Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Rahim Ameliyatı Sonrası
Rahim Ameliyatı Sonrası
Konu ile ilgili uzman kadromuzun tavsiye ettiği ürünü görmek için tıklayın
Rahim Ameliyatı Sonrası :

Kelime anlamı olarak latincede rahmin (uterus) çıkarılması demektir. Rahmin vücuttaki tek görevi, gebelik oldu­ğu takdirde bebeği saklamak, geliştirmek, doğuma kadar beslenmesini sağlamaktır.

Rahim, kadında pelvis denilen kemik yapı­nın içinde yer alan, 6-8 cm kadar boy ve 60-70 gram ağırlıkta kaslardan oluşmuş bir or­gandır.

Ön tarafında idrar torbası (mesa­ne), arka tarafında kalın barsak yer almak­tadır, (üst tarafında, iki yanında Fallop tüpü denilen 7-8 cm uzunlukta, uçlarında hare­ketli püskül benzeri yapılar olan borular vardır. Bu tüpler yumurtalıktan (over) atı­lan yumurtayı yakalayarak rahmin içine alınmasını sağlamaktadır.

Rahmin alt ucu vajene (hazne) açılmaktadır, böylece Cinsel ilişki sırasında hazneye atılan spermlerin rahim içine gelebilmesi mümkün olmakta­dır. Rahmin iç tabakası döl yatağı (endometrium) adını alır.

Yumurtalıklardan salgı­lanan hormonlar yardımıyla, gebelik oldu­ğunda bebeğin buraya yerleşip gelişmesini sağlamak için, her ay kalınlaşır. Eğer gebe­lik olmazsa bu tabaka atılır, her ay tekrarla­nan bu olay nedeniyle kadın her ay kanama görür, buna adet kanaması denir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Rahim

Ameliyatı

Sonrası