Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Rahimde Enfeksiyon

Rahimde Enfeksiyon

 

Rahimde Enfeksiyon hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler;

 

Rahimde enfeksiyon neden olur,rahim enfeksiyonuna karşı alınması gereken önlemler nelerdir, rahim enfeksiyonu belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir konu hakkında tüm merak ettikleriniz ve detaylı bilgiler bu makalemizde yer almaktadır..
 

Pelvis: kadının iç (yukarı) genital organlarının yer aldığı kemik çatısı, pelvik: bu kemik çatı ve içeriğine ait olan

Pelvik enfeksiyon, kadının yukarı genital organlarında çeşitli mikrobiyolojik etkenler (bakteri, virüs gibi) tarafından oluşturulan bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonların büyük kısmı Cinsel ilişkide bulaşan bakterilerle, kalan daha ufak bir kısmı ise doğum, kürtaj, veya bölgedeki ameliyat ve müdahalelere bağlı olarak (sezaryan, histerektomi (rahimin alınması, kist operasyonları) meydana gelirler.
Pelvik enfeksiyonların Cinsel yolla bulaşan bakterilerle oluşan alt grubuna PID ("pi ay di" =Pelvic Inflammatory Disease) adı verilir. Pelvik enfeksiyonlar en sık bu yolla meydana gelirler.

Pelvik enfeksiyonların kadın sağlığı üzerinde çok önemli olumsuz etkileri olabilmektedir. Amerika'da kadında "kısırlık" oluşmasına neden olan etkenler arasında pelvik enfeksiyonlara bağlı Fallop tüpü tıkanıklıkları birinci sırada yer alır. Türkiye'de de sağlıklı istatistiksel veriler elde edildiğinde muhtemelen benzer bir tablo çıkacaktır.

Kimlerde daha sık görülür?


Pelvik enfeksiyonlar sıklıkla Cinsel yolla bulaştıklarından çok eşli Cinsel yaşamı olan, veya eşi çok eşli Cinsel yaşam sürdüren kadınlarda daha sık görülür.

Daha önceden pelvik enfeksiyon geçirmiş olmak, yeni takılmış spiral, sosyoekonomik seviye düşüklüğü ve buna bağlı doktora geç başvurma eğilimi diğer önemli etkenlerdir.

Nasıl oluşur?


Pelvik enfeksiyon yapma özelliği olan etken sıklıkla ilk önce rahimağzında bir enfeksiyon yapar. Şartlar elverdiğinde daha yukarı çıkarak rahim iç tabakasını, sonra Fallop tüplerini, daha da ileri aşamalarda tüplerden dışarı çıkarak pelvis içi diğer organları ve karın iç zarını, çok daha ilerlediğinde ise tüm karın içi organları tutar.

Kadının doğal bedensel savunma mekanizmaları normal şartlarda rahimağzında başlayan enfeksiyonu kolaylıkla durdurabilir. Ancak etkenler çok yoğun bir şekilde bölgeye hücum ettiklerinde veya çeşitli nedenlerle bölgenin savunması azaldığında (yeni geçirilmiş bir enfeksiyon, yeni geçirilmiş bir müdahale) veya kolaylaştırıcı etkenler olduğunda (yeni takılmış spiral gibi) rahimağzındaki enfeksiyon genital sistemin daha yukarılarına ilerleyerek pelvik enfeksiyon tablosunu başlatabilir.

Rahimağzı enfeksiyon yapma yeteneği olan bakterilerin yukarıya çıkmasını engelleyen önemli bir bariyer görevi yapar. Bu bariyer progesteron hormonu etkisi altındayken oldukça güçlüdür ve adet kanamasıyla birlikte kanda progesteron seviyesi düştüğünde nispeten zayıflar. Bu yüzden adet kanaması döneminde enfeksiyon daha kolay oluşur. 

 

Pelvik enfeksiyonun tehlikesi nedir?


Pelvik enfeksiyonun en büyük tehlikesi bazı durumlarda hayatı tehdit eden bir tablo yaratabilmesidir. Günümüzde cerrahi müdahalelerde ve doğumda steril şartlara özen gösterilmesi ve ameliyatlarda koruyucu antibiyotiklerin yaygın olarak kullanılması nedeniyle bu nedenlere bağlı ciddi enfeksiyonlar giderek azalmaktadır. Ancak yine de Cinsel yolla oluşan pelvik enfeksiyonlar (PID) bazı durumlarda hayatı tehdit edebilen enfeksiyonlara neden olabilmektedir.

PID, toplumun özelliklerine bağlı olarak (cinselliğin serbestlik derecesi, insanların "cinsellik alışkanlıkları") ülkelerarası önemli farklılıklar göstermektedir. Ülkemizde çok ciddi bir sorun olmamasına karşın Amerika'da PID tanısı ve tedavisi için harcanan sağlık giderleri milyar dolarlarla ifade edilmektedir!

Pelvik enfeksiyonun hayati tehlikesi dışında en büyük tehlikesi Fallop tüplerinde tıkanma veya daralma, pelvis içi organlar arasında yapışıklık yapmasıdır. Bu iki durum da (tüplerde tıkanma ve yapışıklıklar) kadının gebe kalamama riskini veya gebelik oluştuğunda bunun bir dış gebelik olma riskini önemli derecede artırır.

Pelvik enfeksiyonun diğer bir riski de pelviste yapışıklık ve nedbeler yaparak kadında rahatsız edici boyutlarda kalıcı ağrılara neden olabilmesidir. Geçirilen enfeksiyon sayısı ne kadar fazlaysa tüplerde tıkanma, yaygın yapışıklıklar meydana gelme ve kalıcı bel ve kasık ağrıları oluşma riski o kadar fazladır.

Pelvik enfeksiyon seyrinde tubo-ovaryan abse (tüp ve yumurtalığın beraberce oluşturduğu boşluk içinde oluşan abse) geliştiğinde sekel riski (yapışıklık, tıkanıklık ve kalıcı ağrılar) oldukça yükselir ve absenin her an "patlayarak" karında yaygın enfeksiyon yapma riski olması nedeniyle bu abseyi boşaltmak için ameliyat gerekebilir.

Pelvik enfeksiyon hangi bakterilerle oluşur?


Pelvik enfeksiyonun Cinsel ilişki sonucu gelişen tipinde (PID) Neisseria Gonorrhea (gonore=Bel Soğukluğu etkeni) ve Chlamydia Trachomatis (klamidya) esas etkenlerdir. Bu iki etken beraberce veya ayrı ayrı enfeksiyonu başlatırlar ve sonradan enfeksiyona diğer bakteriler de katılır.

Gonore kelime olarak "Sperm akıntısı" anlamına gelir. Klamidyalar rahim iç tabakasında enfeksiyon (endometrit) yaptıklarında kasık ağrısıyla birlikte düzensiz kanama (en sık ara kanaması şeklinde) yapabilirler.

Bu iki ana etken dışında mikoplazmalar, toksoplazma, Tüberküloz basili, B grubu streptokoklar ve spiral kullanan kadınlarda aktinomiçes grubu etkenler de pelvik enfeksiyon yapabilirler.

Nasıl belirti verir?


Pelvik enfeksiyonun en önemli ve "olmazsa olmaz" belirtileri kasık ağrısı ve akıntıdır. Bu iki belirti dışında adetin düzensizleşmesi, ateş, ishal, idrar yaparken yanma, vajina içi sıcaklığın artması gibi belirtiler de olabilir. Akıntı tek başına olduğunda muhtemel tanı pelvik enfeksiyondan çok vajina enfeksiyonudur.

Nasıl tanı konur?


Genel olarak şikayetlerin sorgulanması ve tipik muayene bulgularıyla (muayenede rahimağzının elle hareket ettirilmesinin ağrı uyandırması, kasık bölgelerinin muayenesinin ağrı vermesi, akıntı) tanı konur. Pelvik enfeksiyon kesin tanısı, belirti ve bulguların birbirine benzemesi nedeniyle mutlaka dış gebelik, apandisit ve idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan ayırıcı tanısı yapıldıktan sonra konur.

Şüpheli durumlarda laparoskopi iyi bir tanı aracıdır. Bu incelemede tüpler ödemli, kızarmış şekilde görüldüğünde diğer muhtemel nedenler de araştırıldıktan sonra tanı kesinleşir.

Nasıl tedavi edilir?


Hafif belirti ve bulgularda hasta ayaktan tedavi edilir. Bu amaçla her iki ana etkene de (gonokok ve klamidya) etki eden bir veya daha fazla sayıda Antibiyotik verilir. Hastalığın Cinsel yoldan bulaştığı düşünülüyorsa eş tedavisi de mutlaka yapılır. Aksi takdirde tedaviden belli bir süre sonra enfeksiyonun tekrarlama riski çok yüksektir.

Tedavinin başlamasını takiben bir haftalık bir süre Cinsel ilişkide bulunulmaması önerilir. İstirahat tüm hastalıklarda olduğu gibi esastır. 

Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
 Çift Rahim Çift Rahim Nedir
 Gebelikte Rahim Ağrısı Gebelikte Rahim Kasılmaları
 Gebelikte Rahim Kasılması Hamilelikte Rahim Ağrısı
 Kadın Hastalıkları Rahim Kadınlarda Rahim Kisti
 Kanser Rahim Rahim
 Rahim Ağrıları Rahim Ağrısı
 Rahim Ağrısı Nedenleri Rahim Ağrısının Sebepleri
 Rahim Ağzı Rahim Ağzı Aşısı
 Rahim Ağzı Darlığı Rahim Ağzı Hastalıkları
 Rahim Ağzı İltihabı Rahim Ağzı Kanser
 Rahim Ağzı Kisti Rahim Ağzı Kistleri
 Rahim Ağzı Mantarı Rahim Ağzı Polipleri
 Rahim Ağzı Siğil Rahim Ağzı Siğilleri
 Rahim Ağzı Yaraları Rahim Ağzı Yaraları Tedavisi
 Rahim Ağzı Yaralarının Tedavisi Rahim Ağzı Yarası
 Rahim Ağzı Yarası Tedavisi Rahim Ağzı Yetmezliği
 Rahim Ağzında Kist Rahim Ağzında Siğil
 Rahim Akıntısı Rahim Akıntısının Sebepleri
 Rahim Aldırma Rahim Alındıktan Sonra
 Rahim Alınması Rahim Alınması Sonrası
 Rahim Alma Ameliyatı Rahim Ameliyatı Sonrası
 Rahim Ameliyatları Rahim Anomalileri
 Rahim Büyümesi Tedavisi Rahim Darlığı
 Rahim Darlığı Nedir Rahim Dışı Miyom
 Rahim Dışında Miyom Rahim Dönmesi
 Rahim Düşüklüğü Rahim Duvarı
 Rahim Duvarı Kalınlaşması Rahim Egzaması
 Rahim Enfeksiyonu Rahim Hastalıkları Belirtileri
 Rahim Hastalıkları Nelerdir Rahim İçi
 Rahim İçi İltihabı Rahim İçi Kalınlaşması
 Rahim İçi Kanama Rahim İçi Kanseri
 Rahim İçi Kist Rahim İçi Miyom
 Rahim İçi Miyomlar Rahim İçi Polip
 Rahim İçi Tedavisi Rahim İçi Yapışıklık
 Rahim İçi Yaralar Rahim İltihabı
 Rahim İltihabı Belirtileri Rahim İltihabı Nedenleri
 Rahim İltihabı Tedavisi Rahim İltihaplanması
 Rahim İncelmesi Rahim Kalınlaşması
 Rahim Kalınlaşması Nedir Rahim Kalınlaşması Tedavisi
 Rahim Kalınlığı Rahim Kalınlığı Nedir
 Rahim Kanaması Rahim Kanseri Aşısı
 Rahim Kanseri Belirtisi Rahim Kanseri Bulaşıcımıdır
 Rahim Kanseri Evreleri Rahim Kanseri Metastazı
 Rahim Kanseri Nedenleri Rahim Kanseri Nedir
 Rahim Kanseri Sebepleri Rahim Kanseri Tedavi
 Rahim Kanseri Tedavisi Rahim Kanserinde Kemoterapi
 Rahim Kanserinin Belirtileri Rahim Kanserinin Tedavisi
 Rahim Kasılmaları Rahim Kasılmalarının Nedenleri
 Rahim Kasılması Rahim Kaşıntısı
 Rahim Kaslarını Güçlendirici 2 Rahim Kayması Nedir
 Rahim Kisleri Rahim Kist
 Rahim Kist Ameliyatı Rahim Kist Nedir
 Rahim Kisti Rahim Kisti Ameliyatı
 Rahim Kisti Belirtileri Rahim Kisti Belirtileri
 Rahim Kisti Bitkisel Tedavi Rahim Kisti Nedir
 Rahim Kisti Tedavi Rahim Kisti Tedavisi
 Rahim Kistinin Belirtileri Rahim Kistleri
 Rahim Kistleri Tedavisi Rahim Kistlerinin Belirtileri
 Rahim Mantarı Rahim Mantarı 2
 Rahim Mantarı Tedavisi Rahim Miyom
 Rahim Miyom Belirtileri Rahim Miyomları
 Rahim Miyomu Rahim Miyomu Nedir
 Rahim Nedir Rahim Polip
 Rahim Polip Ameliyatı Rahim Polipleri
 Rahim Rahim Rahim Sarkması
 Rahim Sarkması Ameliyatı Rahim Sarkması Belirtileri
 Rahim Sarkması Nedir Rahim Sarkması Tedavisi
 Rahim Şekil Bozuklukları Rahim Siğilleri
 Rahim Ters Olması Rahim Tümörü
 Rahim Urları Rahim Uru
 Rahim Yapışıklığı Rahim Yapışıklığı Belirtileri
 Rahim Yaraları Rahim Yarası
 Rahim Yarası Tedavisi Rahim Yarası Yakılması
 Rahim Yırtılması Rahim Yırtılması Tedavisi
 Rahim Zarı Kalınlaşması Rahimde
 Rahimde Ağrı Rahimde Akıntı
 Rahimde Enfeksiyon Rahimde Enfeksiyon Belirtileri
 Rahimde İltihap Rahimde İltihap Belirtileri
 Rahimde İltihap Tedavisi Rahimde İltihaplanma
 Rahimde İncelme Rahimde Kalınlaşma
 Rahimde Kalınlaşma Nedir Rahimde Kanama
 Rahimde Kaşıntı Rahimde Kis Belirtileri
 Rahimde Kis Nedir Rahimde Kis Tedavisi
 Rahimde Kist Rahimde Kist Çeşitleri
 Rahimde Kist Nedenleri Rahimde Kist Nedir
 Rahimde Kist Tedavisi Rahimde Kitle Nedir
 Rahimde Kokulu Akıntı Rahimde Mantar Hastalığı
 Rahimde Miyom Rahimde Miyom Ameliyatı
 Rahimde Miyom Belirtileri Rahimde Miyom Nedir
 Rahimde Miyom Nedir Rahimde Miyom Nedir
 Rahimde Miyom Tedavisi Rahimde Miyon
 Rahimde Myom Rahimde Oluşan Kist
 Rahimde Perde Rahimde Perde Nedir
 Rahimde Perde Olması Rahimde Polip
 Rahimde Polip Ameliyatı Rahimde Polip Belirtileri
 Rahimde Polip Nedir Rahimde Polip Tedavisi
 Rahimde Sancı Rahimde Sarkma
 Rahimde Şekil Bozuklukları Rahimde Septum
 Rahimde Siğil Rahimde Sıvı
 Rahimde Tümör Rahimde Ur
 Rahimde Ur Ameliyatı Rahimde Ur Belirtileri
 Rahimde Ur Nedir Rahimde Yanma
 Rahimde Yapışıklık Rahimde Yapışıklık Belirtileri
 Rahimde Yapışıklık Tedavisi Rahimden
 Rahimden Akıntı Gelmesi Rahimden Gelen Akıntı
 Rahimden Gelen Koku Rahimden Kan Gelmesi
 Rahimden Parça Alınması Rahimden Parça Alma
 Rahimden Su Gelmesi Rahmin
 Rahmin Alınması Rahmin Alınmasının Sonuçları
 Rahmin Kalınlaşması Rahmin Ters Olması
 Ters Rahim Ters Rahim Nedir

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.