazı artrit türleri vücudun her yerini etkileyebilir. Bunun anlamı doğru tanı koymak uygun tedaviye başlamak için dokunun mikroskop altında incelenmesi gerektiğidir.


İdrar Testi
İdrar testi tanı koymada ve spesifik ilaç tedavisini kontrol etmede kullanılır.


Daha Az Kullanılan Testler
Bu testler şunlardır:
Artroskopi Diz gibi bir eklemin içine bakmak için kullanılan bir tür teleskoptur. Bu muayene, eklemi doğrudan değerlendirmek, biyopsi yapmak veya menisküs ameliyatı gibi cerrahi işlemler gerçekleştirmek için kullanılır. Ve gerektiğinde lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Sinir İletimi Çalışmaları / Elektromiyografi (NSCI/EMG) Bu testler birbirinden farklı olsalar da aynı zamanda yapılırlar. Bu testler, sinir ve kasların doğru çalışıp çalışmadığını değerlendirmek için kullanılmaktadır. Sinir iletimi çalışmaları uyarıların sinirlerden kaslara iletimini ölçerken, EMG bu uyarılar sonucu kasta oluşan elektiriksel aktiviteyi ölçer.

Elektirokardiyogram (ECG) Kalbin nasıl çalıştığını görmek için kullanılır. Kalp bazı artrit türleri ile romatizmalardan etkilenebilir.

Pulmoner Fonksiyon Testleri (PFT) Bu testler akciğerin nasıl çalıştığını gösteren üfleme testleridir. Akciğerler artritin kendisinden ve nadiren de uygulanan tedaviden etkilenebilir.
Terimler

Anestezik : Algı azaltıcı ilaç. Lokal anestezikler ile vücudun belli bir kısmının algısı azaltılır. Genel anestezik ile hastanın şuuru kapanır.

Antijenler : Vücudun yabancı ya da potansiyel olarak tehlikeli olarak algıladığı maddelerdir. Antijenler vücutta antikor tepkisinin ortaya çıkmasına neden olur.

Kompleman : Kanda bulunan bir enzim sistemidir. Enzim, vücutta biyolojik reaksiyonun ortaya çıkmasına neden olan maddedir. Kompleman basamaklı bir enzim sistemidir, bunun anlamı reaksiyonların başlamasını sağlamak üzere farklı enzimlerle birbiri ardına aktif hale geçiyor olmalarıdır. 19 farklı proteinden oluşan kompleman sistemi yabancı maddelerin veya mikroorganizmaları zararsız hale dönüştürerek fakat aynı zamanda enflamasyon oluşmasını sağlayarak vücudun savunma sisteminde önemli bir rol oynar. Kan, komplemanın başlıca elemanlarınının ne kadarının kanda bulunduğunu bulmak bulmak için test edilir.

Hemoglobin : Kırmızı kan hücrelerinin içinde bulunur ve kana rengini veren pigmenti içerir. Oksijenle birleşip ayrışabildiğinden oksijenin vücutta taşınmasına yardım eder.

HLA – B27 ( İnsan lökosit antijeni ) : HLA-B ailesine ait HLA genlerinden biridir. HLA-B27, Ankilozan Spondilit hastalarında tek belirleyici olmasa da bu durumdaki hastaların %95’inde bulunur. Fakat genel nüfusun da %8’inde mevcuttur. Reaktif artrit ve psöriyatik artrit gibi diğer hastalıklar da HLA-B27 ile ilişkili olabilir.

İmmünoglobulinler : Belirli enfeksiyonlara karşı bağışıklıktan sorumlu olan bir kan proteini kategorisidir.

Plazma (kan plazması) : İçinde kan hücrelerinin bulunduğu açık renkli bir sıvıdır. Mineral tuzlar, protein ve eser elementler içerir.

 

ROMATİZMA HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE YARDIMCI OLARAK KULLANILAN %100 BİTKİSEL ÜRÜNLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN...   

 

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • Romatizmaya Ne İyi Gelir
 • Eklem İltihabı
 • Diz Eklem Ağrısı
 • İltihablı Romatizma
 • Romatizma İçin Şifalı Bitkiler
 • Artirit Tedavisi
 • Sjögren Sendromu 2
 • Romatizma Belirtisi
 • Kas Romatizması Bitkisel Tedavi
 • Parmak Eklem Ağrısı
 • İltihaplı Romatizma İlaçları
 • Eklem Ağrılarının Belirtileri
 • Kanda Romatizma Belirtileri
 • Romatizma İlaç İsimleri
 • Disk Kaymasında Ne Olur?
 • Romatizmada Kocakarı İlaçları
 • Eklem Romatizması Belirtileri
 • Yumuşak Doku Romatizma
 • Eklem Bacaklılar
 • Eklem Sıvısı
 • Eklem Kireçlenmesi
 • Eklem Ağrılarının Nedenleri
 • Eklem Çeşitleri Nelerdir
 • İbrahim Saraçoğlu Romatizma
 • Eklem Ağrıları Tedavisi
 • İltihaplı Romatizma Nedir
 • Eklem Sağlığı
 • Diz Eklem Ağrıları
 • Kas Eklem Ağrıları
 • Eklem Ağrılarının Tedavisi
 • İltahaplı Romatizma
 • Eklem İltihabı Tedavisi
 • Eklem Kıkırdağı
 • Bacak Eklem Ağrıları
 • Eklem Kireçlenmesi Tedavisi
 • Romatizma Kaplıcaları
 • Eklem Yerlerinde Ağrı
 • Eklem Hastalıkları Nelerdir
 • Romatizma Çayı
 • Palindromik Romatizma
 • Diz Eklem Rahatsızlıkları
 • Romatizma İlaçları Nelerdir
 • Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar
 • Romatizmaya İyi Gelen Şifalı Bitkiler
 • Romatizmaya Hangi Bitki İyi Gelir
 • Romatizmada Sülük Tedavisi
 • Romatizmayı Tetikleyen Yiyecekler
 • İltihaplı Romatizma Tedavi Yöntemleri
 • Bitkisel Romatizma Tedavisi
 • Romatızma Tedavısı
 • Ayağın Ortasında Duyulan Sancı
 • Mafsal Ağrısı
 • Namaz Ve Romatizma
 • Ameliyat Gündeme Geldiğinde
 • Romatizma
 • Romatizmanın Tedavisi
 • Romatizma Tedavi
 • Romatizmanın Belirtileri
 • Eklem Romatizma
 • Eklem Romatızması
 • Eklem Ağrıları
 • Eklem Ağrısı
 • Eklem Tedavisi
 • Eklem Çeşitleri
 • Eklem Romatizma Tedavisi
 • Romatizma Nedir
 • Eklem Romatizmasının Tedavisi
 • Eklem Romatizma Belirtileri
 • Eklem Romatizmasının Belirtileri
 • Romatizma Hastalığı
 • Romatizma Hastalıkları
 • İltihaplı Romatizma Tedavisi
 • Eklem Hastalıkları
 • Oynar Eklem
 • Romatizma Bitkisel
 • Eklem Hastalığı
 • Eklem Romatizması Tedavi
 • Romatizma Bitkisel Tedavi
 • İltihaplı Romatizma Belirtileri
 • Romatizma Ağrıları
 • Romatizma Çeşitleri
 • Romatizma Ağrısı
 • Eklem Ve Kaslar
 • Romatizma Tedavisi Bitkisel
 • Romatizmanın Bitkisel Tedavisi
 • Romatizma İlacı
 • Eklem Romatizmaları
 • Eklem Ağrıları Nedenleri
 • Şifalı Bitkiler Romatizma
 • Romatizma Kremi
 • Eklem Romatizması Nedir
 • Eklem Ağrılarının Sebepleri
 • Eklem Ağrısının Sebepleri
 • Sakroiliak Eklem
 • Romatizma Kremi
 • Eklem Çeşitleri Nedir
 • Romatizma Doktoru
 • Romatizma Kremleri
 • Parmak Eklem Ağrıları
 • Eklem Ağrıları İçin
 • Çocuklarda Romatizma
 • El Eklem Ağrıları
 • Romatizma
 • Eklem İlaçları
 • Artrit Romatizma
 • Romatizma Doktorları
 • Romatizma Testi
 • Romatizma Nedenleri
 • Romatizma
 • Akut Eklem Romatizması
 • Eklem Ağrısı Tedavisi
 • Romatizma Testleri
 • Eklem Rahatsızlıkları
 • Eklem Ağrısı Nedenleri
 • Romatizmaya Bitkisel Çözüm
 • Romatizma Belirtileri Nelerdir
 • Eklem Faresi
 • Romatizmanın Belirtileri Nelerdir
 • Romatizma Neden Olur
 • Kanda Romatizma
 • Kandaki Romatizma
 • Romatizma Tahlili
 • Eklem İltihabı Belirtileri
 • Romatizma Tahlilleri
 • Çocuklarda Eklem Ağrısı
 • İltahaplı Eklem Romatizması
 • Romatizma İltihabı
 • Eklem İltihaplanması
 • İltihaplı Romatizma Hastalığı
 • Siyatik Romatizma
 • Ayak Eklem Ağrıları
 • İltihaplı Romatizma Çeşitleri
 • Omuz Eklem Ağrıları
 • Romatizma Tedavisi
 • İntihaplı Romatizma
 • Eklem Bağları
 • Romatizma Dergisi
 • Bitkisel Romatizma İlaçları
 • Diz Eklem Hastalıkları
 • Gizli Romatizma
 • Ellerde Romatizma
 • Eklem Ağrilarina Son
 • Eklem İltihabı Nedir
 • Eklem Faresi Nedir
 • Eklem Yeri Ağrıları
 • Kronik Romatizma
 • Kanda Romatizma Nedir
 • İltaplı Romatizma
 • Sakroiliak Eklem Ağrısı
 • Ayaklarda Romatizma
 • İntahaplı Romatizma
 • Eklem
 • Romatizmam
 • Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler
 • Romatizmaya İyi Gelen Kaplıcalar
 • Romatizmaya İyi Gelen Bitki
 • Romatizmaya Şifalı Bitkiler
 • Romatizmaya Bağlı Baş Ağrısı
 • Romatizmanın Nedenleri
 • Romatizmanın Kalbe Etkisi
 • Romatizmanın Çeşitleri
 • Romatizmanın Zararları
 • Romatizmanın Sebepleri
 • Romatizmanın Vücutta Oluştuğu Yerin Yapısı Nasıldır
 • Romatizmanın Kalbe Vurması
 • Romatizmada Bitkisel Tedavi
 • Romatizmada Beslenme
 • Romatizmada Ozon Tedavisi
 • Romatizmada Kan Değerleri
 • Romatizmada Kortizon Tedavisi
 • Romatizmada Kullanılan İlaçlar
 • Romatizmada En İyi Doktor
 • Romatizmadan Nasıl Kurtulunur
 • Romatizmadan Korunma Yolları
 • Romatizmayı Tedavi Eden Bitkiler
 • Romatizma Tedavileri
 • İbrahim Saraçoğlu Romatizma Tedavisi
 • Romatizma Tedavisi Nasıl Yapılır
 • Romatizma Bitkisel Tedavi
 • Romatizmaya Bitkisel Tedavi
 • Romatizma İçin Bitkisel Çözüm
 • Romatızma Tedavısı
 • Adnan Saraçoğlu
 • İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavisi
 • Romatizma Bitkisel Tedavisi
 • Acı Veren Ayaklar
 • Ağrıyan Ayaklar
 • Ağrıyla Uyanma
 • Akut Gut
 • Bel Ağrısında Ağrı Dindirici İlaçlar
 • Arka Ağrısında Yatak Seçimi - Yatış Şekli
 • Artirit
 • Altiritte Genel Görünüm
 • Asit Ürik
 • Gut Tipleri
 • Yalancı Gut
 • Arka Ağrılarının Önlenmesi Ve Tedavisi
 • Arka Ağrılarının Tedavisinde Yatak İstirati
 • Arka Ağrısı İçin İğneler
 • Mafsal Sertleşmesinde Kimler Hastalanır
 • Romatizmada 11-19 Yaşları Arasındakiler
 • Romatizmada Aile Planlaması Ve Gebelikten Korunma
 • Altiritli Hastaya Fizik Tedavisi
 • Ameliyat Ve Kalça Altiriti
 • Ankylosing Spondylitis (Mafsal Sertleşmesi)
 • Arka Ağrısı İçin Gelecekte Yapılıcak Çalışmalar
 • Arka Ağrısında Kıpırdamadan Oturup Acı Çekmek
 • Arka Ağrısında Korseler Ve Alçı Destekler
 • Artirit Hangi Eklemler?
 • Artirit Hangi Tendonlar?
 • Arterite Bağışıklık Kazandıranlar
 • Artiritin Yol Açtığı Başka Hastalıklarda Kullanılanlar
 • Artiritte Ayakların Durumu
 • Artiritte Dinlenmenin Önemi
 • Artiritte Tıbbi Kontrol
 • Ateşli Romatizma
 • Ateşli Romatizma İle Kalp Rahatsızlığı
 • Ateşli Romatizmaların Belirtileri
 • Ateşli Romatizmanın Nedeni
 • Ateşli Romatizmanın Ortadan Kalkma Sebebi
 • Artiritte Hastalığı Hafifletenler
 • Ayağın Anatomisi
 • Ayağın Arkasında Sancı
 • Ayağın Kanla Beslenmesi
 • Ayak Tarağında Sancı
 • Ayaklar Ve Ayak Bilekleri
 • Ayakta Gelişim
 • Ayakta Oluşan İntihaplı Şiş
 • Ayakta Sinirler
 • Bacaklarda Görülen Artirit
 • Bademcikler Ve Ateşli Romatizma
 • Başka Hastalıklarla İlgili Boyun Ağrısı
 • Romatizmada Bel Ağırısı
 • Romatizmada Bel Ağrısı Çekenler Otomobilde Ne Yapmalıdır
 • Romatizma Bel Ağrısında Büroda Çalışanlar
 • Romatizmada Bel Ağrısında Evde Duranlar
 • Romatizmada Bel Soğukluğu
 • Romatizmada Bilek Kanalı Sendromu
 • Romatizmada Bilek Sendromu Tedavisi
 • Bir Çeşit Zührevi Hastalık Mı?
 • Romatizmada Boyun Ağırısı İle İlğili Koşul Ve Etkenler
 • Bursitis
 • Romatizmada Cereyanda Kalmak Ve Sıcaklık
 • Diğer Romatizma Türleri
 • Romatizmada Diğer Tedavi Yöntemleri
 • Disk Kaymasında Gençler Yaşlanmaya Başlayınca
 • Disk Kaymasında Hastalar
 • Disk Kaymasından Kimler Etkilenir?
 • Disk Kaymasının Başlangıcı
 • Disk Kaymasının Belirtileri
 • Disk Kaymasının Daha Sonraki Etkileri
 • Disk Kaymasının Nedeni?
 • Fibrositis Veya ’nedeni Belirsiz Arka Ağrısı’
 • Genel Yumuşak Doku Romatizmasının Diğer Nedenleri
 • Kalp Romatizması 2
 • Romatizmada Kaynağı Başka Yerdeki Ağırılar
 • Kemik Ve Mafsal Romatizması
 • Kemik Ve Mafsal Romatizması Aşınma Veya Yaşlanma
 • Kemik Ve Mafsal Romatizması Yağlama Ve Onarım
 • Romatizmada Kol Ve Omuzlardaki Ağrı
 • Romatizmada Kortizon Ve Diğer Steroidler
 • Romatizmada Kristaller Ve Polarılmış Işık
 • Romatizmada Kristallerle Oluşan İltihap
 • Lokal Yumuşak Doku Romatizması
 • Lumbar Spondylosis (Bel Romatizması) Nedir
 • Romatizmada Mafsal Sertleşmesi İntihaplaşma
 • Omurga Urları
 • Romatizmal Artirit Kimlerde Görülür
 • Romatizma Aile Ve Cinsel Hayatı Etkilermi?
 • Romatizmada Cinsel Hayat
 • Romatizmal Artirit
 • Romatizmal Artirit Hangi Yaşta Görülür
 • Artirit Ne Kadar Yaygındır
 • Romatizmal Artirit Nedeni
 • Romatizmal Artirite Benzer Hastalıklar
 • Romatizmal Artiritle Aynı Zamanda Görülen Psoriasis
 • Romatizmal Artiritte Ağrı Ve Sancı
 • Romatizmal Artiritte Ne Olur?
 • Romatizmal Artiritte Renk Bozukluğu
 • Romatizmalı Çocuklarda Eğitim
 • Romatizmalı Kişilerde Aile Ve Aile Planlaması
 • Romatizmanın Gençler Üzerindeki Etkisi
 • Romatizmanın Sevdikleri Ve Sevmedikleri
 • Romatizmada Ruhi Dinlenme
 • Sistematik Lupus Erythenatosus
 • Romatizmada Soğuğa Karşı Duyarlılık
 • Still Hastalığı (Çocuklarda Romatizmal Artirit)
 • Still Hastalığı Nedir?
 • Still Hastalığı Ve Büyümenin Engellenmesi
 • Still Hastalığında Kimler Neden Hastalanır
 • Still Hastalığının Tedavisi
 • Romatizma 2
 • Romatizmada Tedavi
 • Romatizmada Yerinden Oynamış İç Omur Diskinin Ameliyatla Tedavisi
 • Yumuşak Doku Romatizması
 • Yumuşak Doku Romatizması Genel Ağrıları
 • Romatizma Tedavisinde Kullanılan Maddeler
 • Yumuşak Doku Romatizması Yaygınlığı
 • Zayıf Kemiklerin Tedavisi
 • Yumuşak Doku Romatizması Ve Kas Ağrıları
 • Romatizma

  Testleri