Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Radial Sinir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Radial Sinir

Radial Sinir Nedir???

Radial sinir hakkında merak ettikleriniz ve daha fazlası için aşşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz...

Radyal sinir, brakial pleksusun en geniş dalıdır ve liflerini servikal beş, altı, yedi, sekiz (C5-6-7-8) ve birinci torasik sinirden (T1) alır. Humerusun medialinden aşağı doğru seyreder. Aksiller arterin üçüncü ve brakial arterin üst kısmının altından teres majör ve latissimus dorsi kaslarının tendonlarının önünden geçer. Bundan sonra humerusun medialinden laterale doğru triseps kasının medial ve lateral başları arasında seyreder. Eksternal kondilin 6,5 - 7,5 cm üstünde lateral intermusküler septumu delerek brakialis ve brakioradyalis kasları arasından lateral kondilin önüne geçer. Burada dört dala ayrılır. Musküler, kutaneal ve derin dallar ön kol ve kolun üst kısmını inerve eder. Superfisial dal radyal arterin lateralini takip eder ve ön kolun üstünde hiç dal vermez. Bu dal bileğin 6,5 - 7,5 cm üstünde arteri terk eder, brakioradyalis kası tendonunun altından geçerek derin fasiayı deler ve subkutan dokuya girer. Bundan sonra bileğin hemen üstünde iki dala ayrılarak eldeki inervasyon alanına dağılır.

ENDİKASYONLARI
Cerrahi: Kol ve elde radyal sinir inervasyon alanında uygulanan cerrahi girişimler ve maniplasyonlar.

Diagnostik: Üst ekstremitedeki ağrının lokalize edilmesi için.

Terapötik: Radyal sinir nevraljisi

İLAÇLAR

Lidokain: % 1 - 1,5 (10 - 20 ml).

Bupivakain: % 0, 25 (10 - 20 ml).

RADİAL SİNİRİN DİRSEKTE BLOKU
Hastanın pozisyonu
Hasta sırt üstü pozisyonda yatar, kolu kısmen abduksiyonda ve ön kol ekstansiyonda tutulur.

Enjeksiyon noktasının belirlenmesi
Humerusun lateral epikondili palpe edilir ve buradan humerusun lateral yüzeyi üzerinde dört parmak, (6 - 8 cm) üstteki cilt noktası işaretlenir. Bu nokta yaklaşık olarak radyal sinirin intermusküler septumu deldiği ve humerusa yakın seyrettiği noktadır.

Girişim
Bölge aseptik olarak temizlenir ve örtülür. Anesteziyolog blok tarafında ayakta durur.

İşaretlenen noktada lokal anestezi (intradermal cilt kabarcığı) oluşturulur (1-2 ml).

Radyal sinir parestezisi, baş parmak ve el sırtında hissedilen keskin bir elektrik şoku benzeri duyu ile karakterizedir. Hastadan, bu tipik parestezi hissini duyduğunda belirtmesi ve hareket etmemesi istenir.

4. Lokal anestetik solüsyon içeren (10 ml) enjektöre, 5 cm uzunluğunda 22 no'lu bir iğne tesbit edilir ve oluşturulan cilt kabarcığından cilde dik bir açıyla girilir. İğne, humerusun lateral yüzeyine temas edene kadar ilerletilir. İğnenin ilerletilmesi sırasında parestezinin duyulması halinde iğne fikse edilerek 10 -20 ml lokal anestetik solüsyon verilir
5. Parestezinin tesbit edilemediği durumlarda (iğnenin humerusun lateral yüzeyine temas edene kadar ilerletilmiş olmasına karşın) iğne yavaş yavaş geri (1,5 cm) çekilirken 5 ml lokal anestetik enjekte edilir. Bu manevra bir kaç kez tekrarlanır. Enfiltrasyon kas içine değil humerus yakınına uygulanmalıdır.

RADİAL SİNİRİN BİLEKTE BLOKU

Hastanın pozisyonu
Hasta, kolu abdüksiyonda, önkol ekstansiyonda ve el ayası yukarı gelecek şekilde sırtüstü yatırılır.

Enjeksiyon noktasının belirlenmesi
Radius'un stiloid çıkıntısı palpe edilir ve belirlenir. Stiloid çıkıntının 1 cm lateral ve distalindeki nokta enjeksiyon noktası olarak işaretlenir
Girişim
Bölge aseptik olarak temizlenir ve örtülür. Anesteziyolog blok tarafında ayakta durur.

Lokal anestetik solüsyon (10 ml) içeren enjektöre 5 cm uzunluğunda 22 no' lu iğne tesbit edilir ve oluşturulan cilt kabarcığından girilerek her iki yönde 5 - 10 ml lokal anestetik subkütan olarak enfiltre edilir . Anestetik solüsyonun bilekte subkutan dokuda yayılması esastır ve bunu sağlamak için iğne dikkatle yavaş hareket ettirilmelidir
Bilekte genellikle baş parmak hizasındaki çukurun (snuff box - enfiye çukuru) hemen üstünde radyal sinir ikiye ayrılır. Bundan nedenle biri baş parmakta diğeri ise ilk üç parmağın sırtında olmak üzere iki farklı noktada parestezi saptanması mümkündür. Girişim sırasında radyal sinir parestezisi saptanırsa iğne fikse edilerek 10 - 20 ml lokal anestetik enjekte edilmelidir.

Radyal sinir genellikle solüsyonun diffüzyonuna bağlı olarak bloke olur.


En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Radial

Sinir