Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Raynaud fenomeninin tedavisi
Raynaud fenomeninin tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Raynaud fenomeninin tedavisi

Raynaud fenomeni tedavisinin en önemli bölümünü el ve ayak parmaklarını soğuk, travma ve enfeksiyondan korumak oluşturur.
El ve ayaklar sıcak tutulmalıdır.Soğuk havalarda eldiven kullanılmalı, oda ısısının çok düşük olmamasına dikkat edilmelidir.Soğuk su ile temizlik yaparken lastik eldiven giyilmeli, yalın ayak dolaşmamaya özen gösterilmelidir.Kan dolaşımını engelleyecek sıkılıkta bilezik veya yüzük takılmamalı, dar ayakkabı giyilmemelidir.
Raynaud fenomeni hastaları el ve ayaklarını direkt travma ve yaralanmalardan korumalı, herhangi bir yara veya enfeksiyon oluştuğunda mümkün olduğu kadar erken tedavisi sağlanmalıdır.
Stres, aktif veya pasif Sigara içiciliği, titreşimli aletler kullanmak damar spazmını tetikleyen etkenler olduğundan bunlarda kesinlikle kaçınılmalıdır.
Beta-bloker grubundan kalp ve tansiyon ilacları, ergotamin içeren bazı Migren ilaçları ve psödoefedrin içeren bazı soğuk algınlığı ilaçları da damar spazmını kolaylaştırdığından Raynaud fenomeni teşhisi konulan hastaların bu tip ilaçları kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalarında fayda vardır.
Yukarıdaki tedbirler şikayetleri kontrol altına almaya yetmiyorsa kalsiyum kanal antagonistleri ( nifedipin, diltiazem v.b.), AT II blokerleri ( losartan ) ve metildopa gibi damarları genişletici özellikleri olan ilaçlarla düşük doz Aspirin ve pentoxyphylline gibi kan dolaşımını rahatlatan ilaçlar tedavi amacıyla kullanılabilir.Çok ağır seyreden vakalarda sempatektomi denilen cerrahi girişim uygulanarak sinir blokajı sağlanabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Raynaud

fenomeninin

tedavisi