Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Rahim Ameliyatı Sonrası
Rahim Ameliyatı Sonrası
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Rahim Ameliyatı Sonrası :

Kelime anlamı olarak latincede rahmin (uterus) çıkarılması demektir. Rahmin vücuttaki tek görevi, gebelik olduğu takdirde bebeği saklamak, geliştirmek, doğuma kadar beslenmesini sağlamaktır.

Rahim, kadında pelvis denilen kemik yapının içinde yer alan, 6-8 cm kadar boy ve 60-70 gram ağırlıkta kaslardan oluşmuş bir organdır.

Ön tarafında idrar torbası (mesane), arka tarafında kalın barsak yer almaktadır, (üst tarafında, iki yanında Fallop tüpü denilen 7-8 cm uzunlukta, uçlarında hareketli püskül benzeri yapılar olan borular vardır. Bu tüpler yumurtalıktan (over) atılan yumurtayı yakalayarak rahmin içine alınmasını sağlamaktadır.

Rahmin alt ucu vajene (hazne) açılmaktadır, böylece Cinsel ilişki sırasında hazneye atılan spermlerin rahim içine gelebilmesi mümkün olmaktadır. Rahmin iç tabakası döl yatağı (endometrium) adını alır.

Yumurtalıklardan salgılanan hormonlar yardımıyla, gebelik olduğunda bebeğin buraya yerleşip gelişmesini sağlamak için, her ay kalınlaşır. Eğer gebelik olmazsa bu tabaka atılır, her ay tekrarlanan bu olay nedeniyle kadın her ay kanama görür, buna adet kanaması denir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Rahim

Ameliyatı

Sonrası