Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Rahimden Parça Alınması
Rahimden Parça Alınması
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Rahimden parça neden alınır, rahimden parça alınmasının nedenleri,sonuçları ve riskleri hakkında tüm merak ettikleriniz ve detaylı bilgiler bu makalemizde yer almaktadır.

Dilatasyon ve kürtaj (D&C) rahimden anormal kanamaya neden olan birçok durumu teşhis ve tedavi etmeye yarayan bir işlemdir. Rahim kanserini saptamaya da yardımcı olabilir. Dilatasyon rahim ağzının genişletilmesi demektir. Kürtaj, rahmin içinden daha sonra incelenmesi için örnek almayı içerir.

Rahim ve Rahim-ağzı

Rahim alt karın bölgesinde bulunan kaslı bir organdır. Rahmin girişine rahim ağzı denir.Doğurgan olduğunuz yaşlar boyunca iki hormondaki (öströjen ve progesteron) aylık değişiklikler adet kanamalarını getirir. Bu hormonlar döllenmiş bir yumurta için hazırlanması amacıyla rahim içi döşemesinin her ay büyüyüp kalınlaşmasına neden olur. Yumurta döllenmezse Hormon seviyeleri azalır. Bu rahme döşemesini atması sinyalini verir. Bu atılım sizin aylık adet döneminizdir.

Neden Rahimden Parça Alınır?

D&C anormal kanamanın nedenini değerlendirmek için yapılır. Rahimden bir doku örneği elde edilmesini sağlar. Bu örnek, herhangi bir hücrenin anormal olup olmadığını anlamak için mikroskop altında incelenir. Bir kadın düşük yaparken veya yaptıktan sonra da yapılabilir. Bu vakalarda düşükten sonra rahimde parça kalabilir. Bu parçayı almak için D&C yapılır. Bu önemlidir çünkü parça enfeksiyon veya aşırı kanamaya neden olabilir.

Rahimden Parça Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

D&C doktorun muayenehanesinde günübirlik bir klinikte veya hastanede yapılabilir. D&C rahmin içini gözlemek için ince ışıklı bir cihazın kullanıldığı histeroskopi gibi başka bir işlemle birlikte de yapılabilir.Doktorunuz işlemden önce rahim ağzını genişletmek isteyebilir. Bunun için birkaç saat önce ilaç kullanılabilir. Doktorunuz D&C‘ye başlamadan önce bir çeşit anestezi alabilirsiniz. Siz ve doktorunuz kullanılacak anestezi tipine beraber karar verirsiniz.

Genel anestezide işlem sırasında uYanık olmazsınız. İlacı ya damardan ya da maske ile alırsınız.Lokal anestezide uyanık olursunuz. Rahim ağzı etrafındaki bölge uyuşturulur. İşlem sırasında sırtüstü yatarsınız ve bacaklarınız bacaklıklara yerleştirilir. Doktorunuz pelvik muayenede yapıldığı gibi vajinanıza muayene aleti yerleştirir. Rahim ağzı bir aletle tutulur. Sonra rahim ağzı yavaşça genişletilir. Rahim içindeki doku ya küret denilen bir aletle yada emilerek alınır. Çoğu vakada doku, incelenmesi için bir laboratuara gönderilir.

Rahimden Parça Almanın Riskleri

Komplikasyonlar nadirdir. Olduğunda kanama, enfeksiyon veya rahmin delinmesi olabilir. Eğer rahim delinmesi olursa komşu organlar hasar görebilir ve ameliyat gerekebilir. Aşağıdakilerden herhangi birisi sizde olursa doktorunuzla irtibat kurmalısınız.

· Vajinadan aşırı kanama

· Ateş

· Karın Ağrısı

· Vajinadan kötü kokulu akıntı

Nadir vakalarda düşük nedeniyle yapılan D&C sonrası rahmin içinde yapışıklıklar oluşabilir. Bu yapışıklıklar kısırlığa ve adet miktarında değişikliklere yol açabilir. D&C işleminden sonra adet dönemlerinizde bir değişiklik fark ederseniz doktorunuzu arayın.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Rahimden

Parça

Alınması