Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Rahimde Polip Nedir
Rahimde Polip Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Rahimde Polip Nedir :

Endometrial polip, rahim iç tabakasından yani endometrium tabakasından kaynaklanarak gelişen iyi huylu genellikle saplı, yumuşak oluşumlardır.Endometrial polip ler halk arasında rahim içerisinde et parçası şeklinde genellikle adlandırılırlar.Değişik boyutlarda ve diğşik sayıda olabilirler.

Bazıları 1 cm den küçük olmasına rağmen 2-3 cm boyutuna kadar hiçbir belirti vermeden ulaşabilecekleri gibi aynı abda yan yana 1-2 tane de bulunabilirle.Endometriyal polip benzeri oluşumlar rahim ağzı kanalında da oluşabilir ve bunlar servikal polip olarak isimlendirilirler.

Polipler genellikle hiçbir şikayete sebep olmazlar ve başka nedenlerle yapılan ultrasonografi veya diğer tetkikler sırasında tesadüfen doktor tarafından görülebilinir. En sık şikayet ise poliplere bağlı aşırı veya uzun süren adet kanaması, ilişki sırasında lekelenme şeklinde kanamalar gibi şikayetlerin görülmesidir. Polipler bazen gebe kalamamaya veya düşüğe de sebep olabilmektedirler.

Endometriyal polipler yerleşim olarak rahim içerisinde oluştuklarından dolayı göz ile dışarıdan veya vajinal muayene sırasında spekulum incelemesi ile bakılarak görülemezler. Bazen çok büyük polipler rahim ağzından dışarı kadar sarkmışsa spekulum ile vajinal muayene yapılırken görülebilmektedirler.

Endometrial polipler genellikle ultrasonografi ve rahim içini serum fizyolojik ile doldurarak ultrasonografi ile gözlenmesi (salin infüzyon sonografi) yapılarak tanısı konulabilmektedir.Fakat kesin tanı polipin kürtaj veya histeroskopi ile çıkarıldıktan sonra patolojik olarak incelenmesi sonucu konulabilmektedir.

Polipler kürtaj işlemi ( full küretaj) veya operatif histeroskopi yöntemleri ile alınırlar ve bu işleme polipektomi denir.Çıkan materyal mutlaka patolojik incelemeye gönderilir. Sonuç eğer basit bir endometriyal polip ise ek bir tedaviye gerek yoktur. Eğer patoloji sonucu özellikle menopozda ve perimenopodaki kadınlarda bir hücre değişimini de işaret ediyor ise gerektiği durumda bir histerektomi ameliyatı kararı hekimin önerisi ile verilebilmektedir. Polip‘ i alınan kadın mutlaka tekrar oluşma ihtimali olduğundan dolayı düzenli ultrasonografi takipleri planlanmalıdır. Servikal polip yani rahip ağzı polipleri de tespit edildiğinde mutlaka alınılmalı ve patolojik incelemeye gönderilmelidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Mercan Yılmazselamlar 25 yaşındayım 2 yıllık evliyim rahimde polipler var gebe kalmama engel olabilir mi acaba bitkisel olarak bir tedavisi var mıdır tşkler....
  • Rahimde

    Polip

    Nedir