Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Rahimde Kitle Nedir
Rahimde Kitle Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Rahimde Kitle Nedir hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler; Rahimde kitle nedir, rahimde kitleler neden oluşur, rahim kitlelerinin belirtileri, sebepleri ve bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir konu hakkında detaylı bilgiler bu makalede yer almaktadır.

Yumurtalıklar (overler) ve tüpler (salpinks) bir arada "adneks" olarak adlandırılır. Adneksiyel kitle denilince özellikle yumurtalık ve tüplerden kaynaklanan patolojilere bağlı olarak gelişen kitleler anlaşılmaktadır.

Ancak kitle over dışında uterus, tüpler hatta barsak veya mesane kökenli de olabilir. Adneksiyel kitle varlığında bu kitlenin kökeni ve yapısını anlayabilmek için muayenenin yanında dikkatli bir öykü ve yardımcı tanı yöntemlerinin doğru ve yerinde kullanılması özellikle tedavi yaklaşımı açısından önemlidir.

Tüplerden kaynaklanan kitle ve tümörler:

Piyosalpinks (Tüplerin içinin cerahatle dolması)
Hidrosalpinks (Tüplerin içinin berrak sulu bir sıvı ile dolması)
Tubo-ovaryen abse
Tüpe ait kistler
Yapısal anomaliler
Tüp kanseri

Tüple ilgili durumlar son derece nadir görüldüğü için adneksiyel kitle denildiğinde, genel olarak over yani yumurtalık kökenli kitleler anlaşılır. Bu kitleler yumurtalık kistleri olabileceği gibi, değişik tümörler ya da iltihabi büyümeler de olabilir. Muayenede ele gelen adneksiyel bir kitlenin yumurtalıktan köken aldığını söylemek her zaman çok kolay olmaz.

Adneksiyel Kitleler Nasıl Değerlendirilir?

Adneksiyel kitlelerin değerlendirilmesinde de iyi bir tıbbi öykü (anamnez) alınması son derece önemlidir. Bu öyküden yakalanacak önemsiz gibi görünen bazı detaylar tanıda son derece yardımcı olabilir.

Öyküde en önemli noktalardan birisi hastanın yaşıdır. Örneğin Menopoz sonrası bir kadında ele gelen kitlenin kötü huylu olma olasılığı son derece yüksekken, 20 yaşından küçük kişilerde bu kitle büyük olasılıkla dermoid kisttir.

Üreme çağındaki kadınlarda ise en sıklıkla fonksiyonel kistler görülür.

Menopoz sonrası yumurtalıkların muayenede elle hissedilebilmesi patolojik bir durumken, genç ve zayıf hastalarda overler normalde ele gelebilir.

Hastanın yaşından sonra anamnezde doğal olarak en çok üstünde durulan konu belirtiler yani hastanın şikayetleridir. Over kökenli kitleler genelde pek bulgu vermediğinden belirgin bir yakınmanın varlığı tanıya oldukça yardımcı olabilir. Örneğin over kistlerinde ağrı pek sık karşılaşılan bir yakınma değildir. Ağrı varlığı kist ya da tümörden ziyade iltihabi olayları ya da endometriozis'i akla getirir.

Benzer şekilde Adet Düzensizliği yaratan tümörlerde de ilk önce follikül kisti ya da korpus luteum kisti düşünülür.

Adneksiyal kitle problemlerinde jinekolojik muayene ile değerlendirme
Jinekolojik muayene kitlenin ayırıcı tanısı açısından önemlidir. Jinekolog tarafından kitlenin büyüklüğü, lokalizasyonu, kistik ya da solid yapıda oluşu, hareketli ya da fikse (yapışık) olup olmadığı önemlidir.

Orta hatta bulunan lezyonlar genelde rahim kökenli olurken, tek taraflı lezyonların over kökenli olma olasılığı son derece yüksektir.

Yine, kistik ve tek taraflı kitlelerin çoğu iyi huylu olurken, solid ve çift taraflı olanların habis olma olasılıkları fazladır.

Eğer karın boşluğunda sıvı toplanması (assit) mevcutsa büyük olasılıkla bir habaset söz konusudur.

Jinekolojik muayene sırasında erkek tipi saç dökülmesinin varlığı ya da tüylenmede artış erkeklik hormonu salgılayan bir tümörü akla getirmektedir. Bu durum da nadir görülür.

Adneksiyal problemlerinde jinekolojik ultrasonografi

Teknolojideki baş döndürücü gelişmelere paralel olarak ultrason cihazları da gelişmiş olup damarlardaki kan akımını ve bu akımın şeklini belirleyen "doppler ultrasonu"nun yaygın kullanıma girmesi adneksiyel kitlelerin değerlendirilmesinde yeni ufuklar açmıştır.

Adneksiyel kitlelerin değerlendirilmesinde kullanılan tanı yöntemleri arasında ilk ve en önemli yeri jinekolojik ultrason alır. Ultrason ile kitlenin şekli, boyutları, lokalizasyonu, solid ya da kistik oluşu, septa (zar şeklindeki ara bölme) içerip içermediği saptanabilir.

Septa görülmesi habaset (kötü huyluluk) lehinedir. Doppler ultrasonografide kitlenin damarlanma durumu ve bu damarlardaki kan akımına karşı olan direncin hesaplanması habis olup olmadığı konusunda değerli fikirler verir.

Tümör Belirteçleri (Kanser tarama testleri, tumor marker'ları) Nedir?

Bazı over tümörleri salgıladıkları hormonlar ya da bazı benzer maddeler ile kendilerin belli edebilirler. Salgılanan bu maddelere "kanser belirteçleri" anlamında "tümör marker‘ları" adı verilmektedir.CA 125, CA 15.5 ve CA 19.9 sık kullanılan tümör belirteçleri arasındadır.

En sık kullanılan tümör belirteci ise bir yüzey antijeni olan "Ca-125" dır. Yüzey antijeni olan bu madde özellikle seröz kistadenokarsinom türü kanserde artış gösterir. Ayrıca:

Endometriozis
Çikulata Kisti (Endometrioma)
Enfeksiyonlar (PID, Pelvik İnflamatuar Hastalık)
Uterin Myomlar
Sigara içimi
Gebelik
Mens dönemleri gibi durumlarda da Ca 125 artışı görülebileceğinden çok güvenilir değildir.

Kitlenin Hormon salgılayıp salgılamadığını anlamak için kanda hormon düzeylerine bakılabilir.

Kullanılan diğer tümör belirteçleri ise β-hCG, alfa-fetoprotein, CEA gibi maddelerdir. Ancak bunların hiçbirinin güvenilirliği yeterli düzeyde değildir. Bu testler sadece fikir vermesi açısından önemlidir.

Çoğu tumor marker‘ı bir genital kanserin varlığını tespit etmekten çok tedaviye alınan cevabın değerlendirilmesinde önemlidir.

Son zamanlarda meme ve over (yumurtalık) kanseri olan kişilerde BRCA 1 ve BRCA 2 markerlarının pozitif olduğu keşfedilmiştir. Bu nedenle ailede bu belirteçlerin pozitif olması kanser meme ve over kanseri açısından riskleri arttırmaktadır.

Meme ve over kanserleri aynı familyadan olup ailesinde bunlardan birine sahip kişilerde bu kanserlerin görülme riski de oldukça artmaktadır.

Adneksiyel kitlelerin overden kaynaklandığı yukarıdaki yöntemlerden biri ya da bir kaçı kullanılarak anlaşıldıktan sonra en önemli konu habis olup olmadığına ve ameliyat gerekip gerekmediğine karar vermektir.

Adneks Patolojilerinde Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve Magnetik Rezonans (MR)


Bu görüntüleme yöntemleri özellikle çok büyük kitlelerde ya da habaset düşünülen vakalarda jinekologlara jinekolojik ultrasondan daha detaylı bilgi verebilirler.Özellikle kanser düşünülüyor ise lenf nodu büyümeleri veya hastalığın yayılım derecesi ve evrelendirilmesinde yardımcı olurlar. Over kistlerinin tanısında rutin olarak uygulanmazlar.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Gülten Çolakselamlar rahimimde kitle var buda gebe kalmama engel oluyor. bu kitleyi yok etmek için veya küçültmek içni ne kullanabilirim acaba tavsiyeniz ne olur yardımcı olursanız çok sevinirim
 • Sema Arslan42 yaşındayım adet görüyum adetlerim düzensiz ve saçlarımın önünde ökülme baladı jınekoloji muayene sonucunda doktum üç tane kitle olduğunu söyledi ayrıca simir tahlili ve kan talili istendi sonuçlarım daha çıkmadı ne gibi bulgular olabilir teşekkürleer
 • Şifa MarketAdetin normal zaman döngüsüne girebilmesi için, adet görmeyi sağlayan hormonların dengelenmesi gerekmektedir. Hormon düzenleyici ürünlerimiz için lütfen linki tıklayınız. Bilgi Hattı: 0224 234 5678
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/adt-dznszlg-hayit-karisimli-set.html
 • Servet UzelHayirli sabahlar
 • Şifa MarketTeşekkürler.
 • Rahimde

  Kitle

  Nedir