Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Rahim Ağzı Mantarı
Rahim Ağzı Mantarı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Rahim Ağzı Mantarı : Vajinal mantar enfeksiyonu hemen hemen her kadının hayatında en az bir kere karşılaştığı ve tedavi edilmezse daha önemli rahatsızlıklara yol açabilecek yaygın bir hastalıktır. Kadınlarda gelişen vajinal infeksiyon (vajinit) etkenleri içinde en sık izole edilen mantar Candida albicans‘dır. Vakaların yaklaşık %10-15‘inde Torulopsis glabrata gibi diğer Candida türleri de etken olabilir. Kadınların % 75‘lik kısmı yaşam süresince en az bir kez vajinal mantar enfeksiyonu geçirirler.

Mantar enfeksiyonu nasıl bulaşır?

Mantar enfeksiyonu genellikle başka yerden bulaşmaz. Kadının kendi normal vajinal floralarında bulunan mantar hücreleri çeşitli nedenlerle vücut direnci düştüğünde çoğalıp aktif hale gelerek vaginit oluştururlar. Çok nadiren Cinsel temasla geçebildiği de sanılmaktadır. Erkek semeninde üretilemediği için cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak her doktor tarafından genellikle kabul edilmez.Ancak yapılan araştırmalarda eşlerin benzer tipte mantar hücresi taşıdıkları saptandığı için pek çok hekim tedavide eş tedavisi de uygulamayı uygun görmektedirler. Havuz ,deniz,tuvalet veya başkasının kullandığı eşyalardan da bulaşması pek olası değildir.Antibiotik kullanımı sonrası,Stres yada yorgunlukla direncin düşmesiyle ortaya çıkan fırsatçı bir enfeksiyondur.

Mantar enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi özellikle geceleri artan ve huzursuzluk veren kaşıntıdır. Bu Kaşıntı özellikle sıcak etkisi ile artar. Hastaların çoğunda dış genital organlarda yanma vardır. İdrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur ve o bölge kızarır.Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı ve yanma olabilir. Ağrıdan dolayı kadınlar cinsel ilişkiden kaçınırlar.Normalden farklı, kokusuz, zaman zaman kalın ve kütleler halinde, bazen beyaz ya da gri renkte, sulu akıntı olmaktadır. Fakat akıntının olması her zaman bir kural değildir ve her zaman akıntı olmayabilir. Eğer mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklindedir. Akıntıda kötü koku görülmez. Kokunun olması kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir.Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilir. Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir.Bunların görülmesi kandidiazis için tipiktir. Kaşımaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar olabilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Senem Akcamerhaba ben 17 gün önce kürtaj oldum kürtaj sonrası bi sorun yasamadım bi kac gündür kanamam oluyordu bugun kanamam olmadı eşimle ilişkiye girdik biraz agrılı oldu ve eşim bosaldıktan onra penisinde peynir parcacıkları gibi kahverengi deri şeklinde parcalar vardı ben lavoboya gittim ve içimden parcalar hala cıkmaya devam etti dusa girdim vajinamı yıkadıkca icimden parcalar düşmeye devam ettti bu beni cok korkuttu bunun sebebi ne olabilir önemli bişeymidir cok endişeleniyorum yarında kadın dogum uzmanına gidecegim ama biran önce ne oldugunu da bilmek istiyorum cevap verirseniz beni aydınlatırsanz cok sevinirim şimdiden teşekkür ederim
  • Şifa MarketBir çok rahatsızlığın belirtisi olabilir, tam teşhis için lütfen doktora gidin. geçmiş olsun Bilgi Hattı: 0224 234 5678
  • Rahim

    Ağzı

    Mantarı