Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Rahimde Miyom Ameliyatı

Rahimde Miyom Ameliyatı hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler;

Rahimde miyom nedir, miyom neden oluşur, rahimde miyom belirtileri riskleri, bitkisel tedavi yöntemleri ve miyom ameliyatları hakkında tüm merak ettikleriniz ve detaylı bilgiler bu makalemizde yer almaktadır...

Miyom konusunda belirtildiği gibi miyomlar rahim kasından kaynak alan hemen tümü selim tabiyatlı oluşumlardır. Özellikle 35 yaşından itibaren kadınların önemli bir kısmında hassas yöntemler kullanılarak (vajinal ultrasonografi) yapılan incelemelerde bir veya birden fazla miyom saptanabilir.

Bu yazının amacı miyomların hangi durumda çıkarılması gerektiğini anlamanıza yardımcı olmak ve ameliyat tekniği konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlamaktır.

Hangi Durumlarda Miyomlar Çıkarılmalıdır

Miyomlar nispeten sık görülürler ve çoğu durumda yapılması gereken bu oluşumların büyüyüp büyümediğinin belirlenmesi için düzenli olarak yapılan takiplerdir. Yani miyomların yalnızca az bir yüzdesi için ameliyat gerekir.

Genel olarak söylemek gerekirse miyomlar kadının günlük yaşamını olumsuz yönde etkiliyorsa veya rahimde saptanan kitlenin miyom olduğundan emin olunamıyorsa (miyom sanılan kitlelerin çok ufak bir yüzdesi gerçekte kötü huylu bir tümör olabilmektedir) ameliyat yoluna gidilmesi tercih edilir.

Miyomların ilaçla tedavisi mümkün müdür?

Miyomlar östrojen hormonu etkisiyle büyüyen kitlelerdir. Vücutta östrojen hormonu salgısını durduran ilaçlar (Geçici menopoza sokan "GnRH analogları") miyom boyutlarında küçülmeye neden olurlar. İlaç tedavisi kesildikten belli bir süre sonra miyomlar tekrar büyürler. Özellikle endometriyozis tedavisinde kullanılan bu ilaçlar kadını östrojen hormonunun eksilmesine bağlı ortaya çıkan risklerle baş başa bıraktıklarından yalnızca kısıtlı bir süre için kullanılabilirler. Günümüzde miyom tedavisinde bu ilaçların tek kullanım alanı büyük miyomlara uygulanacak ameliyat öncesinde miyom boyutlarını küçülterek ameliyat risklerini azaltmaktır.

Miyomların kendiliğinden küçülmesi mümkün müdür?

Miyomlar östrojen hormonuna bağımlı oluşumlardır. Bu nedenle östrojen salgısının azaldığı Menopoz döneminde miyomların çoğu küçülürler ve hatta ortadan kalkabilirler.

Ayrıntılı olarak incelenecek olursa aşağıdaki durumlar ameliyat gerekliliği oluştururlar:

Miyom veya miyomların düzensiz kanamalara neden olması:


Düzensiz kanama nedeniyle yapılan jinekolojik değerlendirmede saptanan miyomların kanama düzensizliğinin nedeni olduğu düşünüldüğünde bu miyomların ameliyatla çıkarılması tercih edilir. Özellikle "submüköz" adı verilen rahim iç tabakasına yakın komşulukta yer alan miyomlar adet kanamasının uzun sürmesi, ara kanama, lekelenme tarzında kanama gibi sorunlara neden olabilirler. "İntramural" adı verilen rahim kası içine gömülü miyomlar ise genellikle adet kanamasının uzun sürmesine neden olurlarken "subseröz" cinste olanlar genellikle kanama bozukluğuna neden olmazlar.

Miyom veya miyomların komşu organlara bası yaparak bu organların işlevlerini olumsuz yönde etkilemesi:

Özellikle büyük miyomlar rahimle yakın komşulukta bulunan idrar yollarının veya bağırsakların işlevlerini olumsuz yönde etkileyebilirler:

İdrar torbasına bası yapan miyomlar sık idrara çıkma, bazen idrar tutamama veya idrar yapamama şikayeti yapabilirler. Çok büyük miyomlar rahimin her iki yanında sağlı sollu seyreden idrar kanallarına bası yaparak böbreklerden idrar torbasına idrar akışını engelleyebilirler. Çok ender görülmesine karşın bu durum böbrek işlevlerinin kalıcı olarak hasar görmesine neden olan ciddi bir durumdur.

Bağırsaklara ve özellikle de kalın bağırsağa bası olması durumunda dışkılama işlevi olumsuz etkilenebilir.

Rahimdeki kitlenin gerçekten miyom olup olmadığı konusunda şüphe duyulması:

Özellikle büyük boyutlara ulaşan miyomlar veya yapılan seri takiplerde hızlı büyüdüğü görülen miyomlar kötü huylu olabilmeleri nedeniyle ameliyatla çıkarılırlar. Patolojik inceleme kesin tanıyı koyar.

Miyomların ağrıya neden olması:

Pelvik ağrı nedeniyle yapılan jinekolojik değerlendirmede miyomların ağrının nedeni olduğu düşünüldüğünde ameliyat tercih edilir:

Miyomlar çevre dokulardaki sinir uçlarına veya çevre organlara bası yaparak rahatsız edici ağrılara neden olabilirler. Bu ağrılar adet sancısı şeklinde olabileceği gibi adet döngüsünün her gününde sürekli var olan ağrılar şeklinde olabilir.

Miyomların ağrıya neden olduğu durumlardan biri de bozulma ("dejenerasyon") adı verilen durumdur. Miyomun hızla büyümesiyle ortaya çıkabildiği gibi bazen ufak miyomlar da bozulma belirtilerine neden olabilirler. Miyomu besleyen damarın nispi yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan bu durumda bazen karın içi organlarda ciddi bir durum (apandisit, iç kanama gibi) düşündürecek belirti ve bulgular ortaya çıkması doktorun acil ameliyat kararı vermesini gerektirebilir.

Özellikle rahimağzına yakın yerleşimli "submüköz" miyomlar bazen vücut tarafından rahimağzından dışarı atılmaya çalışılırlar. Rahim bu durumu şiddetli kasılarak ve rahimağzı da açılarak sağlamaya çalışır ve bu süreçte ortaya çıkan şiddetli ağrılar miyomun ameliyatla vajinal yoldan çıkarılmasını gerektirir.

Miyomların Gebelik Döneminde Sorun Yaratma Olasılığının Varlığı:

Miyomlar çok ender durumlarda bir gebe kalamama nedeni olurlar. Bunun yanında özellikle çok sayıda olan, "submüköz" yerleşimli miyomlar tekrarlayan düşüklere, erken doğuma, plasentanın erken ayrılması gibi sorunlara neden olabilirler. Yine gebelik döneminde artan östrojen hormonunun etkisiyle tümüyle risksiz gözüken bir miyom büyüyerek çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir (gebelik ve miyomlar). Bu nedenle bazı durumlarda miyomun gebelik başlamadan önce çıkarılma önerisi sunulabilir.

Hangi Durumlarda Miyomların Çıkarılması Yerine Rahimin Tümüyle Alınması Tercih Edilir?

Rahimin gebelik döneminde büyüyen bebeği barındırmak dışında bilinen bir işlevi yoktur. Bu nedenle ailesini tamamlamış bir kadında miyomların çıkarılması yerine rahimin tümüyle alınması önerilebilir. Bu öneri kadınların çoğuna antipatik gelse de kadının rahimin alınmasıyla ileri yaşlarda gelişmesi muhtemel iki kanser türünden (rahim kanseri ve rahimağzı kanseri) tümüyle kurtulmuş olmasının getireceği avantajlar gözardı edilmemelidir.

Bu aşamada özellikle tekrar vurgulanması gereken nokta halk arasında rahimin alınmasının menopoza girmiş olmakla eşdeğerli olduğu düşüncesinin kesinlikle yanlış olduğudur. Menopoza girişi belirleyen adet kanamalarının kesilmesi değil, yumurtalık işlevlerinin durmasıdır. Menopozda adet kanamalarının kesilmesinin nedeni rahim iç tabakasını her ay geliştiren ve adet döngüsü sonunda kanamayla dökülmesini sağlayan yumurtalık hormonlarının salgısının durmuş olmasıdır. Rahimi alınmış bir kadın operasyon esnasında yumurtalıkları bırakılmışsa (40-45 yaşından önce rahim alınması durumunda genellikle yumurtalıkların bırakılması tercih edilir) adet kanamaları kesilecek, doğal Menopoz yaşı gelene kadar yumurtalık hormonları salgılarına devam edecektir.

Miyomlar Nasıl Çıkarılır?

Genel olarak söylemek gerekirse miyomların hangi yöntemle çıkarılacağının temel belirleyicisi miyomun büyüklüğü ve rahim içindeki konumudur.

Tümüyle "submüköz" yerleşmiş bir miyom histeroskopi adı verilen yöntemle rahim içine vajinadan özel aletlerle girilerek çıkarılabilir.

Çok sayıda olan, rahim içine gömülü veya rahim dışında doğru büyüyen miyomların genellikle karın açılarak yani "açık ameliyat" ile (laparotomi) çıkarılması önerilir. Uygun durumlarda aynı işlem laparoskopi yoluyla da gerçekleştirilebilir.

Miyomlar genellikle içerdikleri kapsül adı verilen dış kılıf vasıtasıyla sağlam dokudan net sınırlarla ayrılmış kitlelerdir ve ameliyat esnasında rahim dokusuna yapılan kesinin içinden girilerek dış kılıflarıyla birlikte bir bütün olarak çıkarılabilirler. 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Çift Rahim Çift Rahim Nedir
 Gebelikte Rahim Ağrısı Gebelikte Rahim Kasılmaları
 Gebelikte Rahim Kasılması Hamilelikte Rahim Ağrısı
 Kadın Hastalıkları Rahim Kadınlarda Rahim Kisti
 Kanser Rahim Rahim
 Rahim Ağrıları Rahim Ağrısı
 Rahim Ağrısı Nedenleri Rahim Ağrısının Sebepleri
 Rahim Ağzı Rahim Ağzı Aşısı
 Rahim Ağzı Darlığı Rahim Ağzı Hastalıkları
 Rahim Ağzı İltihabı Rahim Ağzı Kanser
 Rahim Ağzı Kisti Rahim Ağzı Kistleri
 Rahim Ağzı Mantarı Rahim Ağzı Polipleri
 Rahim Ağzı Siğil Rahim Ağzı Siğilleri
 Rahim Ağzı Yaraları Rahim Ağzı Yaraları Tedavisi
 Rahim Ağzı Yaralarının Tedavisi Rahim Ağzı Yarası
 Rahim Ağzı Yarası Tedavisi Rahim Ağzı Yetmezliği
 Rahim Ağzında Kist Rahim Ağzında Siğil
 Rahim Akıntısı Rahim Akıntısının Sebepleri
 Rahim Aldırma Rahim Alındıktan Sonra
 Rahim Alınması Rahim Alınması Sonrası
 Rahim Alma Ameliyatı Rahim Ameliyatı Sonrası
 Rahim Ameliyatları Rahim Anomalileri
 Rahim Büyümesi Tedavisi Rahim Darlığı
 Rahim Darlığı Nedir Rahim Dışı Miyom
 Rahim Dışında Miyom Rahim Dönmesi
 Rahim Düşüklüğü Rahim Duvarı
 Rahim Duvarı Kalınlaşması Rahim Egzaması
 Rahim Enfeksiyonu Rahim Hastalıkları Belirtileri
 Rahim Hastalıkları Nelerdir Rahim İçi
 Rahim İçi İltihabı Rahim İçi Kalınlaşması
 Rahim İçi Kanama Rahim İçi Kanseri
 Rahim İçi Kist Rahim İçi Miyom
 Rahim İçi Miyomlar Rahim İçi Polip
 Rahim İçi Tedavisi Rahim İçi Yapışıklık
 Rahim İçi Yaralar Rahim İltihabı
 Rahim İltihabı Belirtileri Rahim İltihabı Nedenleri
 Rahim İltihabı Tedavisi Rahim İltihaplanması
 Rahim İncelmesi Rahim Kalınlaşması
 Rahim Kalınlaşması Nedir Rahim Kalınlaşması Tedavisi
 Rahim Kalınlığı Rahim Kalınlığı Nedir
 Rahim Kanaması Rahim Kanseri Aşısı
 Rahim Kanseri Belirtisi Rahim Kanseri Bulaşıcımıdır
 Rahim Kanseri Evreleri Rahim Kanseri Metastazı
 Rahim Kanseri Nedenleri Rahim Kanseri Nedir
 Rahim Kanseri Sebepleri Rahim Kanseri Tedavi
 Rahim Kanseri Tedavisi Rahim Kanserinde Kemoterapi
 Rahim Kanserinin Belirtileri Rahim Kanserinin Tedavisi
 Rahim Kasılmaları Rahim Kasılmalarının Nedenleri
 Rahim Kasılması Rahim Kaşıntısı
 Rahim Kaslarını Güçlendirici 2 Rahim Kayması Nedir
 Rahim Kisleri Rahim Kist
 Rahim Kist Ameliyatı Rahim Kist Nedir
 Rahim Kisti Rahim Kisti Ameliyatı
 Rahim Kisti Belirtileri Rahim Kisti Belirtileri
 Rahim Kisti Bitkisel Tedavi Rahim Kisti Nedir
 Rahim Kisti Tedavi Rahim Kisti Tedavisi
 Rahim Kistinin Belirtileri Rahim Kistleri
 Rahim Kistleri Tedavisi Rahim Kistlerinin Belirtileri
 Rahim Mantarı Rahim Mantarı 2
 Rahim Mantarı Tedavisi Rahim Miyom
 Rahim Miyom Belirtileri Rahim Miyomları
 Rahim Miyomu Rahim Miyomu Nedir
 Rahim Nedir Rahim Polip
 Rahim Polip Ameliyatı Rahim Polipleri
 Rahim Rahim Rahim Sarkması
 Rahim Sarkması Ameliyatı Rahim Sarkması Belirtileri
 Rahim Sarkması Nedir Rahim Sarkması Tedavisi
 Rahim Şekil Bozuklukları Rahim Siğilleri
 Rahim Ters Olması Rahim Tümörü
 Rahim Urları Rahim Uru
 Rahim Yapışıklığı Rahim Yapışıklığı Belirtileri
 Rahim Yaraları Rahim Yarası
 Rahim Yarası Tedavisi Rahim Yarası Yakılması
 Rahim Yırtılması Rahim Yırtılması Tedavisi
 Rahim Zarı Kalınlaşması Rahimde
 Rahimde Ağrı Rahimde Akıntı
 Rahimde Enfeksiyon Rahimde Enfeksiyon Belirtileri
 Rahimde İltihap Rahimde İltihap Belirtileri
 Rahimde İltihap Tedavisi Rahimde İltihaplanma
 Rahimde İncelme Rahimde Kalınlaşma
 Rahimde Kalınlaşma Nedir Rahimde Kanama
 Rahimde Kaşıntı Rahimde Kis Belirtileri
 Rahimde Kis Nedir Rahimde Kis Tedavisi
 Rahimde Kist Rahimde Kist Çeşitleri
 Rahimde Kist Nedenleri Rahimde Kist Nedir
 Rahimde Kist Tedavisi Rahimde Kitle Nedir
 Rahimde Kokulu Akıntı Rahimde Mantar Hastalığı
 Rahimde Miyom Rahimde Miyom Ameliyatı
 Rahimde Miyom Belirtileri Rahimde Miyom Nedir
 Rahimde Miyom Nedir Rahimde Miyom Nedir
 Rahimde Miyom Tedavisi Rahimde Miyon
 Rahimde Myom Rahimde Oluşan Kist
 Rahimde Perde Rahimde Perde Nedir
 Rahimde Perde Olması Rahimde Polip
 Rahimde Polip Ameliyatı Rahimde Polip Belirtileri
 Rahimde Polip Nedir Rahimde Polip Tedavisi
 Rahimde Sancı Rahimde Sarkma
 Rahimde Şekil Bozuklukları Rahimde Septum
 Rahimde Siğil Rahimde Sıvı
 Rahimde Tümör Rahimde Ur
 Rahimde Ur Ameliyatı Rahimde Ur Belirtileri
 Rahimde Ur Nedir Rahimde Yanma
 Rahimde Yapışıklık Rahimde Yapışıklık Belirtileri
 Rahimde Yapışıklık Tedavisi Rahimden
 Rahimden Akıntı Gelmesi Rahimden Gelen Akıntı
 Rahimden Gelen Koku Rahimden Kan Gelmesi
 Rahimden Parça Alınması Rahimden Parça Alma
 Rahimden Su Gelmesi Rahmin
 Rahmin Alınması Rahmin Alınmasının Sonuçları
 Rahmin Kalınlaşması Rahmin Ters Olması
 Ters Rahim Ters Rahim Nedir

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.