Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Rahimdeki Yaraların Tedavisi

Kadın hastalıkları arasında en sık rastlanan rahatsızlıkların biri rahim yaralarıdır. Her ne kadar hastalık rahimde yara olarak tanımlansa da aslında söz konusu olan durum rahim ağzının dış yüzeyinde erezyon oluşmasıdır. Hastalık derecesine kendiliğinden geçebileceği gibi farklı şekillerde de tedavi edilebilir.

Halk arasında rahim de yara olarak bilinen hastalık aslında rahim ağzının dış yüzeyini oluşturan hücrelerin kısmen veya tamamen yokluğu bir başka deyişle erezyondur. Hastalık yara olarak tanımlansa da gerçekte genellikle bir doku kaybı veya yara yoktur. Durum çoğu zaman faklı hücrelerin olmamaları gereken yerde bulunmasından ibarettir. Rahim yaralarında, rahim ağzı kanalının içinden gelen hücreler, normalde olması gereken hücrelerin yerini alır. Bu hücrelere yara denmesi, daha ince tabakalardan oluşmalarından altta kalan kan damarlarının yüzeye daha yakın ve daha belirgin görünmesinden kaynaklanır. Kolayca kanayabilen bu kırılgan doku enfeksiyonlara da daha açıktır.

 

Rahim yaralarının nedenleri

Rahim yaralarının nedeni kesin olarak bilinmiyor. Hatta bazı kadınlarda herhangi bir neden olmadan da rahimde yara oluşabilir. Bazı etkenlerin yaraların oluşumunda etkili olduğu tespit edilmiş.

 

Bu etkenlerden bazıları şunlar :

Cinsel ilişki sıklığı

• Tampon vs. kullanımı

• Vajinal iltihaplar

Sperm öldürücü ilaçlar, kremler ve prezervatif üzerindeki kimyasal maddeler

• Ayrıca hamilelerde ve doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sıkça rahim yaraları ortaya çıkar

Pek çok vakada kadında hiçbir belirti ortaya çıkmaz. Hastalık muayene sırasında rahim ağzı incelenirken fark edilir. Buna karşın rahim yaralarında en çok rastlanan belirti akıntıdır. Bunun nedeni dışa doğru dönmüş hücrelerin salgı yapmaya devam etmesidir. Herhangi iltihaplanma söz konusu değilse akıntı kokusuz, şeffaf ve beyazdır. İltihaplanma ile birlikte görülen akıntı ise kötü kokulu ve leke bırakan tarzdadır. Akıntının dışında lekelenme şeklinde vajinal kanamalar da görülebilir. Bu kanamalar Cinsel ilişki sırasında penisin hassas doku ile teması nedeniyle meydana gelir.


Rahim yaralarında tedavi

Hasta da görülen yaranın derecesine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Çoğunlukla rahatsızlık kendiliğinden geçer. Ancak hastalığın meydana gelmesinde enfeksiyon, travma, kimyasal madde gibi bir etkenler tespit edilirse duruma uygun tedavi yöntemi uygulanır. Takiplerde kendiliğinden iyileşmeyen, bir neden bulunamayan yaralarda, kanama ve akıntı gibi şikayetlerin çok olduğu durumlarda yakma (koterizasyon) veya dondurma (kriyoterapi) gibi yöntemler uygulanabilir. Yüzde 90 oranında iyileşme sağlayan bu yöntemler tamamen ağrısız ve kolay uygulanır. Sonucun kesinlik kazanması için tedavinin üzerinden 3-4 haftalık bir sürenin geçmesi gerekir.

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.