Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Romatizma Testleri

Romatizma Testleri

 

Romatizma Testleri Hakkında Genel Bilgiler

Romatizma testleri hakkında merak ettikleriniz ve daha fazlası için aşşağıdaki makaleye bakabilirsiniz....

 

Testler neden yapılır ?

Testler (veya araştırmalar) artriti olan hastalar üzerinde uygulanır. Testlerin amacı şunlar olabilir:
- Tanı koymak
- Hastalığınızla ilgili diğer olasılıkları elemek
- Artritinizin ne kadar aktif olduğunu değerlendirmek
- Artritinizin nasıl ilerleyeceğini tahmin etmek
- En iyi tedavi şeklini belirlemek
- İlaç tedavisinin etkililiğini izlemek


Teşhis Neye Dayanılarak Konur

Birçok Artrit çeşidi olduğunu bilmekteyiz. Doktorunuz üç grup bilgi ile Artrit tanısını koyacaktır.
- Klinik geçmişiniz: Doktorunuza söyledikleriniz
- Klinik muayene: Doktorunuzun sizi muayene ederek buldukları
- Test sonuçları: Daha ciddi nedenleri elemek için yapılabilir


--------------------------------------------------------------------------------

Ne Tip Testler Vardır ?

Kan Testleri
Birçok test çeşidi vardır ve bunlardan bazıları daha sık kullanılır. Örneğin kan grubunuz araştırılıyorsa doktorunuz sadece bunun üzerinde çalışabilir. Kan genellikle kolunuzdaki bir toplar damardan doktor, hemşire ya da flebetomist (kan almak için eğitilmiş kişi) tarafından alınır. Koruyucular içeren farklı şişelerde depolanır daha sonra laboratuvarda analiz edilir. Bir şişe kanla genellikle bir grup test yapılabilir ve diğer testler için kullanılamaz.

Bu testlerin sonuçları hemen belli olmayabilir. Bazı testlerin sonuçlarının gelmesi günler hatta haftalar alabilir. Kan sonuçları günden güne fark edebilir bu son derece normaldir ve bazı ölçütlerde küçük değişkenler önemli olmayabilir.

Kan testleri tanı koymada, hastalığın ya da ilaç yan etkilerinin takibinde yararlı olabilir. Antikorların takibinde bazı kan testleri kullanılabilir. Normal vücut bakterilerle virüslerle veya antijen dediğimiz yabancı maddelerle savaşmak için antikorlar üretir. Fakat otoimmün hastalıklar dediğimiz bazı hastalıklarda, antikorlar vücudun kendi dokularına saldırabilirler. Kanda farklı antikor tiplerinin tespiti, değişik Artrit formlarının test edilmesine yardımcı olabilir.

Kan testlerinden elde edilen en önemli tahliller aşağıda listelenmiştir:


Tam Kan Sayımı (FBC): Bu test, doktorunuzun anemi veya kansızlığınız (hemoglobin eksikliği) ve akyuvarlarımız (enfeksiyonlarla savaşan hücreler) ve trombosit (kanı pıhtılaştıran hücreler) düzeylerinizin normal olup olmadığına karar vermesini sağlar. Artiritli hastaların kan sayımında genellikle az sayıda anormallik vardır. Bu durum çeşitli ilaç tedavilerine bağlı olarak da ortaya çıkabilir.


Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESR) Bu basit testle kırmızı kan hücrelerinin tüp içindeki çökme hızlarına bakılır. Bu artritinizin ne kadar enflamasyona neden olduğunu gösterir ve Artrit düzeldikçe bu ölçüm de düzelir. Eritrosit sedimentasyon hızı yaşla artar ve kadınlarda erkeklerden daha yüksek olma eğilimindedir. Örneğin 65 yaşında bir kadında normallik üst sınırı 35 mm/st’dir. Bazı laboratuarlar, enflamasyon seviyesini ölçmek için, plazma viskozite (PV) veya C-reaktif protein (CRP) gibi farklı metotlar kullanırlar.


Biyokimyasal Profil Bazı kan testleri karaciğer veya böbrek fonksiyonlarınızı gösterir. Bu testler ayrıca tuz derecesini ve kalsiyum düzeylerini de gösterir. Bunların tamamı artritten veya tedaviden etkilenebilir.


Romatoid Faktörü (RF) Bu faktör, Romatoid artritli bazı bireylerde bulunan bir antikordur. Sadece Romatoid artritli hastalarda bulunmaz. Artriti olmayan ve bu antikoru bulunduran bireyler olabileceği gibi Romatoid Artritli hastaların 1/3’ünde bu antikor bulunmayabilir. Diğer bulgularla birlikte değerlendirildiğinde faydalı bir testtir. Testin pozitif olması Romatoid Artritinizin olduğu anlamına gelmez. Romatoid faktör miktarı bir rakamla belirtilir. Ankilozon spondilit, reaktif Artrit denilen enflamatuar Artrit tipinde bu test negatiftir.


Antinükleer Antikorlar (ANA) Bazı Artrit türlerinde kanda bu antikorlar bulunur. Bunlar genellikle eklemler dışındaki bazı vücut organlarını (böbrekler gibi) etkileyen hastalıklardır. Antinükleer antikorlar, Sjögren sendromu ve Skleroderma gibi bağ dokusu hastalıklarında sıklıkla görülürler ve bu test özellikle lupusun (sistemik Lupus eritematosus, veya SLE) görüntülenmesi son derece uygundur. Doğru tanı koymaya yardımcı olmak üzere çok sayıda antinükleer antikor mevcuttur.


Ürat Hepimizin kanında ürat bulunmaktadır. Proteinlerin yıkım ürünüdür ve idrarla atılır. Eğer düzeyi yükselirse, özellikle el ayak eklemlerinde kristal olarak birikebilirler. Bu kristaller gut adı verilen şiddetli enflamasyona neden olur. Kandaki ürat düzeyi teşhise yardımcı olabilir ve tedaviye yanıtı değerlendirmede kullanılabilir.


Diğer Kan Testleri Şu Şu ölçümleri yapmak üzere kullanılan diğer testler:

- Kompleman (lupusta hastalık aktivitesini gösterir)
- İmmünoglobulinler (enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur ve bazı hastalıklarda değişebilir)
- Artiriti tetikleyebilen çeşitli enfeksiyonlara karşı hareket eden antikorlarGenetik Çalışmalar Bazen tanı koymak için genetik çalışmalar yapılması gerekebilir. Örneğin Ankilozon Spondilit hastalığı ile ilişkili olabilecek HLA – B27’nin olup olmadığına bakılabilir. Çoğu vakalarda genetik çalışmalar faydalı değildir.

Dikkat: Eğer doktorunuz tarafından, ilaç etkilerinin gözlenebilmesi için bir takım kan testleri yaptırmanız gerektiği söylendiyse bunları yaptırmanız son derece önemlidir.


Röntgen Filmleri Eklem ve kemiklerinizin görüntülenmesi için röntgen filmleri en çok kullanılan testlerdendir. Röntgen filmleri hastanenin özel bir bölümünde (radyoloji), size vücudunuzun hangi kısmının filminin çekileceğini söyleyen teknisyenler tarafından çekilir. Göğüs hastalıklarının Artrit ile bağlantılı olduğu düşünüldüğünden romatoloji bölümlerine gelen hastalardan genellikle röntgen filmi istenir.

Filmin çekilmesi için X ışınları vücudunuzdan geçirilerek ve röntgen filminde toplanır. Bu film daha sonra basılır ve izlenir. Standart flimler kemik dışı dokulardaki problemleri nadiren gösterirken ana kemik moleküllerini göstermede özellikle iyidirler. Bunun sonucunda, Artrit oluşumunun ilk evresi çok iyi gözlenemeyebilir. Fakat, doktora kemikteki hasar görmüş bölgeler gibi Artrit tanısı koymada yardımcı olabilecek öğeleri gösterebilirler.

Normal bireylerde kemiklerin röntgen görüntüsü değişkendir ve yaşla beraber, bu görüntülerde değişiklikler meydana gelebilir. Örneğin, ağrıları olmayan kişilerde bile yaşa bağlı değişiklikler röntgen filmlerinde görülebilir. Sıklıkla eklem içinde veya çevresinde şiddetli enflamasyona rağmen röntgen filmleri normal olabilir. Buna ek olarak, röntgen filmlerinde anormallik görülürse de bu ağrı, şişlik ya da tutukluğun nedeni olmayabilir. Bundan dolayı doktorunuz sadece röntgen filmlerine dayanarak değil fizik, muayene ve diğer testlerle birlikte değerlendirme yapılacaktır.


Diğer Görüntüleme Yöntemleri
Eklem ya da standart röntgen filmi yanında film çekmek ve röntgen filmi kullanmak için farklı görüntüleme metotları mevcuttur:

Bu film kemiklere şiddetli hasrı göstermektedir.


Artrografi: Röntgen filmini daha ayrıntılı görmek için ekleme bir miktar boya enjekte edilir. Bazen de boya damar içine enjekte edilerek dolaşım değerlendirilebilir (buna arteriyogram veya venogram adı verilir).


Bilgisayarlı Tomografi (CT) Bu yöntem, vücut bölümleri ya da ‘dilimlerinin’ görüntülerini kaydeden x-ışınları kullanır. Bu çok sayıda görüntü daha sonra bir bilgisayar aracılığıyla kesitsel resimlere dönüşür. Bilgisayarlı tomografi iskeletin ayrıntılı biçimde görüntülenmesini sağlar, fakat aynı zamanda sıradan bir röntgen filminde görülmeyecek kaslar gibi diğer dokuların da görülmesini sağlar.


İzotop Kemik Tarama İzotop gama ışını denilen bir kimyasal türü yayan kimyasaldır. İzotopun küçük bir miktarı kana verilir ve kemikler tarafından alınır. Gama ışınları özel bir kamerayla tutulur ve bu bilgi kemiğin hangi bölgelerinde enflamasyon olduğunu gösteren bir görüntü oluşturan bilgisayara gönderilir. Verilen radyasyon dozu oldukça azalır ve hızlı bir şekilde idrarla atılır.


Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) Güçlü bir manyetik alanda yüksek frekanslı radyo dalgalarını kullanır. Radyo dalgaları vücut dokularında su molekülleri ile etkileşir ve geri dönen sinyaller bilgisayar ile işlenerek vücut görüntülemesi sağlanır. MRI röntgen filmi ile tespit edilemeyen özellikle kıkırdak tendonlar ve sinirler gibi yumuşak dokuların görüntülenmesini sağlar. MRI sıklıkla yumuşak dokulardaki erken ve küçük bozuklukları tespit etmek için kullanılır. Enflamasyon bulguları da görüntülenir. Özellikle omur ve diz için faydalıdır. MRI görüntüleme bireyler arsında farklılık gösterir ve çoğunluğu normaldir ve sonucun isteği yapan doktor tarafından değerlendirilmesi önemlidir.


Dual Enerji X Işını Absorbsiometre (DEXA) Bu görüntüleme yöntemi kemik yoğunluğunu ölçmek için kullanılır ve osteoporozun tanı ve takibinde özellikle özellikle faydalıdır.


Ultrason Bu görüntüleme yöntemi vücut içindeki görüntüleri oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Eklemlerin ve tendonların çevresinde sıvı toplanıp toplanmadığını görmek için uygulanan yöntem, Osteoporoz riskini belirlemek içinde kullanılmaktadır.


Sinoviyal sıvı Analizi

Bütün hareketli eklemler kayganlık için az miktarda sıvı içerirler. Eğer bu artarsa eklem şişebilir. Bu sıvının incelenmesi enfeksiyonların veya gutun tespitinde önemli olabilir muayene için iğne veya şırınga ile eklemden sıvı alınır. İğne kemiğe değil kemikler arasındaki eklem boşluğuna sokulur. Kan testinden daha fazla can yakıcı değildir. Sıvının alınması rahatsızlık ve şişliğe de iyi gelir. Sıvı daha sonra laboratuarda incelenir. Rengine ve berraklığına bakılır ve mikroskop altında kan hücreleri, kristal ve bakteri için incelenir.


Biyopsi
Biyopsi vücuttan küçük bir doku parçasının alınmasıdır; bu doku parçası mikroskop altında incelenebilir. Biyopsi vücuttaki hemen hemen her dokuya yapılabilir ve genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Yalnızca, tanı için mutlaka gerekli görüldüğü takdirde yapılır. Bazı Artrit türleri vücudun her yerini etkileyebilir. Bunun anlamı doğru tanı koymak uygun tedaviye başlamak için dokunun mikroskop altında incelenmesi gerektiğidir.


İdrar Testi
İdrar testi tanı koymada ve spesifik ilaç tedavisini kontrol etmede kullanılır.


Daha Az Kullanılan Testler
Bu testler şunlardır:
Artroskopi Diz gibi bir eklemin içine bakmak için kullanılan bir tür teleskoptur. Bu muayene, eklemi doğrudan değerlendirmek, biyopsi yapmak veya menisküs ameliyatı gibi cerrahi işlemler gerçekleştirmek için kullanılır. Ve gerektiğinde lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Sinir İletimi Çalışmaları / Elektromiyografi (NSCI/EMG) Bu testler birbirinden farklı olsalar da aynı zamanda yapılırlar. Bu testler, sinir ve kasların doğru çalışıp çalışmadığını değerlendirmek için kullanılmaktadır. Sinir iletimi çalışmaları uyarıların sinirlerden kaslara iletimini ölçerken, EMG bu uyarılar sonucu kasta oluşan elektiriksel aktiviteyi ölçer.

Elektirokardiyogram (ECG) Kalbin nasıl çalıştığını görmek için kullanılır. Kalp bazı Artrit türleri ile romatizmalardan etkilenebilir.

Pulmoner Fonksiyon Testleri (PFT) Bu testler akciğerin nasıl çalıştığını gösteren üfleme testleridir. Akciğerler artritin kendisinden ve nadiren de uygulanan tedaviden etkilenebilir.
Terimler

Anestezik : Algı azaltıcı ilaç. Lokal anestezikler ile vücudun belli bir kısmının algısı azaltılır. Genel anestezik ile hastanın şuuru kapanır.

Antijenler : Vücudun yabancı ya da potansiyel olarak tehlikeli olarak algıladığı maddelerdir. Antijenler vücutta antikor tepkisinin ortaya çıkmasına neden olur.

Kompleman : Kanda bulunan bir enzim sistemidir. Enzim, vücutta biyolojik reaksiyonun ortaya çıkmasına neden olan maddedir. Kompleman basamaklı bir enzim sistemidir, bunun anlamı reaksiyonların başlamasını sağlamak üzere farklı enzimlerle birbiri ardına aktif hale geçiyor olmalarıdır. 19 farklı proteinden oluşan kompleman sistemi yabancı maddelerin veya mikroorganizmaları zararsız hale dönüştürerek fakat aynı zamanda enflamasyon oluşmasını sağlayarak vücudun savunma sisteminde önemli bir rol oynar. Kan, komplemanın başlıca elemanlarınının ne kadarının kanda bulunduğunu bulmak bulmak için test edilir.

Hemoglobin : Kırmızı kan hücrelerinin içinde bulunur ve kana rengini veren pigmenti içerir. Oksijenle birleşip ayrışabildiğinden oksijenin vücutta taşınmasına yardım eder.

HLA – B27 ( İnsan lökosit antijeni ) : HLA-B ailesine ait HLA genlerinden biridir. HLA-B27, Ankilozan Spondilit hastalarında tek belirleyici olmasa da bu durumdaki hastaların %95’inde bulunur. Fakat genel nüfusun da %8’inde mevcuttur. Reaktif Artrit ve psöriyatik Artrit gibi diğer hastalıklar da HLA-B27 ile ilişkili olabilir.

İmmünoglobulinler : Belirli enfeksiyonlara karşı bağışıklıktan sorumlu olan bir kan proteini kategorisidir.

Plazma (kan plazması) : İçinde kan hücrelerinin bulunduğu açık renkli bir sıvıdır. Mineral tuzlar, protein ve eser elementler içerir.

 

 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Acı Veren Ayaklar Ağrıyan Ayaklar
 Ağrıyla Uyanma Akut Eklem Romatizması
 Akut Gut Altiritli Hastaya Fizik Tedavisi
 Altiritte Genel Görünüm Ameliyat Gündeme Geldiğinde
 Ameliyat Takvimini Somutlaştırma Ameliyat ve Kalça Altiriti
 Ankylosing Spondylitis (Mafsal Sertleşmesi) Arka Ağrılarının Önlenmesi Ve Tedavisi
 Arka Ağrılarının Tedavisinde Yatak İstirati Arka Ağrısı İçin Gelecekte Yapılıcak Çalışmalar...
 Arka Ağrısı İçin İğneler Arka Ağrısında Kıpırdamadan Oturup Acı Çekmek...
 Arka Ağrısında Korseler Ve Alçı Destekler Arka Ağrısında Yatak Seçimi - Yatış Şekli
 Arterite Bağışıklık Kazandıranlar  Artirit
 Artirit Hangi Eklemler? Artirit Hangi Tendonlar?
 Artirit Ne Kadar Yaygındır Artirit Tedavisi
 Artiritin Yol açtığı Başka Hastalıklarda Kullanıla... Artiritte Ayakların Durumu
 Artiritte Dinlenmenin Önemi Artiritte Hastalığı Hafifletenler
 Artiritte Tıbbi Kontrol Artrit Romatizma
 Asit Ürik Ateşli Romatizma
 Ateşli Romatizma İle Kalp Rahatsızlığı Ateşli Romatizmaların Belirtileri
 Ateşli Romatizmanın Nedeni Ateşli Romatizmanın Ortadan Kalkma Sebebi
 Ayağın Anatomisi Ayağın Arkasında Sancı
 Ayağın Kanla Beslenmesi Ayağın Ortasında Duyulan Sancı
 Ayak Eklem Ağrıları Ayak Tarağında Sancı
 Ayaklar ve Ayak Bilekleri Ayaklarda Romatizma
 Ayakta Gelişim Ayakta Oluşan İntihaplı Şiş
 Ayakta Sinirler Bacak Eklem Ağrıları
 Bacaklarda Görülen Artirit Bademcikler ve Ateşli Romatizma
 Başka Hastalıklarla İlgili Boyun Ağrısı Bel Ağrısında Ağrı Dindirici İlaçlar
 Bir Çeşit Zührevi Hastalık mı? Bitkisel Romatizma İlaçları
 Bitkisel Romatizma Tedavisi Bursitis
 Çene Eklem Ağrısı Cinsiyet ve romatizmalar
 Çocuklarda Eklem Ağrısı Çocuklarda Romatizma
 Diğer Romatizma Türleri Diğer Romatizmal Hastalıklar
 Disk Kaymasında Gençler Yaşlanmaya Başlayınca... Disk Kaymasında Hastalar
 Disk kaymasında ne olur? Disk kaymasından kimler etkilenir?
 Disk Kaymasının Başlangıcı Disk Kaymasının Belirtileri
 Disk Kaymasının Daha Sonraki Etkileri Disk kaymasının nedeni?
 Diz Eklem Ağrıları Diz Eklem Ağrısı
 Diz Eklem Hastalıkları Diz Eklem Rahatsızlıkları
 Dr Adnan Saraçoğlu Eklem
 Eklem Ağrıları Eklem Ağrıları İçin
 Eklem Ağrıları Nedenleri Eklem Ağrıları Tedavisi
 Eklem Ağrılarının Belirtileri Eklem Ağrılarının Nedenleri
 Eklem Ağrılarının Sebepleri Eklem Ağrılarının Tedavisi
 Eklem Ağrısı Eklem Ağrısı Nedenleri
 Eklem Ağrısı Tedavisi Eklem Ağrısının Sebepleri
 Eklem Ağrilarina Son Eklem Bacaklılar
 Eklem Bağları Eklem Çeşitleri
 Eklem Çeşitleri Nedir Eklem Çeşitleri Nelerdir
 Eklem Faresi Eklem Faresi Nedir
 Eklem Hastalığı Eklem Hastalıkları
 Eklem Hastalıkları Nelerdir Eklem İlaçları
 Eklem İltihabı Eklem İltihabı Belirtileri
 Eklem İltihabı Nedir Eklem İltihabı Tedavisi
 Eklem İltihaplanması Eklem Kıkırdağı
 Eklem Kireçlenmesi Eklem Kireçlenmesi Tedavisi
 Eklem Rahatsızlıkları Eklem Romatizma
 Eklem Romatizma Belirtileri Eklem Romatizma Tedavisi
 Eklem Romatizmaları Eklem Romatızması
 Eklem Romatizması  Eklem Romatizması Belirtileri
 Eklem Romatizması Nedir Eklem Romatizması Tedavi
 Eklem Romatizması Tedavisi Eklem Romatizmasının Belirtileri
 Eklem Romatizmasının Tedavisi Eklem Sağlığı
 Eklem Sıvısı Eklem Sıvısı Tedavisi
 Eklem Tedavisi Eklem Ve Kaslar
 Eklem Yeri Ağrıları Eklem Yerlerinde Ağrı
 El Eklem Ağrıları Ellerde Romatizma
 Enflamatuar Romatizmal Hastalıklar Fibromiyalji 3
 Fibrositis veya ’Nedeni Belirsiz Arka Ağrısı... Genel Yumuşak Doku Romatizmasının Diğer Nedenleri...
 Gizli Romatizma Gut Tipleri
 Gut Ve Yalancı Gut 3 Hamilelik 5
 Hekime Gitmeden Önce Yapılacak Hazırlıklar Hekimle Ve Diğer Sağlık Görevlileriyle Etkili İlet...
 Hormon Bozukluğu İle İlgili Romatizmal Hastalıklar... İbrahim Saraçoğlu Romatizma
 İbrahim Saraçoğlu Romatizma Tedavisi İlaçsız Romatizma Mücadelesi
 İltahaplı Eklem Romatizması İltahaplı Romatizma
 İltaplı Romatizma İltihablı Romatizma
 İltihaplı Eklem Romatizması İltihaplı Eklem Romatizması 2
 İltihaplı Hastalıkların Tedavisi İltihaplı Romatizma Belirtileri
 İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavisi İltihaplı Romatizma Bitkisel Tedavisi
 İltihaplı Romatizma Çeşitleri İltihaplı Romatizma Hastalığı
 İltihaplı Romatizma İlaçları İltihaplı Romatizma Nedir
 İltihaplı Romatizma Tedavi Yöntemleri İltihaplı Romatizma Tedavisi
 İltihaplı Romatizmanın Belirtileri İltihaplı Romatizmanın Tedavisi
 İntahaplı Romatizma İntihaplı Romatizma
 Jüvenil Romatoit Arterit Kalça Eklem Ağrısı
 Kalp Romatizması 2 Kanda Romatizma
 Kanda Romatizma Belirtileri Kanda Romatizma Nedir
 Kandaki Romatizma Karaciğer ve safra kesesi hastalıkları romatizma ...
 Kas Eklem Ağrıları Kas Romatizması 2
 Kas Romatizması 3 Kas Romatizması Bitkisel Tedavi
 Kemik Ve Mafsal Romatizması Kemik Ve Mafsal Romatizması Aşınma Veya Yaşlanma...
 Kemik Ve Mafsal Romatizması Yağlama ve Onarım Kronik Romatizma
 Kullandığınız İlaçlarla Etkileşimler Lokal Yumuşak Doku Romatizması
 Lumbar Spondylosis (Bel Romatizması) Nedir Lyme Hastalığı
 Mafsal Ağrısı Mafsal Ağrısı 2
 Mafsal Ezilmesi Mafsal Ezilmesi 2
 Mafsal Romatizması Mafsal Romatizması 2
 Mafsal Sertleşmesinde Kimler Hastalanır Müzmin Romatizmalar
 Namaz Ve Romatizma Omurga Urları
 Omuz Eklem Ağrıları Osteoartrit Tedavisinde İkinci Basamak
 Osteoporoz Tehlikesi Oynar Eklem
 Palindromik Romatizma Parmak Eklem Ağrısı
 Parmak Eklem Ağrıları Romatizma
 Romatizma Romatizma
 Romatizma 11 Romatizma 12
 Romatizma 13 Romatizma 14
 Romatizma 15 Romatizma 16
 Romatizma 17 Romatizma 18
 Romatizma 19 Romatizma 2
 Romatizma 3 Romatizma 4
 Romatizma 5 Romatizma 6
 Romatizma 7 Romatizma 8
 Romatizma 9 Romatizma Ağrıları
 Romatizma Ağrılarında Romatizma Agrılarında 2
 Romatizma Ağrısı Romatizma Aile Ve Cinsel Hayatı Etkilermi?
 Romatizma Bel Ağrısında Büroda Çalışanlar Romatizma Belirtileri 2
 Romatizma Belirtileri Nelerdir Romatizma Belirtisi
 Romatizma Bitkisel Romatizma Bitkisel Tedavi
 Romatizma Bitkisel Tedavi Romatizma Bitkisel Tedavisi
 Romatizma Çayı Romatizma Çeşitleri
 Romatizma Çeşitleri 2 Romatizma Dergisi
 Romatizma Doktorları Romatizma Doktoru
 Romatizma Hastalığı Romatizma Hastalıkları
 Romatizma İçin Bitkisel Çözüm Romatizma İçin Şifalı Bitkiler
 Romatizma İlaç İsimleri Romatizma İlacı
 Romatizma İlaçları Romatizma İlaçları 2
 Romatizma İlaçları 5 Romatizma İlaçları Nelerdir
 Romatizma İle İlgili Romatizmal Hastalıklar Romatizma İltihabı
 Romatizma İltihaplı Ateşli Romatizma İltihaplı- Ateşli
 Romatizma Kaplıcaları Romatizma Kimlerde Görülür?
 Romatizma Kremi Romatizma Kremi
 Romatizma Kremleri Romatizma Nasıl Geçer
 Romatizma Neden Olur Romatizma Nedenleri
 Romatizma Nedir Romatizma Nedir?
 Romatizma Şişinelerinde Romatizma Siyatik 1
 Romatizma Tahlili Romatizma Tahlilleri
 Romatizma Tedavi Romatizma Tedavileri
 Romatizma Tedavisi Romatızma Tedavısı
 Romatızma Tedavısı Romatizma Tedavisi Bitkisel
 Romatizma Tedavisi Nasıl Yapılır Romatizma Tedavisinde Kullanılan Maddeler
 Romatizma Tedavisinin Geleceği Romatizma Testi
 Romatizma Testleri Romatizma Ve Cinsel Yaşam
 Romatizma Ve Egzersiz Romatizma Ve Eklem İltihabı (Artrit)
 Romatizma Ve Eklem Problemleri Romatizma ve Eklem Problemleri
 Romatizma Ve Omurga Romatizma Yağı
 Romatizmada 11-19 Yaşları Arasındakiler Romatizmada Aile Planlaması Ve Gebelikten Korunma...
 Romatizmada Alınacak Sağlık Hizmetleri Romatizmada Bel Ağırısı
 Romatizmada Bel Ağrısı Çekenler Otomobilde Ne Yapm... Romatizmada Bel Ağrısında Evde Duranlar
 Romatizmada Bel Soğukluğu Romatizmada Beslenme
 Romatizmada Beslenme 2 Romatizmada Bilek Kanalı Sendromu
 Romatizmada Bilek Sendromu Tedavisi Romatizmada Bitkisel Tedavi
 Romatizmada Boyun Ağırısı İle İlğili Koşul Ve Etke... Romatizmada Cereyanda Kalmak ve Sıcaklık
 Romatizmada Cinsel Hayat Romatizmada Diğer Tedavi Yöntemleri
 Romatizmada En İyi Doktor Romatizmada Kan Değerleri
 Romatizmada Kaynağı Başka Yerdeki Ağırılar Romatizmada Kocakarı İlaçları
 Romatizmada Kol ve Omuzlardaki Ağrı Romatizmada Kortizon Tedavisi
 Romatizmada Kortizon Ve Diğer Steroidler  Romatizmada Kristaller ve Polarılmış Işık
 Romatizmada Kristallerle Oluşan İltihap Romatizmada Kullanılan İlaçlar
 Romatizmada Mafsal sertleşmesi İntihaplaşma Romatizmada Ozon Tedavisi
 Romatizmada Ruhi Dinlenme Romatizmada Soğuğa Karşı Duyarlılık
 Romatizmada Sülük Tedavisi  Romatizmada Tedavi
 Romatizmada Yapılacak Banyolar Romatizmada Yerinden Oynamış İç Omur Diskinin Amel...
 Romatizmadan Korunma Yolları Romatizmadan Nasıl Kurtulunur
 Romatizmal Ağrılar Romatizmal Artirit
 Romatizmal Artirit Hangi Yaşta Görülür Romatizmal Artirit Kimlerde Görülür
 Romatizmal Artirit Nedeni Romatizmal Artirite Benzer Hastalıklar
 Romatizmal Artiritle Aynı Zamanda Görülen Psoriasi... Romatizmal Artiritte Ağrı ve Sancı
 Romatizmal Artiritte Ne Olur? Romatizmal Artiritte Renk Bozukluğu
 Romatizmal Hastalarda Ağrı Romatizmal Hastalıklar
 Romatizmal Hastalıklar Önlenebilir Mi? Romatizmal Sorunlar
 Romatizmal Sorunlar 2 Romatizmalar
 Romatizmalarda cilt bakımı nasıl olmalıdır Romatizmalı Çocuklarda Eğitim
 Romatizmalı Kişilerde Aile ve Aile Planlaması Romatizmalı Mısınız?
 Romatizmalılar sigara içmelimidir Romatizmam
 Romatizmanın Belirtileri Romatizmanın Belirtileri Nelerdir
 Romatizmanın Bitkisel Tedavisi Romatizmanın Çeşitleri
 Romatizmanın Gençler Üzerindeki Etkisi Romatizmanın Kalbe Etkisi
 Romatizmanın Kalbe Vurması Romatizmanın Nedenleri
 Romatizmanın Nedenleri 2 Romatizmanın Sebepleri
 Romatizmanın Sevdikleri ve Sevmedikleri Romatizmanın Tedavisi
 Romatizmanın Vücutta Oluştuğu Yerin Yapısı Nasıldı... Romatizmanın Zararları
 Romatizmaya Bağlı Baş Ağrısı Romatizmaya Bitkisel Çözüm
 Romatizmaya Bitkisel Tedavi Romatizmaya Hangi Bitki İyi Gelir
 Romatizmaya Hangi Bölüm Bakar Romatizmaya İyi Gelen Bitki
 Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler Romatizmaya İyi Gelen Kaplıcalar
 Romatizmaya İyi Gelen Şifalı Bitkiler Romatizmaya Karşı Fizik Tedavi
 Romatizmaya Ne İyi Gelir Romatizmaya Şifalı Bitkiler
 Romatizmayı Tedavi Eden Bitkiler Romatizmayı Tetikleyen Yiyecekler
 Romatizmayla Mücadele Romatizmayla Yaşamanın Yolları
 Sakroiliak Eklem Sakroiliak Eklem Ağrısı
 Sıcak Ve Soğuk Tedavisi 2 Şifalı Bitkiler Romatizma
 Sistematik Lupus Erythenatosus Siyatik Romatizma
 Size Uygun Bir Egzersiz Programı Sjögren Sendromu 2
 Still Hastalığı (Çocuklarda Romatizmal Artirit)... Still Hastalığı Nedir?
 Still Hastalığı ve Büyümenin Engellenmesi Still Hastalığında Kimler Neden Hastalanır
 Still Hastalığının Tedavisi Yalancı Gut
 Yumuşak Doku Romatizma Yumuşak Doku Romatizmaları
 Yumuşak Doku Romatizması Yumuşak Doku Romatizması Genel Ağrıları
 Yumuşak Doku Romatizması ve Kas Ağrıları Yumuşak Doku Romatizması Yaygınlığı
 Zayıf Kemiklerin Tedavisi

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.