Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Raynaud fenomeninin tedavisi

Raynaud fenomeninin tedavisi

Raynaud fenomeni tedavisinin en önemli bölümünü el ve ayak parmaklarını soğuk, travma ve enfeksiyondan korumak oluşturur.
El ve ayaklar sıcak tutulmalıdır.Soğuk havalarda eldiven kullanılmalı, oda ısısının çok düşük olmamasına dikkat edilmelidir.Soğuk su ile temizlik yaparken lastik eldiven giyilmeli, yalın ayak dolaşmamaya özen gösterilmelidir.Kan dolaşımını engelleyecek sıkılıkta bilezik veya yüzük takılmamalı, dar ayakkabı giyilmemelidir.
Raynaud fenomeni hastaları el ve ayaklarını direkt travma ve yaralanmalardan korumalı, herhangi bir yara veya enfeksiyon oluştuğunda mümkün olduğu kadar erken tedavisi sağlanmalıdır.
Stres, aktif veya pasif Sigara içiciliği, titreşimli aletler kullanmak damar spazmını tetikleyen etkenler olduğundan bunlarda kesinlikle kaçınılmalıdır.
Beta-bloker grubundan kalp ve tansiyon ilacları, ergotamin içeren bazı Migren ilaçları ve psödoefedrin içeren bazı soğuk algınlığı ilaçları da damar spazmını kolaylaştırdığından Raynaud fenomeni teşhisi konulan hastaların bu tip ilaçları kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalarında fayda vardır.
Yukarıdaki tedbirler şikayetleri kontrol altına almaya yetmiyorsa kalsiyum kanal antagonistleri ( nifedipin, diltiazem v.b.), AT II blokerleri ( losartan ) ve metildopa gibi damarları genişletici özellikleri olan ilaçlarla düşük doz Aspirin ve pentoxyphylline gibi kan dolaşımını rahatlatan ilaçlar tedavi amacıyla kullanılabilir.Çok ağır seyreden vakalarda sempatektomi denilen cerrahi girişim uygulanarak sinir blokajı sağlanabilir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.