Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Rahim Darlığı Nedir
Rahim Darlığı Nedir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Rahim Darlığı Nedir hakkında öncelikle bilinmesi gerekenler;

Rahim darlığı nedir, rahimde darlık neden olur, rahim darlığına bağlı oluşan hastalıklar nelerdir, riskleri, nedenleri ve bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir konu hakkında tüm merak ettikleriniz ve detaylı bilgiler bu makalemizde yer almaktadır...

Rahim darlığı aslında Servikal yetmezlik (cervical yetmezlik) olarak bilimsel ismi olan rahatsızlığın adıdır. Rahim darlığının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz bu sorun. serviks yani rahim ağzının sık olarak karşılaşılan bir problemidir.

Rahim ağzının normalden daha geniş bir açıklıkta olmasına “rahim ağzı yetmezliği” veya “servikal yetmezlik” denir.

SERVİKAL YETMEZLİK (Cervical Yetmezlik-Rahim Ağzı Darlığı)

Servikal yetmezlik (cervical yetmezlik) nedir?

Rahim ağzı bölgesine latince‘de cervix (serviks) denir. Servikal (Cervical) kelimesi ise “rahim ağzına ait” anlamında kullanılmaktadır.

Servikal (rahim ağzına bağlı) yetmezlik neden oluşur?

Rahim ağzına bağlı yetmezlikler en sık olarak rahim ağzındaki cerrahi işlemler ve travmalar sonucunda oluşmaktadır. En sık servikal yetmezlik nedenleri arasında:

Histeroskopi gibi rahim ağzını genişleten operasyonlar (operatif histeroskopi en sıklıkla submüköz yani rahim içi myomlar ve endometriyal polipler nedenleri ile yapılmaktadır)

Normal Doğum travmaları: Normal doğumda rahim ağzının yırtılması, forseps veya vakumla yapılan müdahaleli doğumlar, sık olarak yapılan doğumlar,

Kürtaj (özellikle ileri gebelik haftalarında yapılırsa) servikal yetmezliğe sebep olabilmektedir.

Kimler servikal (rahim ağzına bağlı) yetmezlik açısından risk altındadır?

Yukarıda sayılan obstetrik ve jinekolojik operasyonları geçiren bayanlar servikal yetmezlik ve bu yetmezliğe bağlı olarak gelişen gebelik komplikasyonları açısından risk altında bulunurlar.

Daha önceden erken doğum veya suyun erken gelmesi gibi bir obstetrik (gebeliğe ait) sorunlar yaşayan her kadın, gebe kalmadan önce jinekologlarına başvurarak jinekolojik muayene olup rahim ağzı yetmezliği açısından araştırılmalıdır.

Servikal (rahim ağzına bağlı) yetmezlik nasıl tespit edilir?

Rahim ağzı yetmezliği tanısını koymak bir jinekolog için son derece kolaydır. Gebeliğin ve adet döneminin olmadığı bir dönemde rahim ağzı açıklığının 8 mm altında olması normal, 8 mm ve üstünde olması durumunda ise rahim ağzının yetmezliğinden bahsedilir.

Bunun için rahim ağzına uygulanan 8 mm‘lik metalik hegar bujisinin kolay bir şekilde geçmesi ile kesin tanı konulabilmektedir. Bir kaç saniye süren ve hastaların hiç bir ağrı sıkıntısı ile karşılaşmadığı bu jinekolojik muayene oldukça önemli ve tanı koydurucudur.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Mevlut CakayHocam iyi gunler benim esim uc kezdir dusuk yapiyo uc dt aylik olduktan sonra cocuk oluygittigimiz doktlar renkli rahim filmi cekince esim sag rahimin oldugunu soldakinin olmadigini soyledi nadil bi tedavi onerirsiniz sayin hocam ne yapabiliriz cocuk sahibi olnak icin
  • Şifa MarketRahim yapısı üzerinde etkili bir kaç önemli bitki vardır. bu zlerden oluşmuş özel karışım için linki inceleyebilirsiniz. Bilgi Hattı : 0224 2-3-4-5-6-7-8
    http://sifamarket.com.com/bitkisel/kdnlrd-ksrlk-hayit-tohumu-karisimli-set.html
  • Rahim

    Darlığı

    Nedir