Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Rahim Ağrısı
Rahim Ağrısı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Rahim Ağrısı : Kadınlar üreme çağında her ay gebelik için hazırlanırlar. Gebelik için uygun değişimler oluşturan uterus (rahim) iç zarı, o ay içinde gebelik oluşmazsa, bir kanama ile birlikte atılır. Kadınların çoğu, bu iç zarın ve kanın atıldığı menstrüasyon zamanında (adet kanaması ) uterusun kasılmalarını hissedebilirler.

Kasılmalar şiddetliyse daha çok ağrırır

Bazı kadınlarda bu kasılmalar çok şiddetli ve buna bağlı olarak da çok ağrılıdır. Bu şekilde Ağrılı Adet görmeye tıp dilinde dismenore adı verilmektedir. Her ay en azından 1-2 gün bu denli ağrı yaşamak, özellikle Ağrı Kesici ilaçların gelişmesinden önce kadınları büyük ölçüde etkiliyordu. Gerek güçlü ağrı kesicilerin geliştirilmesi ve gerekse doğum kontrol haplarının kullanılması önemli ölçüde yardımcı olmaya başladı.

Sık rastlanan bir sorun

Dismenore, aslında oldukça sık rastlanan bir durumdur. Adet görmeye başladıktan (menarş) sonra, kadınların neredeyse yarısında ağrılı adet görme şikayeti vardır. Ancak bu ağrıların, kadınları işinden alıkoyacak derecede şiddetli olması yüzde 10 gibi bir orandadır. Dismenore, özellikle genç yaşlarda daha sık görülür. 20-25 yaş civarında çok sık rastlanmasının yanısıra, Stres altında yaşayan ya da çalışan kişilerde görülme sıklığı daha yüksektir.

Dismenore, genellikle ilk adet kanaması (menarş) sonrası dönemde başlar. Genellikle her menstrüasyon (adet kanaması) döneminde olur.

Nasıl seyreder?

Dismenore, ağrıları kanamanın birkaç saat öncesinde başlar. Birinci ve ikinci gün ağrının en şiddetli olduğu dönemdir. Kişisel farklar görülmekle beraber, 2-4 gün içinde sonlanır. Ağrı genelde karnın alt kısmı ve kasık bölgesinde, kramp şeklindedir. Bel ağrısı da eşlik edebilir. Hastalar bazen bunu doğum ağrılarına benzetir. Hastaların bir kısmında kusma, halsizlik ve ishal gibi ek şikayetler de görülebilir.

Hastalığın tedavisinde bazen hormonlara yönelik yaklaşımlarda bulunulmakta, stresin sorunu arttırdığı gerçeğinden yola çıkılarak psikolojik yönden de destekleyici tedavilere gidilmektedir. Ağrılı dönemlerde, tıpta steroid dışı antienflamatuar ilaçlar (NSAİİ) olarak adlandırılan ve halk arasında ağrı kesici olarak bilinen ilaçlardan biri kullanılabilmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Rahim

Ağrısı